Olemme miettimässä lapsellemme kummeja ja haluaisin kummiksi lapsuudenaikaisen hyvän ystäväni. Nyt sitten mietityttää, että onko suuri virhe olla ottamatta hänen aviomiehensä kummiksi. Olen tuntenut hänen miehensä heidän alkutaipaleeltaan lähtien, mutta hän ja oma mieheni eivät tule oikein toimeen ja ovat nähneetkin aika harvoin. Itselläni ei ole mitään ystäväni miestä vastaan ja hän on halunnut minut oman lapsensa kummiksi. Miten kannattaisi toimia? Mieheni ei ole kovin innoissaan ottamassa tätä miestä kummiksi.
kummiongelma
4
981
Vastaukset
- kummitäti kolmelle
Olisi outoa jos minua pyydettäisiin kummiksi, mutta miestäni ei. Itse en osaisi kummi-asiassa avioparia erottaa. Ja jos pyydät ystävätärtäsi lapsesi kummiksi, niin kyllähän he tulevat ristiäisiin, synttäreille yms molemmat. Vai ajattelitko kutsua juhliin aina vain kummitädin, että mies pysyköön kotona? Siksi ajattelen että sama kai se sitten jos se miehenrohjake seisoo kasteessa siinä vieressä, roikkuu se muutenkin koko ajan mukana kuvioissa. Ystävättäresi on kuitenkin se sylikummi, pitää lasta sylissään kasteessa. Näin ei ainakaan synny mitään kränää. Voi meinaan ystävättäresi kyllä ottaa nokkiinsa jos miestä ei kutsuta kun aviossa ovat. Mutta en tiedä, tämä on vain mun mielipide.
- on taas
outoa, jos kummiksi pyydetään joku, jota ei oikeasti haluta. Ei avio/avopuolisoa tarvitse pyytää ikään kuin kaupan päälle. Minä ainakin haluan olla ihan itsenäni haluttu kummi. Kummin pitäisi kuitenkin olla vanhemmille läheinen ihminen.
- virhe :))
Mitä merkitystä kummeilla oikein on nykyään vaikka se olisi kadulta joku Matti Meikäläinen? Joka nimensä paperiin vääntää ja ystävätkin saattavat olla entisiä milloin vain, miehesikin saatta olla entinen ja todennäköisesti onkin tilastojen mukaan. Ihme pilkun nussimista yhden vekaran kummien takia? Isot ovat ongelmat!
- hanzq
Kyllä mulle ainakin on merkitystä, kenet pyydän lapselleni kummiksi.
En todellakaan mitään ensimmäistä vastaantulijaa, vaan jonkun jonka kanssa ollaan samalla aaltopituudella ja ystäviä.
Itse toivoisin, että lapseni kummi olisi vanhemmallakin iällä lapselleni tukihenkilö minun lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422482Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012084- 231872
- 241615
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475- 441366
- 1001339
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta381315En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391295- 361076