Apuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuvvvvvvvvvvvvvvaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Heill Madoff
Meill Madon
297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pyramiidihurraus
eiku hurahdus... eiku kaupting ja dong
Hallitus on seonnut toistan hallitus on järjissään....
made in India by Nokia
Tämä on karun ennusteen Suomen ennätys
Keskiviikko 17.12.2008 klo 11:34 (päivitetty ke 11:50) Kauppalehti
KUVA: OUTI JÄRVINEN/KL
Handelsbanken esitti keskiviikkona tähänastisista karmivimman ennusteen maan talouskehityksestä.
Handelsbanken on tehnyt kurjien talousennusteiden Suomen ennätyksen suhdanneraportissaan. Pankki povaa bruttokansantuotteen laskuksi ensi vuonna täyttä prosenttia. Aikaisemmin Handelsbanken ennusti Suomen kansantalouteen 1,5 prosentin positiivista kasvua.
Tähän asti synkimmät bruttokansantuotteen laskuennusteet ovat vaihdelleet Sampo Pankin -0,3 prosentista Tapiola Pankin ja Suomen Pankin -0,5 prosenttiin.
Handelsbankenin pääekonomisti Tiina Helenius vahvistaa ennätyksen.
- Kyllä tämä on pohjat.
Helenius ei kaikesta huolimatta suostu julistamaan maahan alkavaa lamavuotta. Handelsbanken ei ainakaan vielä ole ottanut käsitettä sanavarastoonsa.
- Me puhumme vakavasta taantumasta. Työttömyysaste tulee kasvamaan voimakkaasti ja enemmän kuin on ennustettu.
- Ekonomistien mukaan Suomessa joudutaan pitkästä aikaa sopeutumaan tilanteeseen, jossa työllisyys supistuu ja työttömyys kasvaa.
Pankin mukaan maailmantalouden taantuman pitkittyminen odotettua syvemmäksi ja kotimaisen kulutuyskysynnän riittämättömyys ovat syksyn mittaan muuttuneet todellisuudeksi.
Myös asuntomarkinoiden sopeutumisliike on käynnistynyt yllättävän rajusti. "Hintojen lasku tuskin pysähtyy ensi vuonna", kuuluu Handelsbankenin hillitty arvio. Turvatussa taloudellisessa asemassa olevalle asunnon ostajalle näkymissä on siis jotain positiivistakin.
- Korot säilyvät pitkään erittäin matalalla tasolla. Globaalin talouskasvun äkkijarrutus ja finanssijärjestelmän surkea kunto saavat myös Euroopan keskuspankin laskemaan ohjauskorkonsa yhteen prosentttiin kesään mennessä.