T. Adolf Mikkoselle ennätysmäinen

"Tampuurimajuri" T.A.Mikkonen yltyi taas näyttämään typeryyttään.
Huhujen mukaan oli jo aikaisemmin mennyt Kouvolan kasarmeille aikaisemmissa kapteenin arvomerkeissään ohi komppanian päivystäjän ja alkanut simputtaa tupien alokkaita "maahan ylös taakse stu!"-komennoilla ja "viheltää ja räjähti!"
-Voiko kukaan enään suhtautua vakavasti tällaiseen tuskanpunaisena pauhaavaan henkilöön henkilöön.
-Mielestäni olisi kohtuutonta, jos pääesikunta ylentäisi hänet seuraavaksi everstiluutnantin arvoon.
-Jokin arvo pitäisi kuitenkin pitää siinä järjestelmässä, jossa käskysuhteita priorisoidaan
kriisiaikoja varten.
Tällaista "Mikkosen mallia" ei voi olla, ettei tule uskottavuusongelmia!!
121403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

oli kutsuttu.

Äänestä
  • virallisesti... Tieten sanoneet että saat kai sä tulla... ettei oo itku tirahtanut simmuun...

    Äänestä

Jotenkin muistelen että 1980-luvulla reserviäispiireissä oli laajaa keskustelua siitä, että Mikkonen oli ylennetty kapteeniksi.
-Asia jopa kyseenalaistettiin.!

-Tosin Mikkonen oli toiminut eri tavoin maanpuolustuksen hyväksi ja laittanut jakeluun erilaisia video-otoksia sotaharjoituksista oman firmansa lukuun, jolle sotalaitos maksoi riihikuivaa rahaa niistä ja niitä käytettiin sitten jotenkin julkisuudessa.

Äänestä

Arvatkaapa kuka tmän "Mikko A.T. Timosen" on majuriksi ylentänyt? Aivan oikein: "ylipäällikkö" itse!

Äänestä
  • Saako reserviläinen noin vain astella varuskuntaan? Taidanpa huomenna lähteä Upinniemeen sunnuntairetkelle. SP olisi pitänyt kyllä kaasuttaa ko. pelle välittömästi.

    Eikös tämä mikkonen ole oikeasti sivari? Mulla on sellainen muistikuva jostakin radiohaastattelusta?

    Äänestä

  • jsjsjs kirjoitti:

    Saako reserviläinen noin vain astella varuskuntaan? Taidanpa huomenna lähteä Upinniemeen sunnuntairetkelle. SP olisi pitänyt kyllä kaasuttaa ko. pelle välittömästi.

    Eikös tämä mikkonen ole oikeasti sivari? Mulla on sellainen muistikuva jostakin radiohaastattelusta?

    Mikkonenhan on täyttänyt 60 vuotta, joten hän ei enää reserviin kuulu. Hän kuuluu nostoväkeen.

    Äänestä

Hittojako Timo Torsti Anteron tekemisistä pauhataan noin pirusti. Jos hän on tehnyt rangaistavan teon, niin asia käsitellään aivan toisaalla kuin näillä palstoilla - onneksi.

Timo Torsti Antero on sotilasuransa huipulla. Reserviläistä ei muistaakseni voida ylentää majuria korkeampaan arvoon, ja jos voidaankin, niin ylentäminen on niin harvinaista, että se ei osune Timo Torsti Anteron kohdalle. Reservin upseerit ylentää ylipäällikkö, siis Tasavallan presidentti. Jos haluat vaikuttaa asiaan, kirjoita rouva Haloselle Mäntyniemeen.

Äänestä
  • Timo T A on jo nostoväessä, ikää 62 vuotta - ei ylene enää. Eikä tosiaan majurista ylemmäksi pääse noilla eväillä kukaan ressu. Antaa iso-vänrikin heilua - ihmetellään me muuta vaan sivusta tuota touhua....

    Äänestä

  • Tässä tapauksessa Timo Torsti Antero voi ylentää itsensä koska hän on myös ylipäällikkö tarvittaessa. Todettakoon että Timo Torsti Antero on tällä hetkellä ainoa reserviläinen jolla on kaikki Suomessa myönnettävät kunniamerkit. Sen lisäksi että Timo Torsti Antero on upseeri ja herrasmies, on hän myös isännöinyt maailman pisimmän talk-shown ja Barack Obaman valinta Amerikan presidentiksi on kokonaan hänen ansiota. Sokerina pohjalla, onhan Timo Torsti Antero myös Myrskylän ufolaivueen komentaja.

    Äänestä

  • kyllä ylentää kirjoitti:

    Tässä tapauksessa Timo Torsti Antero voi ylentää itsensä koska hän on myös ylipäällikkö tarvittaessa. Todettakoon että Timo Torsti Antero on tällä hetkellä ainoa reserviläinen jolla on kaikki Suomessa myönnettävät kunniamerkit. Sen lisäksi että Timo Torsti Antero on upseeri ja herrasmies, on hän myös isännöinyt maailman pisimmän talk-shown ja Barack Obaman valinta Amerikan presidentiksi on kokonaan hänen ansiota. Sokerina pohjalla, onhan Timo Torsti Antero myös Myrskylän ufolaivueen komentaja.

    ...Timo Torsti Antero on yksin selvittänyt Kennedyn murhan, mihin ei FBI, CIA, eikä kukaan USA:n muu viranomainen pystynyt.

    Joku heitti ilmaan ajatuksen, että Timo Torsti Anterolle pystytetään patsas, jota raavas saisi käydä ihailemassa...mutta, mutta, mutta...eihän mikään patsas voi yltää uniikin, aidon Timo Torsti Anteron korkealle laatutasolle.

    Siksipä Timo Torsti Antero ITSE voisi seisoa patsaan jalustalla uniformussa kunniamerkkien kera kansan ihmeteltävänä. Samalla hän voisi lausua unohtumattomia talk-show sloganeita ja haastatella itseään, kuinka sivistynyt ja hauska hän on.
    Kansan suosio olisi TAATTU.

    Äänestä

Yhä koomisemmaksi menee!

Äänestä
  • Mikkoseltakin. Ny häpeää hiljaisena käytöstään, jolla häpäisi puolustusvoimat.
    Kyl muaki hävettäis

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Imagotappio kirjoitti:

"Tampuurimajuri" T.A.Mikkonen yltyi taas näyttämään typeryyttään.
Huhujen mukaan oli jo aikaisemmin mennyt Kouvolan kasarmeille aikaisemmissa kapteenin arvomerkeissään ohi komppanian päivystäjän ja alkanut simputtaa tupien alokkaita "maahan ylös taakse stu!"-komennoilla ja "viheltää ja räjähti!"
-Voiko kukaan enään suhtautua vakavasti tällaiseen tuskanpunaisena pauhaavaan henkilöön henkilöön.
-Mielestäni olisi kohtuutonta, jos pääesikunta ylentäisi hänet seuraavaksi everstiluutnantin arvoon.
-Jokin arvo pitäisi kuitenkin pitää siinä järjestelmässä, jossa käskysuhteita priorisoidaan
kriisiaikoja varten.
Tällaista "Mikkosen mallia" ei voi olla, ettei tule uskottavuusongelmia!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu