allerginen, mutta mille? Tekstiilipöly? niiden kemikaalit....

Sadetta--

Ajattelin kysäistä, miten teidän muiden, joilla iho reagoi oireet esiintyvät?

Pikkusen taustaa. Allergia-arvo oli 1830, ja olenkin nyt menossa sairaalaan jatkotutkimuksiin, koska syyllstä ei terveyskeskuksen labroissa löytynyt. Kissa, ja koira olivat vähän (meillä on 3 kissaa, ollut aina kissoja, lääkäri kyllä meinasi, ettei olisi syyllinen), Perusruokaaineet eivät olleet syy.
Työskentelen ompelijana, omassa yrityksessäni, nyt 8 vuosi menossa.....käsittelen siis paljon materiaaleja, ja pölyä löytyy, pölykään, eikä home testeissä ollut syyllinen) ompelen mm. tulenkestäviä suojavaatteita nomex, ja proban kankaista, joissa on takuulla vaikka mitä aineita! Näitä tutkitaan nyt sairaalassa.

Itseäni vaan hirvittää, koska olen tullut riippuvaiseksi prednisolonista, ja päivittäisestä zyrtectabletista.....
olen syönyt prednisolonia tarpeen mukaan 15-20 mg päivä, ja yhden zyrtec tabun, näin meni viikko hienosti, sitten lopetin kortisonin, ja meni 3 päivää kohtuudella pelkällä zyrtecillä, sitten alkoi ikävät oireet taas kehittyä.

Mulla polttaa, ja kuumottaa varsinkin kasvoja, korvia, ja huulia. Iho on punainen, ja esim, vaatteet tuntuvat pistelevän. Kutinaa ei niinkään ole, iho vaan on kuin olisi rikki tai jotain. Korvat ovat ihan punaiset, ja kuumat, oudon kihisevät, samoin huulet. Reidet ovat myös alue joka tuntuu inhottavalta. Muutenkin olo alkaa tullakipeäksi, tai jotenkin "tulehtuneeksi". Myös nivuset ovat joskus kuumottavan oloiset.
Mun iho on nyt ollut ainakin kuukauden jo punoittava, saunassa en enää käy, sillä siellä muutun ihan punaiseksi, ja naama röpyliäiseksi, kunnes taas viilenee.

Nämä oireet on niin omituisia, ja mä stressaan näiden kanssa, joka ei takuulla ainakaan oloa helpota.

JOs jollain on vastaavia iho tuntemuksia, kertokaa, jotta ei olisi niin yksinäinen olo.
Muutenkin, ennennoita testejä pitäisi olla 5 päivää ilman prednisolonia, ja 3 pv ilman mitään antihistamiinia, kuinka toi käytännössä tulee onnistumaan, jollei päiväkään meínaa sujua.

Ikää on 38 v, ja joskus lapsena olen saanut yliherkkyysoireita jostain villapaidasta tai vastaavista, myös kaakaosta tuli joskus kuulema. Nyt on ollut vuosikaudet ettei oireita ole ollut, ja nämä pahemmat ovat alkaneet nyt heinäkuussa. Vuoden alusta lisääntyi noi tulensuojamatskut....viime keväästä olen ollut huonovontisempi kun normisti, ja koska olen paniikki/ahdistukseen taipuvainen, keväällä oli todella vaikeaa. Mietinkin tässä, voisiko noi materiaalit vaikuttaa niin paljon?

Kertokaahan, ja rohkaiskaa, on vähän orpo-olo, kun kokemusta tämmösistä oireiluista on niin vähän, pelottaa, onko syynä jokin muu sairaus, vaikka toi allergia-arvo toki kertookin omaa kieltänsä, koholla on, mikä kohottaa, se olis kiva saada selville.

Jos syy on töissäni, niin tokihan se on vaan pahentunut tässä, sillä yrittäjällä ei ole vaihtoehtoja, jos meinaa elää....työt on tehtävä, kunnes varmuudella käy selväksi, että se ei enää onnistu.

Mukana iho-oireissa on välillä hengitysoireita, ei pahoja, mutta huomaan kyllä....aiheuttaako prednisolon kellekään kurkun outoa fiilistä? Must toi käheyttää vähän itselläni, vaikka muuten sopiikin. JA pelastaa mun elämää varmaan tällähetkellä. Toi eka viikko, kun söin viikon kuurina, oli jotain unelmaista, kun pitkästäaikaa jaksoi, ja halusi tehdä kaikenlaista, kun oireet ja miettiminen ei suistanut epätoivoon, ja masennukseen, jolloin teki ihan pakollisen, ja välillä tuli päiviä, että oireet olivat tosi pahat, olo kuumeinenkin ja oli pakko vain maata. Nyt noita ei ole ollut.
Mutta takuulla tulisi, jollen lääkitse kunnolla.

