Normaali verenpaineeni on 102/43 ja leposyke 47 sekä rytmi tasainen, mutta kippituolissa tehdyssä ortostaattisessa kokeessa sydän ei jaksa lyödä verta ylimpään kerrokseen asti, jolloin seurauksena tajuttomuus ja 4 sekunnin sinusarrestia. Onko tahdistin ainoa vaihtoehto? Jos on, niin miten tahdistin kestää jalkapallon iskun rintaan peleissä?
Kardioinhibitorinen synkopee
Futarinuorukainen
31752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sairaudestasi en osaa sanoa mitään mutta tahdistin
ei kyllä kestä mitään iskuja.
Tahdistimen asennuskohtaa pitää varjella voimakkailta iskuilta,ettei johtimet irtoa tai vaurioidu.
Jos haluat lisätietoa tahdistimen kanssa elämisestä,
niin laita vaan sähköpostia tulemaan. :)
Mulla on ollut sydämen tahdistin 8-vuotta ja olen työelämässä(vielä luultavasti 8-vuotta) On ollut tarkoitus kysyä kardiologilta kestääkö tahdistin iskuja.En ole muistanut. Hoidan pitkälle dem.vanhuksia, jotka monasti sekavia ja agressiivisia.Vaikka kuinka lempeästi lähestyy,voi nyrkki heilahtaa nopeasti ja arvaamatta.Kerran isku tuli aivan tahdistimen viereen,että kumahti.Aion ottaa asian seuraavalla kerralla puheeksi,kun menen sydänlääkärin luo. Ehkä työn vaihto tai eläke ?Kiitos teille keskustelusta.
Kannattaa kysyä,itselläni on tahdistin ollut 4,5 vuotta AV-katkoksen vuoksi ja minulla työvuosia edessä vielä 25.
Itse työskentelen sähköasentajana ja työolot vaihtelevat myös paljon,koneita ja laitteita joudun myös käyttämään päivittäin enkä ole niiden huomannut aiheuttavan mitään haittaa,esim.tärinästä johtuvaa.Tahdstimen kohtaa olen kyllä varjellut iskuilta,niin myös neuvotaan tekemään kaikissa
potilaan ohjekirjoissa,samat ohjeet sain myös omalta kardiologiltani.
Hyvää vointia sinulle!