Alkoholi kutistaa aivot

Thutgija

Asiantuntija: Alkoholi kutistaa aivot ja kivekset
19.12.2008 06:26

Takavuosien teinejä varoiteltiin iskulauseella Polttajan potenssi pienenee. Nyt päihdeasiantuntija, lääkäri Pekka Reinikainen lataa kovempaa:

- Alkoholi kutistaa (nuorten) aivot ja kivekset, toteaa Reinikainen suorasukaisesti Kanava -lehden artikkelissa.

Reinikainen on jäsenkonkari valtioneuvoston päihde- ja raittiusasiain neuvottelukunnassa.

Reinikaisen mukaan merkittävä osa lapsista tutustuu alkoholiin jo 12-vuotiaana. Jopa viidennes 12-20-vuotiaista juo itsensä humalaan säännöllisesti.

- Tätä on vähätelty ja pidetty aikuistumisriittinä, eikä ole nähty sitä nuoria vahingoittavana. Asia on päinvastoin.

Reinikaisen mukaan aivot kasvavat voimakkaasti vielä 12-20-vuotiaana. Siinä iässä alkoholi voi vakavasti vaurioittaa aivoja palautumattomasti.

- Aivojen muistia ja oppimista säätelevä hippocampus saattaa kutistua jopa kymmenen prosenttia teiniryyppäämisestä.

Yhtälailla viina kutistaa kivekset.

- Tykki on valmis 18-vuotiaana. Jos juo 12-18-vuotiaana, spermaruiskusta tulee huono ja lisääntymiskyky heikkenee.

Takapakkia on jo rekisteröity tutkimuksissa. Nuorten suomalaismiesten siittiömäärä on puolittunut.

- Alkoholi surkastuttaa kivesten toimintaa, kuvaa Reinikainen.

Alkoholin tuhovoimasta teinityttöjen sukupuolielimiin ei ole Reinikaisen mukaan tieteellistä näyttöä.

- Mutta aivot menee tytöillä poikien tapaan alkoholista, muistuttaa Reinikainen.


http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1627230

8

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kutistuvat

      niin kutistuuko myös pää, vai tuleeko tyhjiö?


      Tutkimus, tilasto, emävalhe.......

      • Jopa ministeriksi.

        Ilmeisesti munat kutistuvat huomattavasti myöhemmin kuin pää?


      • laajenee

        eli aivokudos surkastuu ja sen tilalle tulee lisää aivoselkäydinnestettä, mutta pää pysyy saman kokoisena.


      • Kaalinpää.
        laajenee kirjoitti:

        eli aivokudos surkastuu ja sen tilalle tulee lisää aivoselkäydinnestettä, mutta pää pysyy saman kokoisena.

        Muutenkin olen pulloposki, ja kaalinpääksi nimittävät, mutta kun otan reilusti viinanpaskaa, niin pää ja etenkin naama muuttuu isoksi vesimelooniksi, eikä edes sopivaa lippistä löydy.


      • kova jätkä
        Kaalinpää. kirjoitti:

        Muutenkin olen pulloposki, ja kaalinpääksi nimittävät, mutta kun otan reilusti viinanpaskaa, niin pää ja etenkin naama muuttuu isoksi vesimelooniksi, eikä edes sopivaa lippistä löydy.

        oletko? onko kiva vähän keinua kävellessä, kovakin nyrkkeilemään?

        vitut susta ei ole mihinkään humalassa.

        pälli.


      • pään ympärysmitta
        Kaalinpää. kirjoitti:

        Muutenkin olen pulloposki, ja kaalinpääksi nimittävät, mutta kun otan reilusti viinanpaskaa, niin pää ja etenkin naama muuttuu isoksi vesimelooniksi, eikä edes sopivaa lippistä löydy.

        kasvaa hiukan vanhetessa siis aikuisena ollessakin samoin korvat ja nenä, ei se viinasta johdu lihomista ja lievää pöhöttymistä lukuun ottamatta. Katsopa todella vanhan ihmisen korvia niin aikamoiset lepattimet heillä usein on. Sen sijaan huulet ohenee ihmisen vanhetessa.


    • Itsetunnon

      Siksi alkoholi sopii nakkikioskitappelijoiden päihteeksi paremmin kuin mikään. Siksi poliisilla on töitä. Siksi alkoholi on laillista ja muut kiellettyä.

    • SDFASDFASDF

      ASDFASDFASDFASDF

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe