mistä saisin tietoa kääntymisestä

muslimiksi?

Haluan asiallista tietoa. Kysyin sitä aikaisemmin mutta ihmettelen, että muutama vastaus siis ne ainoat asialliset vastukset oli poistettu? Miksiköhän?

Kyllä kai ihan tavallinen suomalainen voi ruveta muslimiksi? Koska musliminen mukaan sekä Aatami ja Jeesus olivat muslimeja perustan oman kääntymiseni tähän islamilaiseen raamatun näkemykseen.

Minusta on oikeasti trendikästä olla muslimi. Uskon myös että jumala on ykseys. Tuota näkemystä ei ole ksirtinuskossa. Se löytyy buddhalaisilta.

Haluan olla pasifistenen muslimi.

Mikä islamilainen yhteisö Suomessa voi antaa asiallista informaaatiota tässä asiassa. En käänny ellen voi olla pasifisti ja vegaani. Jos se käy niin käännyn. Olen aina pitänyt arabeista ja arabikulttuurista.
8230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Islam on kaikille ihmisille tarkoitettu ja nationalismi ei ole sallittua. Muslimi on se joka noudattaa Islamia , ei kulttuuria.

____________________________________________

It is narrated by Abu Da'wud that the Messenger of Allah (saaw) said,

"He is not one us who calls for `Asabiyyah, (nationalism/tribalism) or who
fights for `Asabiyyah or who dies for `Asabiyyah."
____________________________________________

Messenger of Allah (saaw) said, narrated by At-Tirmidhi and Abu
Dawud,

"There are indeed people who boast of their dead ancestors; but in the sight
of Allah they are more contemptible than the black beetle that rolls a piece
of dung with its nose. Behold, Allah has removed from you the arrogance of
the Time of Jahiliyyah (Ignorance) with its boast of ancestral glories. Man
is but an Allah-fearing believer or an unfortunate sinner. All people are
the children of Adam, and Adam was created out of dust."
________________________________________________

"Undoubtedly Allah has removed from you the pride of arrogance of the age of
Jahilliyah (ignorance) and the glorification of ancestors. Now people are of
two kinds. Either believers who are aware or transgressors who do wrong. You
are all the children of Adam and Adam was made of clay. People should give
up their pride in nations because that is a coal from the coals of
Hell-fire. If they do not give this up Allah (swt) will consider them lower
than the lowly worm which pushes itself through Khara (dung)." [Abu Dawud
and Tirmidhi]

Äänestä
  • >>Islam on kaikille ihmisille tarkoitettu ja nationalismi ei ole sallittua.
    Muslimi on se joka noudattaa Islamia , ei kulttuuria.

    Kuinkahan tällaisista ihmisistä saadaan suvaitsevaisia monikultturisteja? Muhammed saarnasi lahkolaisuutta.

    Äänestä

Riittää kun lausut tämän: "Todistan, ettei ole muuta jumalaa kuin Jumala ja että Muhammed on Jumalan lähettiläs." Ja kas, olet muslimi. Muita rituaaleja ei tarvita.

Äänestä

Voit kysellä asiallisia asioita ja saada asiallisia vastauksia osoitteessa www.islamtieto.com sieltä löytyy jo valmiiksi paljon vastauksia. Muistathan ettet saa sekoittaa islamia ja arabiakulttuuria keskenään, ne eivät ole sama asia, eikä sinusta tule arabia palaamalla islamiin. Islam on vakava hengellinen asia, ei mikään trendi, se mikä ehkä saa sen näyttämään trendiltä on se että yksinkertaisesti niin monet löytävät totuuden ja haluavat pois muiden uskontojen valheellisuudeesta ja kyllä, sekä Jeesus että Aatami olivat muslimeja.

Äänestä
  • syystä islam on Suomessa hieman kielteisessä maineessa. Kuitenkin maailmalla kun liikkuu niin muslimeja on ihan tavalliset tavallisiin vaatteisiin pukeutuneet länsimaalaiset. He eivät edes rukoile sitä pakollista viittä kertaa kunhan ovat tavallisia muslimeja.

    Voiko Suomessa olla muslimi ilman että siitä aiheutuu mitään vahinkoa jos pitää suhteellisen matalaa profiilia korkeintaan pelottelee sukulaisia.

    Äänestä

  • miten on kirjoitti:

    syystä islam on Suomessa hieman kielteisessä maineessa. Kuitenkin maailmalla kun liikkuu niin muslimeja on ihan tavalliset tavallisiin vaatteisiin pukeutuneet länsimaalaiset. He eivät edes rukoile sitä pakollista viittä kertaa kunhan ovat tavallisia muslimeja.

    Voiko Suomessa olla muslimi ilman että siitä aiheutuu mitään vahinkoa jos pitää suhteellisen matalaa profiilia korkeintaan pelottelee sukulaisia.

    ihminen ala.

    Äänestä

Tunnetun islam-ajattelijan ja Pakistanin vanhimman uskonnollisen puolueen (Jamaat-e-Islami) perustaja Maududi totesi aikoinaan, että kaikki ihmiset ovat muslimeja, vääräuskoiset vain kieltävät totuuden...

Mitä tarkoittaa "jumala on ykseys"? Kuulostaa panteismilta. Islam ei ole panteismia.

Muslimi ei voi olla yleismaailmallisen pasifistinen. Se on fakta. Joka muuta väittää, joko valehtelee tai ei ymmärrä Koraania.

Kuulostaa siltä, että tiesi muslimiksi on karikkoinen. Ajattelusi ei kuulosta islamilaiselta. :)

Äänestä

uskontoa tarpeeksi. hourupää hullu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ali baba kirjoitti:

muslimiksi?

Haluan asiallista tietoa. Kysyin sitä aikaisemmin mutta ihmettelen, että muutama vastaus siis ne ainoat asialliset vastukset oli poistettu? Miksiköhän?

Kyllä kai ihan tavallinen suomalainen voi ruveta muslimiksi? Koska musliminen mukaan sekä Aatami ja Jeesus olivat muslimeja perustan oman kääntymiseni tähän islamilaiseen raamatun näkemykseen.

Minusta on oikeasti trendikästä olla muslimi. Uskon myös että jumala on ykseys. Tuota näkemystä ei ole ksirtinuskossa. Se löytyy buddhalaisilta.

Haluan olla pasifistenen muslimi.

Mikä islamilainen yhteisö Suomessa voi antaa asiallista informaaatiota tässä asiassa. En käänny ellen voi olla pasifisti ja vegaani. Jos se käy niin käännyn. Olen aina pitänyt arabeista ja arabikulttuurista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu