omenapuutarhan perustaminen

ensikertalainen

Olen päättänyt perustaa omenapuutarhan. Kuka voisi neuvoa lajikkeiden valinnassa?

6

1808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lllll

      Jos aiot syödä omenoitasi, niin eiköhän ole tärkeää huomioida se, että valitset lajikkeita, jotka maistuvat suussasi hyviltä.

    • Hortoilija

      kannattaa tietysti valita myös mahdollisimman talvi- ja tautikestäviä lajikkeita eli tarkista ainakin että lajikkeet ovat kasvuvyöhykkeeseesi sopivia.

    • Paula

      Kauppalajikkeeksi on minusta paras Lobo. Jos siis asut Etelä-Suomessa ja olet perustamassa ihan kauppatarhaa, niin istuta Loboa.

      Jos tarkoitat omaan käyttöön, pihalle perustettavaa omenatarhaa, niin valitse eri aikoihin kypsyviä lajikkeita: kesälajike, alkusyksyn lajike, loppusyksyn lajike ja talvilajike. Oikein säilytettyinä viimeiset omput säilyvät helmikuulle. Lajikkeiden valinta on makuasia. Jos voit istuttaa enemmän kuin neljä puuta, niin istuta happoisempia ja makeampia lajikkeita.

      Meillä on tällaisia:
      Sokerimiron - aina ensimmäiseksi syöty. Joidenkin mielestä inhottavan makea, mutta ainakin nuorimmat lapset näyttää tykkäävän tästä paljon.
      Valkea kuulas - murkkuikäisen suosikki, mehuomppu.
      Sariola - hyväkasvuinen yleisomena.
      Lobo - varmasatoinen yleisomena.
      Astragan - suuria punaisia omenoita.
      Punakaneli - aromikas suosikkini syksyomenista.
      Åkerö - mehukas, vihreä talviomena.
      Melba - persikkaan vivahtava herkkuomena.
      Antonovka - paras hillo-omena, jalojuurinen.

    • saaristolainen
    • muratti
    • Anonyymi

      Hieno idea ! Omat ompot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      76
      7481
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7359
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      156
      5927
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4877
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4139
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3850
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3487
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3472
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe