outoa pät-kin-tää

Minulla on kotimokkula ja se on kyllä pätkinyt paljonkin, mutta aina silloin on myös joitakin valoja sammunut mokkulasta. Mutta nyt on alkanut yhteys pätkimään sillä tavalla,että mokkulasta ei ole sammunut mitään valoja, ja kun katson sieltä sisältä, niin ei siellä ole merkintää, että linja olisi ollut poikki. Yhteys on ollut pois vain muutaman sekunnin. Mistähän tälläinen saattaisi johtua?
2382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sinä käytät verkossasi liian suurta välitystä eli sulla on liian pitkät verkkokaapelit käytössä mokkulan ja tietokoneen välillä.

kannattaa käyttää alle 100 metrin kaapelia niin silloin data pystyy kulkemaan purkista koneeseen ilman pätkimistä.

Äänestä

on olemassa kahdenlaista verkkovikaa, ulkoverkko ja sisäverkko vikaa.

ulkoverkko vialla tarkoitetaan vikaa verkon uloimmissa osissa eli modeemilta operaattorin suuntaan.

sisäverkko vialla taas tarkoitetaan vikaa lähiverkon osissa eli modeemilta tietokoneen suuntaan.

ulkoverkko viat hoitaa operaattori kun taas sisäverkon vikojen korjaus vastuu on käyttäjällä, mutta jos vika on tullut sisäverkkoon ulkoverkon kautta esim. verkkovaurio operaattorin antamien IP: osoitteiden kesken niin silloin palveluntarjoaja on velvollinen korjaamaan vian
ja tarkistamaan kotiverkon kunnon myös asunnon sisältä ja tähän kuuluu myös mokkulan tarkastus.

tuo sinun kertoma katkeilu ilman että edes valoja sammuu mokkulasta viittaa sisäverkon vikaan joka on aiheutunut ulkoverkosta eli kyseessä on suurella todennäköisyydellä verkkovaurio!

mokkulaasi pingaamalla saat selville onko vika ulko vai sisäverkossa. jos isäntä vastaa neljä kertaa ja häviikki on 0% niin silloin ei vikaa ole ainakaan mokkulassa eikä ulkoverkossa, mutta jos isäntä ei vastaa tai häviikkiä on niin silloin kyseessä on joko mokkula vika tai ulkoverkon vika.

epäilen kuitenkin sitä verkkovauriota eli sisäverkon vikaa jolloin pingillä pitäisi saada ihan normaali neljä isäntää ja 0% häviikkiä.


voit myös pingata ulkoverkkoa kirjoittamalla ping nokia.fi tai myöskin suoraan DHCP palvelinta kirjoittamalla ping soon.fi

mikäli isäntä vastaa myös näissä ulkoverkon (myös DHCP palvelin on ulkoverkkoa) pingeissä neljä kertaa on kyseessä sisäverkon verkkovaurio!

tällöin yhteys vaan operaattoriin ja he saavat sieltä sitten saada asiat kuntoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitäs nyt kirjoitti:

Minulla on kotimokkula ja se on kyllä pätkinyt paljonkin, mutta aina silloin on myös joitakin valoja sammunut mokkulasta. Mutta nyt on alkanut yhteys pätkimään sillä tavalla,että mokkulasta ei ole sammunut mitään valoja, ja kun katson sieltä sisältä, niin ei siellä ole merkintää, että linja olisi ollut poikki. Yhteys on ollut pois vain muutaman sekunnin. Mistähän tälläinen saattaisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu