Talvisota

Lama sai uuden nimen, Talvisota, ketkähän tässä talvisodassa pääsevät etulinjaan?
Minä luulen että niitä leikkauslistoja jo suunnitellaan ja tämän porukan tuntien ei se taida suomalaisille pienituloisille lapsiperheille, työttömille ja sairaille hyvää tietää, etulinjassa vain leikkauksiin.

Olisiko jo viimeinkin aika perua suurituloisten veroale, vielä velkarahalla tehtynä?
1114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Katainen voi nyt itse esimerkillään näyttää kuinka säästetään. Hän voi määrätä, että jokaisen ministerin palkka alennetaan 1000,00 euroon kuukaudessa.
Katainen voi myös näin EU-aikana päättää, että päällekkäisvirkoja ei enää pidetä eli eduskunta lopetetaan tarpeettomana teatterina,nyt on >europarlamentikot ne, jotka hoitavat tänä EU-aikana Suomen asioita.

Presidentin virka lopetettakoon, koska siitä ei ole millään muotoa enää hyötyä EU-aikana!
Menot ovat liian mittavat.

Säästötoimenpiteet pitää siis aloittaa sieltä mistä ne voidaan aloittaa >ja kuuluu aloittaa.

Eli Katainen on vallan oikeassa, että nyt on alettava tosi toimiin.

Voin antaa yhden vinkin vielä.

- Tapaturmalautakunta pitää lopettaa, koska siellä istuu päättämässä ihmiset, jotka ovat jääviä tekemään päätöksiä.

- Vakuutusoikeus pitää lopettaa, koska se ei noudata minkäänlaista lakia! Vakuutusoikeuteen on muun muassa perustettu vakuutuslääkäri, joka on täysin jäävi toimimaan vakuutusoikeudessa.

Suomen herrat siis palvelevat meitä kansalaisia, ja nyt näin lama-aikana ja EU-maanaei ole varaa enää pitää presidenttiäkään.

Katainen antoi siis käskyn kansalle alkaa talkoo hommiin. Tässä tulee nyt talkoo työtä, eli aivotyötä... Toivotaan, että muuta ei tarvita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


JKoo kirjoitti:

Lama sai uuden nimen, Talvisota, ketkähän tässä talvisodassa pääsevät etulinjaan?
Minä luulen että niitä leikkauslistoja jo suunnitellaan ja tämän porukan tuntien ei se taida suomalaisille pienituloisille lapsiperheille, työttömille ja sairaille hyvää tietää, etulinjassa vain leikkauksiin.

Olisiko jo viimeinkin aika perua suurituloisten veroale, vielä velkarahalla tehtynä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu