Risteysproblema

http://xs.to/xs.php?h=xs434&d=08513&f=risteys_esimerkki555.gif

Kyseinen kuva ei kerro koko tilannetta kun persspektiivi esimerkiksi ei tule esiin tuossa. Olet autossa missä kysymysmerkki, edessä suojatie, nopeus noin 40-50km/h ja oikealta tulossa bussi joka kärkkyy risteykseen sen verrna paljon että peittää merkittävästi näkyvyyttä suojatien reunaan.

Pysähtyisitkö tai edes hiljentäisitkö tälläisen tilanteen kohdalla?
14589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Totta kai on vähintään varauduttava siihen että suojatielle on joku tulossa bussin takaa.
Jos ajat suojatiellä jonkun päälle, puolustukseksi ei käy selittely kun bussi peitti näkyvyyden. Todennäköisesti se katsotaan jopa raskauttavaksi asianhaaraksi ettei autoilija välittänyt varautua mahdolliseen suojatien käyttäjään.
Toiseksi, paikasta riippumatta suojatien läheisyyteen pysähtynyt tai pysäköity ajoneuvo tai muu näkyvyyyseste velvoittaa muut suojatietä lähestyvät ajoneuvot hiljentämään tai pysähtymään ennen suojatietä.

Äänestä

Eikö jo sentakia pitää jarruttaa?

Äänestä
  • Kai sun pitäisi itse katsoa liikennemerkkejä ajatko etuajo-oikeutettua tietä vai et, jos olisit autokoulun käynyt niin tietäisit liikennemrkit. Itse hiljentäisin, mahdollisen jalankulkijan vuoksi, mutta en pysähtyisi.

    Äänestä

Kukaan jolle sujuva ja turvallinen liikenne on tärkeää ei tuollaisen takia pysähdy.

Äänestä
  • 32 §
    Kuljettajan suojatiesäännöt

    Suojatietä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on ajettava sellaisella nopeudella, että hän voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Kuljettajan on annettava esteetön kulku jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai astumassa sille.

    Siis tarvittaessa pysähtyä. Käytännössä hiljennettävä (riippuu tietenkin alkuperäisestä nopeudesta).

    Äänestä

  • Eikö liikenteen sujuvuuden kannalta kannattaisi antaa sille bussille tietä?

    Muuten kannattaa kyllä hidastaa silloin kun ei ole näkyvyyttä suojatielle.

    Äänestä

  • Mutta jokainen, jolle oikeasti turvallinen ja järkevästi sujuva liikenne on tärkeää hiljentää niin että ristiriitatilannetta ei synny.

    Joka tapauksessa, jos ajat edessä poikittain seisovan bussin kylkeen, syyllinen olet. Kuvasta tosiaan puuttuu perspektiivi ja aikaulottuvuus, joten oletan bussin ajaneen riittävän pitkälle turvatakseen jalankulkijat tuollaisilta "sujuvilta" kulkijoilta...

    Äänestä

pistä bussi peruuttmaan......

Äänestä

Ei ehkä tarpeen pysähtyä mutta on tietenkin hiljennnettävä vauhtia niin että on mahdollista pysähtyä tarpeen vaatiessa.

Ei ole kovinkaan korkea älykkyysosamäärä (lue maalaisjärki) sellaisella kuskilla joka ei varo tilannetta edes hiljentämällä vauhtia.

Äänestä
  • Järkeä ei voi löytää sieltä missä sitä ei ole!

    Äänestä

Hiljentäisin varmaankin, mutten todellakaan pysähtyisi. Jo kohdasta, jossa autot tuossa ovat, näkee kysymysmerkkiauton kuski koko suojatien ja osan jalkakäytävästäkin. Kaistojakin näyttäisi olevan kaksi, joista vasemmanpuoleista kysymysmerkkikuski ajelee.

Jos sieltä joku tulee kävelyvauhdilla, ehtii tuosta vielä ajamaan edestä aiheuttamatta ongelmia, jos sieltä tullaan juosten, ehtii pysähtymään.

Perustilanteita kaupungissa asuvalle.

Äänestä
  • Väität siis ihan pokkana että jos vielä tuossa kohtaa risteystä nopeutta on 40 - 50 km/h niin saat autosi pysäytettyä ennen suojatietä?

    Käytätkö jarrujen lisäksi myös peruutusvaihdetta?

    Ja eikä mitään tunnontuskia kun pyyhkäisee jalankulkijan editse 50 taulussa? Kuoleehan niitä jalankulkijoita muutenkin liikenteessä, niin miksei sydäriinkin...

    Kysymysmerkkiautoilijana tietäisin jo bussin pysähtymispaikasta että se väistää kevyttä liikennettä.

    Ja vielä oikein perustilanne kaupungissa asuvalle... Halleluja.

    Äänestä

  • Ihmet Halpa Taatel kirjoitti:

    Väität siis ihan pokkana että jos vielä tuossa kohtaa risteystä nopeutta on 40 - 50 km/h niin saat autosi pysäytettyä ennen suojatietä?

    Käytätkö jarrujen lisäksi myös peruutusvaihdetta?

    Ja eikä mitään tunnontuskia kun pyyhkäisee jalankulkijan editse 50 taulussa? Kuoleehan niitä jalankulkijoita muutenkin liikenteessä, niin miksei sydäriinkin...

    Kysymysmerkkiautoilijana tietäisin jo bussin pysähtymispaikasta että se väistää kevyttä liikennettä.

    Ja vielä oikein perustilanne kaupungissa asuvalle... Halleluja.

    >> Hiljentäisin varmaankin

    Noilla sanoilla taisin aloittaa viestini. Ovatko liian vaikeita, vai jätitkö tarkoituksella huomiotta?

    > Kysymysmerkkiautoilijana tietäisin jo bussin pysähtymispaikasta
    > että se väistää kevyttä liikennettä.

    Minä kun olettaisin, että se väistää etuoikeutettua tietä kulkevaa liikennettä ja mahdollisesti kevyttä liikennettä...

    Kyllä, tuo on perustilanne. Katsos, kaupungeissa kun on busseja, niin niiden kanssa oppii olemaan. Maaltatulleille ne voivat aiheuttaa ihmetystä ja sydämentykytystä, mutta eipä niihin mitään kovin mystistä liity.

    Äänestä

Vähintäänkin hiljentäisin, todennäköisesti pysähtyisinkin. Eikös ne mustat täplät siellä jalkakäytävän reunalla ole ihmisiä juuri astumassa suojatielle. Linja-auton on kääntyvänä väistettävä heitä, joten ei ole järkevää turhaan seisottaa linja-autoa siinä odottelemassa jalankulkijoita. Ja niinhän siinä helposti käy, jos päätietä kulkevat eivät noudata suojatiesääntöjä vaan estävät jalankukijoilta vapaan etenemisen. Eikä suojatiesäännöt ole ainoita, joita suoraan ajavien pitää noudattaa tuossa tilanteessa. Ja samalla, jos siinä pysähtyy voi päästää linja-auton kääntymään pois risteystä tukkimasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysely... kirjoitti:

http://xs.to/xs.php?h=xs434&d=08513&f=risteys_esimerkki555.gif

Kyseinen kuva ei kerro koko tilannetta kun persspektiivi esimerkiksi ei tule esiin tuossa. Olet autossa missä kysymysmerkki, edessä suojatie, nopeus noin 40-50km/h ja oikealta tulossa bussi joka kärkkyy risteykseen sen verrna paljon että peittää merkittävästi näkyvyyttä suojatien reunaan.

Pysähtyisitkö tai edes hiljentäisitkö tälläisen tilanteen kohdalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu