Miten on, jos toiminimi avaa liikkeen niin voiko liikkeen nimi olla mikä vain vai täytyykö sen olla toimini?
Toiminimi/liikkeen nimi?
4
3182
Vastaukset
- meillä piristään
Siis mistä kenkä puristaa??
Voit ottaa liikkeellesi nimen, jos se ei ole käytössä samalla alalla, eli tarkista tämä. Nimeä ei tarvitse mitenkään rekisteröidä.
Ja sille, joka nyt mutisee jotain, oman liikkeeni nimi on sama kuin 39 km päässä oleva toimija. Mutta meillä on ala ihan eri, eli ei vaaraa sekaantua, ja myös eri kunta!- rittäjä
Pitää myös tarkastaa, ettei nimi ole rekisteröity kaupparekisteriin, koska rekisteröinti antaa aina yksinoikeuden kyseiseen nimeen toimialasta riippumatta. Ei auta vaikka toinen sijaitsisi 1000 kilometrin päässä.
- Siiinä on
rittäjä kirjoitti:
Pitää myös tarkastaa, ettei nimi ole rekisteröity kaupparekisteriin, koska rekisteröinti antaa aina yksinoikeuden kyseiseen nimeen toimialasta riippumatta. Ei auta vaikka toinen sijaitsisi 1000 kilometrin päässä.
Noinko se onkin?
No, tutkaileppa vaikkapa kuinka monta "Mimosa" kauneushoitolaa, parturia yms Suomessa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448