kultaköynnös

KKK-Kultaköynnos kasvi köynnös

KOmea kultaköynnös, 2 m pitkä. Kellastutti jok`ìkisen lehtensä, jolloin se piti leikata kaljuksi ... Onko kasvila enää mahdollisuutta elää ? APUA ! Kiitos kaikille jotka vastaa ... :D

2

488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • floristi

      kultaköynnöksen kellastumisen voi aiheuttaa liian vähäinen valo, tai jos kasvisi on vanha niin se voi myös kuolla "vanhuuttaan".
      itselläni on keltavihreä kirjava lajike ja kesällä paljosta valosta lehdet muuttuvat melkein keltaisiksi ja talvella taas vihreiksi..
      kellastuminen voi johtua myös liiasta kastelusta! kultaköynnöstä kannattaa vähän "rääkätä" eli antaa mullan kuivahtaa melkein kokonaan niin että lehdet ilmoittavat käpristymällä veden puutteesta. tai syy voi olla myös liian vahva lannoitus.. kokeile vaihtaa kasville uusi multa ja vaihda tarvittaessa ruukkua isompaan jos juuristo on täyttänyt ruukun.. syitä näihin keltaisiin lehtiin voi olla monia!

      • äkillinen

        Jos yhtäkkiä kasvi tekee jotain noin radikaalia, syynä on joku äkillinen tapahtuma. Veikkaan paleltumista. Äkillinen lpt:n muutos on monelle kasville kuolemaksi. Vaikka ei olisikaan pakkasta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7259
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3841
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3440
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2433
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2372
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2266
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2179
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      41
      1846
    Aihe