Eli ihan parikin kysymystä olisi.
Aion rakentaa 1:12 nukkiksen kunhan saan rahaa tarpeeksi kokoon materiaaleja varten, mutta ei ole hajuakaan huonekorkeudesta! Kun olisi edes sinne päin, että mahd. valmiina ostettavat kalusteet sopisi.
Sitten vielä valaistuksesta. Entisöin vanhaa Lundby-taloa (Göteborg, nyk. Småland) veljentyttärelle. Eli minulla ei ole hajuakaan miten talo sähköistetään, joten siihen tarvitsisin apua.. Lundbyn omat romppeet tuntuvat olevan aika kalliita. Olen katsellut minimaailma-sivuilta joitain muuntajia ja sen semmoista mutta en ole ennen tälläistä tehnyt niin en oikein tiedä mistä aloittaa. Esim. sopiiko Lundby-valaisimet jonkin muun merkkisiin muuntajiin ja toisin päin, ja miten johdot saa niputettua niin, etteivät ne roiku nukkiksen ulkoseinillä sikin sokin?
Jos joku malttaisi tietämättömälle asiallisesti vastata, niin olisin enemmän kuin kiitollinen :)
Nukkekotien huonekorkeus ja valaistus?
2
1719
Vastaukset
- ja roppakaupalla
En noista mitoista tieda mitaan, sorry vaan.
Joku muu neuvonee niissa?
Mutta noissa valohommissa, itse lahtisin asiaa miettimaan ihan eri kantilta? Onko sulla siis lamput/valaisimet jo olemassa?
Saisko niihin suht helposti asennettua LEDit ?
Saisit meinaan aika pienella muuntajalla, ja matalalla ja turvallisella jannitteella kaiken hoidettua.Myos johdot tosi ohuita.
Jos haluat tutustua aiheeseen tarkemmin, esim BEBEK myy settia jossa 12 LEDia, niiden kaulukset ja johdot ja muuntaja.Tais olla nimeltaan saunavalo tai sauna LED sarja tms.
Myoskin Starkissa nain ihan vastaavan setin , saunaLED nimella.Vai olikohan se tuo alla oleva:
esim OVERSOLin LedLite setti.
Johtoja joudut jemmaamaan , tottakai. Ehka joku pieni liitin elektroniikka kaupasta johtoon ja vastakappale seinaan? - Nimetön
Kun rakennat 1:12 kaavassa niin saat kaikki tarvitsemasi mitat kun kuljet omassa asunnossasi metrimitan kanssa, eli mittaat kuinka korkeat huoneet teillä on ja jaat sitten saamasi luvun kahdellatoista. Tai jos haluat tietää minkäkorkuinen pöydän kuuluu olla mittaat oman pöytäsi ja jaat jälleen kahdellatoista jne. Jos teet hulppeampaa linnaa, tee vähän korkeammat huoneet kuin mitä normiasunnoissa on niin saat avaramman näköistä.
Lundbyhän on 1:18 mittakaavaa ja sinne myytävät kalut on 1:16(outoa). Mutta nää aikuisten harrastenukkiksethan on juur tota 1:12 mittakaavaa.
Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849