Kansantaloustiede ja matematiikka

gewdaq

Kysymys kuuluu, että pystyykö lyhyen matematiikan opinnoilla pärjäämään kansantaloustieteessä? Minkä tyylistä matematiikkaa kyseisessä tieteessä sovelletaan?

2

1798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansiksen opiskelija

      En osaa syventävien ja jatko-opintojen osalta sanoa, mutta ainakin Helsingissä kandin tutkintoon sisältyvät matematiikan perusopinnot. Ne koostuvat kahdesta analyysin kurssista (keskeisiä käsitteitä raja-arvo, derivaatta, integraali) ja lineaarialgebraa sekä matriisilaskentaa käsittelevästä kurssista. Kansiksen omilla kanditason kursseilla käytetty matematiikka ei ole vaikeaa. Matemaattisten menetelmien kurssilla on sitten ainakin matriisien pyörittelyä luvassa. Lisäksi kandiin kuuluvat tilastotieteen perusopinnot ja kansiksen ekonometrian (tilastollisen taloustieteen) kurssi.

      Lähtötasona yliopiston matematiikassa on lukion pitkä oppimäärä, mikä tarkoittaa, että joudut hieman enemmän tekemään töitä kuin muut. Toisaalta itselläni oli 2 vuottaa aikaa lukiosta (eli unohduksia), kun aloitin yliopistomatikan, ja hyvin on sujunut. Käytännössä tarvittavat asiat pitäisi oppia kurssin aikana. Eiköhän se hyvällä motivaatiolla suju.

      Sellainen kannattaa kuitenkin huomata, että kyseessä todellakin on varsin matemaattinen ala. Pitemmälle opiskeleville suositellaan myös pitempiä matematiikan opintoja. Enemmän matikkaa ymmäärtäkseni tarvitaan muualla varsinaisen matematiikka-aineen ja tilastotieteen ohella lähinnä teoreettisessa fysiikassa sekä tähtitieteessä (ja osalla teknillisistä aloista?). Jos vihaa matematiikkaa, niin tämä ei ole se suositeltavin yhteiskuntatiede.

      Matemaattisten menetelmien opintomoniste, josta näet käsiteltyjä asioita:

      http://www.valt.helsinki.fi/staff/ulehmijo/ka8/kirja(2).pdf

      • gewdaq

        Kiitos paljon kattavasta tietopaketista! Matekmatiikkaa en todellakaan vihaa, vaikkei se ole vahvimpia aineitani koskaa ollutkaan ja motivaatiota kyllä löytyy. Satun vain olemaan turkasen kiinnostunut taloudesta ja sen ilmiöistä, joten kansantaloustiede vaikuttaa tulevaisuuden kannalta ainoalta oikealta ratkaisulta. Yrittänyttäkään ei laiteta, että yliopistolla nähdään! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8437
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4568
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4128
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3612
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3136
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2880
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2596
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      37
      2358
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2046
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2043
    Aihe