eli maaliskuun 2. päivä 2009 tulee uusi u2 levy kauppoihin: 'No Line on the Horizon'
http://www.u2.com/news/index.php?mode=full&news_id=2279
http://www.u2.com/news/index.php?mode=full&news_id=2279
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saa nähdä minkälainen levy sieltä tulee ulos...
Toivon niin lujaa että erilainen kuin kaksi edellistä levyä vaikka eivät ne huonoja levyjä olleet.
Yes, tätä on odotettu! Viikon paras uutinen. Enää 10 viikkoa odotettavaa!
Samanlaisia biisejä U2 on vääntänyt koko uransa ajan... Mitään uutta tuskin on odotettavissa.
u2 oli alussa ei bändi mitä se alkoi heittään joshua treen aikoihin.
albumit boy,october ja war on erilaisia kuin muu u2 tuotanto.
ei taida pelkällä cdn myynnillä enään rikastua, niin uusi albumi julkaistaa 5 eri formaatissa, vihkosten ja dvd levyjen kanssa.
No ihan kiva, mutta jos ne biisit on kuraa niin ei paljoa lämmitä extra aineisto.
http://www.u2exit.com/2008/12/u2_to_release_five_versions_of_album.php
addition to CD and vinyl copies, three limited edition volumes will be launched, with one accompanied by a 60-page magazine-style book and a downloadable version of a new ANTON CORBIJN film.
A digi-pack edition will come complete with a 36-page booklet, a fold-out poster and the Corbijn film which contains music by U2.
The final version of the album is a box set featuring a 60-page hardback book, a second poster and a DVD version of the film.
BONO:“My favourite song is a song called Moment of Surrender, and the first track is 150 BPM, the fastest song we’ve ever recorded,”
http://promo.q4music.com/q4music/u2/inside-teaser.shtml
radio-poprock-levyä ku kaks aikasempaakin. Bändihän käytti Atomic bombin markkinointiin enemmän rahaa ku mikään artisti koskaan aikasemmin en muista enää summan suuruutta kyllä sekin sillon joskus 2004 paikkeilla mediassa sanottiin. Tässä on vain tätä mainostamista ja hypetystä ja oheistuotteita ja extra-sitä ja bonus-tätä... jotenkin ymmärrän että bändi haluaa turvata uuden kuulijapohjan/medianäkyvyyden mutta eikö edes hieman uskaliaammalla tyylillä olis voinu koittaa... Jospa tämän 2009-levyn jälkeen suunta muuttuu paremmaksi.. bändillä ei enää montaa vuotta ole aikaa koska en usko että U2 jää soittelemaan kiertäväksi jukeboxiksi.
että bändi haluaa enää julkaista toista yhtä tasapaksua ja tylsää levyä mitä Atomic bomb oli. Ja tuota Rolling Stonesin juttua lukiessa pieni toivo heräsi josko sieltä olisi tulossa jotain vähän omaperäisempää:
http://www.u2exit.com/2009/01/u2_break_down_no_line_on_the_horizon.php
N e tekee niin hyvän levyn kuin vain pystyy, mutta koska levyt on mitä on niin markkina koneistolla tämäkin bändi saa keskinkertaisilla levyilla stadionit täyteen.
bändi ja bono tietää sen että jos nyt ei tule parempaa levyä niin yhä suurempi osa yleisöstä hylkää bändin, siksi paineet on kovat ja paskan puhumisella ei bonokaan pysty paikkamaan tylsää levyä.
että kun bändi nykyäänkin vetää stadionit täyteen, jotta kuinka suuri osa niistä mahtaa olla vanhoja faneja, niitä jotka jo 90-luvulla kuuntelivat bändiä ja kuinka moni mahtaa olla niitä jotka on tutustunu 2000-luvulla. U2 on saavuttanu kai vähä´n samanlaisen aseman ku Rolling Stones: itsekin voisin harkita Rollareiden keikalle menemistä vaikken niin suuri fani olekaan onhan ne sen verran iso legenda.
"N e tekee niin hyvän levyn kuin vain pystyy, mutta koska levyt on mitä on niin markkina koneistolla tämäkin bändi saa keskinkertaisilla levyilla stadionit täyteen."
ei välttämättä. Voihan olla että bändi on kynäilly koko 2000-luvun omaperäisempää matskua joka odottaa julkasua vasta tän uuden levyn jälkeen. Tavoitehan on ollu selvä: tehdä pehmeitä radioviisuja joiden "nauttiminen" ei vaadi kuulijan mahalta ylimäärästä sulattelua. Olihan 90-luvulla moni Popin biisien rungoista valmiina jo Acchtung babyn aikaan. Muit ei ny tuomita ennenku kuullaan.. toisaalta en usko että bändi uskaltaisi enää kolmatta niin pehmeää ja taspaksua levyä julkasta meinaan varmasti tietävät kuinka moni vanha fani on heihin pettyny.
varmasti selittyy sillä että sen markkinointiin laitettiin enemmän rahaa ku ykskään artisti koskaan aikasemmin. Levyä osti varmasti moni sellane joka koskaan kuulluka koko bändistä tai ei ainakaan aikasemmi oo ostanu levyjä.. ja sitten varmaan moni osti joululahjaks tutulle, levyhän julkastiin jo hyvis ajoin ennen joulua.
ei niillä ole ollut pöytälaatikossa mitään helmiä, usko jo pois.
siitä stadikka porukasta on yli puolet vanhoja faneja , jotka diggas jo the joshua treetä.
Näin pahoin pelkään. Olen U2-fani viimisen päälle mut näyttää siltä että bändi ei enää pysty uusiutumaan kunnolla. Eikä ihme, onhan se uusinu musiikillisen tyylinsä jo niin monta kertaa, viime kerta oli Pop, vaikkei levyllä suuria klassikoita ollutkaan niin toimii silti paremmin kun nää "uudet" levyt.
olin u2 fani viimeisen päälle, mutta minulla hiipuminen alkoi jo zooropan aikoihin.
acting baby oli loistava ilmestyessään, nyttemmin ei enään niin loistava, ihan hyvä kuitenkin.
nää 2000-luvun u2 albumit on niin tylsiä, etten jaksa niitä kuunnella, varsinkin se pomminpurku levy.
asiaa pahentaa bonon jatkuva uho ja egoilu että nyt tulee vuoden kovin levy ja u2 paras levy jne... pettymys on aina ollut 2x kovempi kun totuus on toinen.
the unforgettable fire oli vuoden kovin levy 1984...
sitten livenä, varsinki Leave behindin biisit. En nyt vaadi että joka raidan täytyy levyllä olla timanttia, mut jotain olennaista kyl puuttuu joka ennen teki U Kakkosesta U Kakkosen. Livenä bändi toimii yhtä loistavasti ku ennenkin mut uus tuotanto täs harmittaa...