8

2990

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syistä

      "ompelen mm. tulenkestäviä suojavaatteita nomex, ja proban kankaista, joissa on takuulla vaikka mitä aineita! Näitä tutkitaan nyt sairaalassa."

      " Nyt on ollut vuosikaudet ettei oireita ole ollut, ja nämä pahemmat ovat alkaneet nyt heinäkuussa. Vuoden alusta lisääntyi noi tulensuojamatskut....viime keväästä olen ollut huonovontisempi kun normisti, ja koska olen paniikki/ahdistukseen taipuvainen, keväällä oli todella vaikeaa. Mietinkin tässä, voisiko noi materiaalit vaikuttaa niin paljon?"

      Ihosi oireilu ei ole epänormaalia, olet sekä kosketuksissa eri kemikaalien kanssa (nuo materiaalit), että hengität niistä irtoavia aineita. Hengitysteitse altistuen voi oireilla iholla.
      Hengitystieoireet tulevat mahdollisesti pahenemaan, mikäli altistus jatkuu.
      Ja kortisoni tai allergialääkitys ei poista syytä, helpottaa vain oireita tiettyyn pisteeseen saakka. Älä edes yritä päästä siihen pisteeseen, koska menetettyä terveyttä ei saa takaisin.

      Olen itse atoopikko, ihoallerginen mm. hajusteille, luonnonhartsille, valkosipulille.
      Työssä altistuin tietämättäni kemikaaleille, en tiedä oliko vanhassa rakennuksessa hometta (ihoallergia yhdelle homeelle); iho ja hengitystiet oireilivat, söin antihistamiinia.
      En itse käyttänyt hajusteita (nykyiset synteettisiä), mutta jouduin hengittämään niitä passiivisesti sekä työssä, että työmatkalla (bussi).
      Eräällä kurssilla se sitten tapahtui: yksi päivä riitti, ilta ja yö meni yskiessä, samoin seuraava viikko. Pitkä tarina, mutta tuo oli se viimeinen naula, siihen loppui ns. normaali elämä.

      Ihan hyvää elämää voi elää välttäen, mutta rajoittavaahan se on. Työpaikasta ei voi edes uneksia, saatika matkustamisesta, elokuvista, konserteista, yms. Kaupassa sentään pystyy käymään pikaisesti välttäen ruuhkia (= tuoksuvia ihmisiä).

      Minulla iho ilmoitteli nokkosihottumalla (siivousaineet/joulusiivous aikoinaan), mutten ymmärtänyt...
      Vasta hengitystieoireet (nuha, astmaattinen olo, oksentelu, huimaus) pysäyttivät. Migreeni myös yksi oireista.

      Miten pystyt olemaan ilman kortisonia ja antihistamiineja ennen lääkäriin menoa?
      VÄLTÄ noita aineita (materiaaleja), joiden olet huomannut aiheuttavan oireita.
      Pakko tehdä töitä?
      Ei ole. Jos nimittäin jatkat altistumista, kadut ja kadut todella paljon myöhemmin.
      Nyt kannattaa pitää töissä taukoa, että asia saadaan selvitettyä.

      Luota itseesi ja omiin tuntemuksiisi ja havaintoihisi. Kaikkea lääketiedekään ei pysty selvittämään.

      Kortisonia ei pitäisi syödä kuin kuureina. Itsellä ei kokemusta, joten en ota muuta kantaa.

      Onnea matkaan! Toivottavasti syy löytyy ja pystyt jatkamaan töitäsi välttäen "syitä".
      Ts. älä altista enää itseäsi aineille, joiden todetaan aiheuttavan kuvailemasi oireet.

    • auttaisiko hengityssuojain?

      Ymmärrän tilanteesi, rahaa on pakko saada ja töitä pitäisi pystyä tekemään.

      Suojaudu kemikaalipölyltä suojavaatetuksella, käsineillä ja hengityssuojaimella.
      Olet jo niin herkistynyt (iho-oireet), että myös pää/kasvot tulisi suojata.

      Hengityssuojaimeksi tarvitset sellaisen, mikä suodattaa kemikaalit ja suojaa kasvot.

      Scott Safetyn Proflow 2 on puhallinsuojain, sen kanssa voi tehdä töitä pidempäänkin.

      http://www.suojalaite.fi/hengitys/kemira/proflow_SC.htm

      Tässä artikkelissa kuva kyseistä hengityssuojainta käyttävästä:
      http://www.palkkatyolainen.fi/pt2004/pt0410/p041215-l2.html

      Edullisempiakin on, mutta käyttömukavuus on aivan eri luokkaa. Ja kuten kirjoitin ylempänä, myös kasvot ja silmät tulisi ehdottomasti suojata.

      Noilla varusteilla voisit selvitä siihen saakka, että saat tulokset sairaalasta ja voit vetää omat johtopäätöksesi.

    • samanlaista oireilua

      oireet vaikuttaa myös atooppiselta oireilulta. itse olen kärsinyt jo ko. ihottumasta vuoden. alkoi juuri samoilla ja nyt pitkin kroppaa laikkuja ja sairaala lasku ja apteekki laskut hipoavat taivaita :( koitappa päästä ihotaudin puolelle, että ottavat näytepalan ihosta. toivon suunnatomasti ettei kyseessä ole atooppinen ihottuma. vaikeuttaa elämää ja paljon.

    • tuttuja...

      Mulla punoitusta, kihelmöintiä, kutinaa, polttelua, ihottumaa ja rakkuloita aiheuttaa kumiallergia. En voi olla kosketuksissa esim. siivouskäsineiden tai kondomien kanssa.

      Myös tietyt alkoholijuomat saa aikaan mulla edellä mainittuja oireita.

      Nyt en ole moneen vuoteen kärsinyt mistään oireista, kun osaan vältellä niiden aiheuttajia.

      Prick-testeissä ei löytynyt mukamas mitään allergioita, testattiin ruoka-aineet, eläimet ja siitepölyt, vaikka tiedän myös olevani pölylle allerginen. Selkään tehtävissä lapputesteissä kumi reagoi todella voimakkaasti,mutta tuo kumiallergiakin mulla oli jo tiedossa.

      Lääkityksenä Aerius-allergiatabletit, jos joskus tulee paha kohtaus, ostan kyypakkauksen ja syön ne 2 tablettia, sisältävät kortisonia, joka auttaa tuollaisiin allergiakohtauksiin. Pari kertaa olen käynyt terveyskeskuksessa hakemassa kortisoni-piikin perseeseen kun naama oli turvoksissa niin pahasti, ja pari kertaa syönyt kortisonitabletteja.

      • taasen

        Minulla nuo oireet tulevat luonnonkumin lisäksi kaikista keinokumeista. Pahinta on polyuretaani.


    • lopetappa

      yksi viikko kokonaan pois ompelutöistä,silloin näet oletko pahasti allergisoitunut,eli jos tilanne paranee,niin on vain yksi tie ,lopetus ompelutöihin,ja siirtyminen toiseen vaiheeseen elämässä.eihän tuota voi nuinkaan jatkaa,sinulla menee kokonaan terveys,ja silloin et tienaa enään
      euroakaan.kaippa kela sinut kouluttaa.lopetus täytyy tehdä pikimmin ,sillä muuten todella altistus voi pakottaa sinut siihen.elikkä kerralla kaikki finito.itse lopetin työni
      homeverstaan vuoksi,altistuin todella pahoin,koko naama hilseili,nivuset aukes,valtavaa
      hilsetautia ,kutinaa,lisäksi niveloireita yhdestä puun homeenestoaineesta,ky5-myrkystä.
      lopetin kaikki kerralla,myyntitavaraakin jäi 100000 markan edestä varastoon,onsiellä vieläkin.
      homeen kautta sain myös altistuksen oluille,viineille,pippureille,sitrush,suklaalle,ennen altistusta täysin terve. näissä materiaaleissa on varmasti niin kovanluokan myrkkyjä ,että pienikin määrä vaikuttaa sinulle haitallisesti,eli älä mieti bisneksiä,vaan terveyttäsi,hyvää juolua

    • sadetta--

      Ihan kypsä, kun kukaan ei oikein tajua, missä vaiheessa mun olo on.
      jos teistä joku haluis myös itselleen ajatuksenvaihtoa aiheita atopia, allergia,urtikaria, ja muustakin, mä olisin vapaaehtoinen. :)

      Ei perhe, ja muut oikein pysty asennoitumaan, siihen, mitä näiden oireiden läpikäynti tekee kropalle, ja mielelle.

      Olis kiva vaihtaa ajatuksia, kokemuksia, ja vaikka keinoja, joiden on huomannut auttavan.
      Vihdetaan sähköpostiosotteita. Ja yksi joka mielessä on käynyt, olisi perustaa jonkinlainen foorumi meille?

      • Muusis

        Jos vielä luet tätä, niin laita mulle sähköpostia vaik mun miehen mailiin. Laitan sitä kautta sit omankin maili ossan, ku sitä en kehtaa näin julkisesti laittaa. Eli sequel73 (at) gmail.com


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe