EI kannata liittyä Ouluun!

Siihen ei tarvita mitään selvitysryhmiä yms. "Oulun kätyreitä" nysväämään kuukausikaupalla. Pelkkä Haukiputaalainen maalaisjärki riittää. Reuna-alueet tulevat aina kuihtumaan. Kuntapalveluiden osalta tulemme taatusti joutumaan ojasta allikkoon, mikäli liitymme Ouluun. Haukiputaalla kohta 20 000 asukasta. Sen kokoisen kunnan pitäisi kyllä hyvin tulla toimeen itsenäisenä. Ilmeisesti ainakin monet Oulun eteläpuolen, asukasmääriltään pienemmät kunnat (Kempele, Oulunsalo, Liminka),aikovat vahvasti pysyä itsenäisinä.
6601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nopeammin kuin arvaatkaan, velkataakka siellä huikea ja kasvaa vain. Kempelekin liittyy hieman myöhemmin. Haukiputaalla ei ole mitään syytä olla liittymättä. Jos "haukiputaalainen maalaisjärki" voittaa ja kunta pysyy itsenäisenä johtaa se mainitsemaasi kunnan kuihtumiseen takuuvarmasti. Verotus nostetaan reilusti yli 20%, harkinnanvaraiset palvelut lopetetaan kaikki ja lakisääteistenkin palveluidenkin tuottamisessa on suuria vaikeuksia. Kunnan työntekijät suurella todennäköisyydella lomautetaan 1-kuukaudeksi, ne irtisanotaan jotka pystytään ja uusia ei palkata. Siinä sinulle pohtimista ja totuutta.

Äänestä
  • Joka seuraa kuntamme taloutta nyt ja suunnitelmissa, huomaa ettei tämä peli vetele, ja tekee johtopäätökset. Valtuutettu ottaa maaliskuussa riskin, ellei tosiaan muodosta omaa mielipidettään tosiasioihin, vaan menee sokeana ryhmän mukaan. Kyllä se on uskottava, että vaikka henk.kohtaisessa tilanteessa olisit miljonääri, ei se anna mitään ylivertaista ymmärrystä kunnallisesta talousmatematiikasta! Ottakaa selvää ja pyytäkää virkamiehiä vaikka rautalangasta vääntämään mitä mikäkin luku tarkoittaa. Häpeä ei ole kysyä, mutta häpeä on muodostaa mielipide ilman asiaan perehtymistä! Ennakkoluulottomuutta kehiin, ja ryhmäkuri alas!

    Äänestä

  • ymmärtää kirjoitti:

    Joka seuraa kuntamme taloutta nyt ja suunnitelmissa, huomaa ettei tämä peli vetele, ja tekee johtopäätökset. Valtuutettu ottaa maaliskuussa riskin, ellei tosiaan muodosta omaa mielipidettään tosiasioihin, vaan menee sokeana ryhmän mukaan. Kyllä se on uskottava, että vaikka henk.kohtaisessa tilanteessa olisit miljonääri, ei se anna mitään ylivertaista ymmärrystä kunnallisesta talousmatematiikasta! Ottakaa selvää ja pyytäkää virkamiehiä vaikka rautalangasta vääntämään mitä mikäkin luku tarkoittaa. Häpeä ei ole kysyä, mutta häpeä on muodostaa mielipide ilman asiaan perehtymistä! Ennakkoluulottomuutta kehiin, ja ryhmäkuri alas!

    ei voi olla se ase jolla ratkaistaan kuntalaisten tulevaisuus. Tosiasiat pitää katsoa ja todeta. Kaikki asiat ovat edessä kun vaan toteaa ja tunnustaa ne. Itsenäisyys vie meidät syvään ahdinkoon ja puutteeseen.

    Äänestä

Keskitytään vaan Joulun viettoon.
Tylsää arkea ja poliittista vatulointia riittää sen jälkeenkin.

Äänestä

... kunnan loputkin rahat. Nykyinen oikeiston värisuora takaa, että kunnan omaisuutta siirretään kiihtyvällä vauhdilla yksityisiin taskuihin, vai mitä luulette viimeisten virkavalintojen tarkoittaneen?

Äänestä

LIIKAA aivan liikaa lapsiperheitä. Emme pärjää enään.Portit jo kiinni!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskokaa jo! kirjoitti:

Siihen ei tarvita mitään selvitysryhmiä yms. "Oulun kätyreitä" nysväämään kuukausikaupalla. Pelkkä Haukiputaalainen maalaisjärki riittää. Reuna-alueet tulevat aina kuihtumaan. Kuntapalveluiden osalta tulemme taatusti joutumaan ojasta allikkoon, mikäli liitymme Ouluun. Haukiputaalla kohta 20 000 asukasta. Sen kokoisen kunnan pitäisi kyllä hyvin tulla toimeen itsenäisenä. Ilmeisesti ainakin monet Oulun eteläpuolen, asukasmääriltään pienemmät kunnat (Kempele, Oulunsalo, Liminka),aikovat vahvasti pysyä itsenäisinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu