lapsen muistot entisistä elämistä

niina-maria.sunset

Hei!
Teen tutkimusta lapsien muistoista entisistä elämistä ja muista lapsien yliluonnollisista kokemuksista. Jotkut uskovat, että lapsilla on muistoja ajasta ennen syntymäänsä ja yleensä he puhuvat näistä kokemuksista pian opittuaan puhumaan. Muistot himmenevät ja katoavat monilta kokonaan nuoruusikää kohti. Lapsen mieli on niin ihanan avoin =) Voisitko auttaa minua kertomalla kokemuksistanne. Tässä hieman apukysymyksiä.

Onko lapsesi jo aiemmin puhunut sinulle asioista tai kokemuksista, jotka uskot olevan ajalta ennen lapsen syntymää? Mitä hän on sinulle kertonut?


Minkä ikäinen lapsesi oli tuolloin ja kumpaa sukupuolta?


Miten suhtauduit hänen kertomuksiinsa?


Jos lapsesi ei ole puhunut mitään ja haluat, voit vaikka kysyä leikkimielisesti lapselta: missä hän oli, ennen kun syntyi tänne tms. ja esittää lisäkysymyksiä.


Onko hän puhunut jostain muista yliluonnollisista ilmiöistä, esim. mielikuvituskavereista, enkeleistä tms.?


Kevennyksenä voit kirjoittaa jos haluat jotain hassuja juttuja lapsen suusta sanottuna. Esim. sanoin, ettei voida lelua ostaa, kun ei ole rahaa. – lapsi vastaa, että hae pankista. =)


Annatko suostumuksen tarinoiden julkaisemiseen?


Voit vastata tähän ketjuun tai sähköpostiini: [email protected]

Suuri kiitos kaikille vastanneille! Avartakaamme mekin hieman mieltämme lapsen

6

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niina-maria.sunset

      lailla =)

    • vielä vähän

      lisää tutkimuksestasi. Mitä opiskelet, mihin oppilaitokseen teet tutkimusta, millä tutkimusmenetelmillä jne. Miten aiot julkaista saamasi tarinat? Ja myös miksi olet valinnut kyseisen tutkimusaiheen.

      Nämä lisäkysymykset siksi, että ko. tarinat ovat niin henkilökohtaisia, ettei niitä kerrota suin päin kaikille. Ymmärrät sen kyllä. Kai.

      • niina.sunset

        tutkimus on henkilökohtainen ja aineiston laajuudesta paljon riippuu, mitä aineistolla teen. Kuka tietää, vaikka joku päivä tarpeeksi laajan aineiston saaneena kirjoitan kirjan =)
        Tiedän, että aihe henkilökohtainen, siksi vastausmahdollisuus suoraan sähköpostiini, sitä kautta myös lisää tietoja.

        Ja todeksi en yritä entisiä elämiä todistaa vaan puhtaasti kiinnostunut ko. kokemuksista.


      • sasdsdad
        niina.sunset kirjoitti:

        tutkimus on henkilökohtainen ja aineiston laajuudesta paljon riippuu, mitä aineistolla teen. Kuka tietää, vaikka joku päivä tarpeeksi laajan aineiston saaneena kirjoitan kirjan =)
        Tiedän, että aihe henkilökohtainen, siksi vastausmahdollisuus suoraan sähköpostiini, sitä kautta myös lisää tietoja.

        Ja todeksi en yritä entisiä elämiä todistaa vaan puhtaasti kiinnostunut ko. kokemuksista.

        Älä ota ittees mutta kai sinä tajuat että lasten mielikuvitus on rajaton ja he voivat kertoa ihan mitä haluavat etkä sinä pysty näitä tietoja vahvistaan.


      • niina.sunset
        sasdsdad kirjoitti:

        Älä ota ittees mutta kai sinä tajuat että lasten mielikuvitus on rajaton ja he voivat kertoa ihan mitä haluavat etkä sinä pysty näitä tietoja vahvistaan.

        tottakai tajuan, enkä todeksi yritäkään todistaa vaan niputan vain näitä kokemuksia yhteen. Tällaista aihetta ei oikein muuten voi tutkia, kun kokemuksia keräilemällä =)

        Tutkin siis aihetta lapsten yliluonnolliset kokemukset, "oudot tarinat" ja mielikuvituskaverit. Kertokaa kokemuksianne näistä ilmiöistä, jos niihin olette törmänneet!

        Onko lapsesi esim. ollut jostain aiheesta pienenä erityisen kiinnostunut, esim. avaruus, sotilaat ym. ym. ja kenties piirrellyt aiheesta paljon kuvia ja kertonut tarinoita?


    • Ötökkäsairaala

      Itse muistan istuneeni pienellä kivellä, katselin muurahaisia. Ajattelin, miten ne rakensivat, jotkut tuhosivat niiden kodin. Olin n,3v ja ajattelin olleeni edellisessä elämässäni pieni tyttö, joka ei pelännyt eläimiä, ne olivat ystäviäni. Pelkäsin kyllä, mutta päätin olla rohkea, vaikka muurahaiset kulkivat jalkani yli. Juttelin niille, sanoin jonkin nimen, mitä en enää muista.
      Sain jostain varmuuden niiden ystävällisyydestä ja puhuin näiden muurahaisten kanssa kauan ja useasti. Siis, kerroin näille ettei minua tarvi pelätä ja olin tullut takaisin. Luulen uskoneeni näiden ymmärtäneen.
      Koko ajan n.ehkä puoli vuotta muistan kertoneeni kaikille ötököille ja isommillekin miten olin edellisessä elämässä toiminut. Koko lapsuuden pelastin ötököitä vesilammikoista.

      Niin voimakkaasti on tämä varhaislapsuuden eläinkokemukset vaikuttaneet, että marssin turkisten vastaisen marssilla ennen kuin niitä vielä oli. En suostu käyttämään mitään eläintä joka on tarhattu. Ihan himmeenä enää, mutta ne kuuluu mielestäni meihin.
      Ampiaisia olen kammonnut koko ikäni, tuntuu, että pahenee vielä. Jostain syystä ne oli aina vihollisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe