"Tulehdus- ja hermoja rappeuttavat prosessit (I&ND processes) näyttelevät tärkeää roolia masennuksessa", kirjoittavat belgialaiset ja amerikkalaiset tutkijat Metablic Brain Disease -lehdessä. Masennus rappeuttaa aivoja ainakin osittain juuri tulehduksen ja hapetustressin kautta. Nämä tiedot selittävät sitä, että vain osa potilaista saa apua masennuslääkkeistä. Tosin niilläkin on tulehdusta vaimentavaa vaikutusta, mutta ei ilmeisesti tarpeeksi. Masentuneilla on usein liian vähän omega-3-rasvahappoja veressään ja muissa kudoksissaan, psykiatrit sanovat.
http://tinyurl.com/4dqvf6
Jos kerran näin on asianlaita, niin sehän on helppo korjata ottamalla kalaöljyä. Masennuksen kannalta kalaöljyn tehokkain rasvahappo on epa, joka on erittäin hyvä tulehdusta estävä yhdiste. Tällaiset tutkimukset puoltavat E-EPAn käyttöä masennuksen lisähoitona.
Lääketehtaan edustajat tietenkin huyökkäävät tätä kirjoitusta vatsaan, koska E-EPAn käytön on todettu vähentävän lääkityksen tarvetta.
http://tinyurl.com/4dqvf6
Jos kerran näin on asianlaita, niin sehän on helppo korjata ottamalla kalaöljyä. Masennuksen kannalta kalaöljyn tehokkain rasvahappo on epa, joka on erittäin hyvä tulehdusta estävä yhdiste. Tällaiset tutkimukset puoltavat E-EPAn käyttöä masennuksen lisähoitona.
Lääketehtaan edustajat tietenkin huyökkäävät tätä kirjoitusta vatsaan, koska E-EPAn käytön on todettu vähentävän lääkityksen tarvetta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tämä (masennus=tulehdus) on tiedetty jo pitkään:
http://www.biovita.fi/uusi/articles.php?lang=fi&id=185
olla moninaiset, yleisin lienee kofeiinin potentoima eksikatooristen välittäjäaineiden aktiivisuus ja sen aiheuttama solukuolema ja soluvauriot hippokampuksessa.
Taistelu tuulimyllyjä vastaan väsymättä. Kofeiinin vastainen kampanja palstalla kuin palstalla. Oletkohan oikeasti saanut apua itse jättämällä kofeiinin, vai onko tämä aihe sinulle vain pakkomielle?
sairauteen ja vaivaan. Mutta lääketehtaat ei siitä tykkää, kun eivät saa patentteja niistä uusiin lääkkeisiin.
Hollantilainen psykiatrian professori Michael Maes kuuluu biologisen psykiatrian pioneereihin; hän oli ensimmäisiä, jotka toivat julkisuuteen käsityksen masennuksen tulehduksellisesta luonteesta. Maesin ansioita tässä:
http://hcr3.isiknowledge.com/author.cgi?&link1=Browse&link2=Results&id=5139
virhe korjattu
silti sairastuin masennuksen. En syö punaista lihaa enkä lintujen lihaa, vain kalaa, n. 10 ateriaa viikossa.
Syksyllä diagnosoitiin masennus.
monen osatekijän aiheuttama sairaus. Siksi hoitomuotojakin on monia. Ei valitettavasti ole yhtä hoitokeinoa, vaan hoidon pitää aina olla tapauskohtaista.
Itse suhtaudun kriittisesti pelkkään teholääkitykseen, mutta kuitenkin olen sitä mieltä, että tutkimuksiin perustuva lääkitys on useimmille tehokas hoitomuoto.
Jos masennus olisi vain tulehdus, niin minä en olisi ikinä masentunut. Minun vakavan masennukseni aiheutti todennäköisesti pitkään jatkunut stressi, joka aiheutti Kortisoli-hormonitason pitkäaikaisen ylittymisen. Mutta tästäkin ovat tutkijat erimielisiä.
Tärkeintä kuitenkin on, ettei luoda suuria odotuksia, joidenkin hoitojen suhteen. Valitettavasti tässä ketjussa esitellyt ovat juuri näitä.
sterssin ja kortisoni- ja muiden hormonihäiriöiden (HPA-akselin) yhteys tulehdukseen ja masennukseen
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/masennus.html
on yleisin masennuksen yhteydessä esiintyvä sisäerityshäiriö, sitä on havaittu 50-75% masentuneista.
Stressi ja kofeiini ovat yleisimmät kortisolitason kohottajat.
keut,sanon minä.Minulla on vakava-asteinen kaamosmasennus ja popsin yhtä laita pilleriä ja otan kirkasvalohoitoakin joka päivä.Mutta ruokavalioni on melkein pelkkää kalaa,hedelmiä,kasviksia.Kerronpa mitä syön ja mitä olen syönyt jo useamman vuoden ajan ja kaamosdepis senkuin kukoistaa,mutta ei niin pahana kuin voisi kuvitella.Joka päivä syön kalaa,rakastan kraavilohta ja tonnikalaa paistan(tuoretta) sekä muita kaloja keitettynä ja paistettuna ja uunissa ja vaikka kuinka.Kalaöljyä olen säännöllisesti ottanut seitsemän vuotta päivittäin.Aiemmin otin aina kalanmaksaöljyä,mutta sen muutin jo vuosia sitten kalaöljyksi.Samanlaista kuin inuiititkin nauttivat.Siis kaksi kertaa päivässä kala-ateria eikä mitään muuta kuin vähän juuresta yleensä porkkanaraastetta ja vihreitä salaatteja sen kalan kera.Myöskin päivän aikana syön useita hedelmiä;mandariinit,appelsiinit,sharonhedelmää,avokadoa,päärynää,viinirypäleitä ja jopa minibanaaneja.Myöskin juustot;valkohomejuusto ja sinihomejuusto ovat herkkujani,mutta muutkin juustot käyvät.Valkosipulia menee melkoisesti.Kalaa ja valkosipulia marinoituna huh.Tuli nälkä.Tilliä ja persiljaa tuoreena kalojen kalssa.Tomaattia ja kurkkua ja oliiveja menee joka viikko rutkasti.Käytän ainoastaan kasviöljyjä.Oliiviöljy ja auringonkukkaöljy ovat minun juttuni.
Ja C-vitamiinia otan 1 mg joka aamu poretablettina päivän alkajaisiksi.Samoin vielä menee yksi Multitabs jokikinen aamu.
Hiilihydraattina on joka päivä vain ja ainoastaan kauppahallista ostettu täysrukiinen tummaa leipää ja kalaa päälle.Kuullostaa varmaa hullulle,mutta kraavilohta ja salaattia ja marinoitua valkosipulia leivällä,niin kyllä potkaisee.
Juomana on rasvaton maito,mutta ei ihan joka päivä.Sen sijaan rakastan rasvatonta viiliä ja sellaista menee useampi purkki viikossa.
Makeita mössöjä ja pikaruokia en syö.En myöskään punaista lihaa ole syönyt enää useaan vuoteen.Siitä tulee ihan oksettava olo.Nykyisin elimistöni ei ota enää punaista lihaa vastaan.Niin käy niillä/heille,jotka tuon vahvan veriköntin jättävät pois jokapaäiväisistä rutiineistaa.
Omega-3-ja omega-6-rasvahappoja tulee päivittäin ruuasta ja pullosta.Eipä ole näillä systeemeillä terveemmäksi tultu,mutta ehkä sitten ovat hyvä lisä lääkkeeseen ja kirkasvalohoitoon.
En polta tupakkaa,en juo alkoholia.Alkoa menee about kolme kertaa vuodessa muutaman valkoviini pirauksen merkeissä.Jotta silleen.
Kalaöljyn omega-3-rasvahappojen merkitystä masennuksen täysdentävässä hoidossa on tutkittu vakavasti jo pitkään psykiatrian klinikoissa eri puolilla maailmaa. Ei kalaruoan lisääminen ole auttanut, vaan vahvan EPA-rasvahapon anto erikseen. Tässä tutkimus, jossa EPAn päiväannos vastasi 10-15 lohiannosta. Sillä saatiin hyvä tulos läääkityksen lisänä
http://www.biovita.fi/uusi/news.php?lang=fi&id=578