onko tietoa ... jos

siis ite olen ihan alussa vasta mutta tuli mieleen että onko kenelläkään tietoa ,onko vaarallista pitää tätä läppäriä sylissä nyt kun on raskaana ,saattaako siitä tilla vauvalle jotain säteilyä tai jotain. ajattelin et joku joka on vaikka tietokone alalla et tietoa olisi.
googlasin mut ei löytynyt tietoa ja neuvolassa ei kans tiennyt ollenkaan.
4449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä en ole asiantuntija, mutta minusta ei kannata pitää läppäriä sylissä niin ei säteilyä ruudusta sitten ainakaan tule. Sähköinen tietokone on senverran, että tietty etäisyys varmaan hyvä olla. Ihan jos näin maalaisjärjellä mietin. :)

Äänestä

sähkön lisäksi varmaan vaikuttaa myös se, käytätkö mitään langatonta vehjettä kuten langatonta nettiliitäntää tai langatonta hiirtä...esim. langattomat hiiret toimivat bluetoothilla tai samanlaisella mekanismilla, mikä on ymmärtääkseni aika paha...siksi puhelimessakin pitäisi bluetoothin olla sammutettuna..(kännykkä on itsessäänkin jo riittävän paha...). Pidä läppäri mahdollisimman kaukana vartalostasi...esim. kännykkään pitäisi välimatkaa pitää mielellään tuo 1 m ja vaihda langattomat liitännät langallisiin...

Äänestä
  • Langattoman verkon välttely voi olla aika vaikeaa, kun monilla työpaikoilla ja suurimassa osassa isoja kaupunkeja on langattomia verkkoja vähän siellä täällä.
    Tuskin tuosta edes on mitään tutkimuksiakaan olemassa, joten käyttäisin normaalisti, mutta en ainakaan pitkíä aikoja mahan päällä ja sekin vain läppärin kuumenemisen vuoksi.

    Äänestä

sylissä olin sitten raskaana tai en. Muutenkin nykyään säteilyn määrä on todella suuri, kun päivät pitkät ollaan elektroniikan äärellä. Ei niitä laitteita enää iholle kannata ottaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läppäri sylissä ??? kirjoitti:

siis ite olen ihan alussa vasta mutta tuli mieleen että onko kenelläkään tietoa ,onko vaarallista pitää tätä läppäriä sylissä nyt kun on raskaana ,saattaako siitä tilla vauvalle jotain säteilyä tai jotain. ajattelin et joku joka on vaikka tietokone alalla et tietoa olisi.
googlasin mut ei löytynyt tietoa ja neuvolassa ei kans tiennyt ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu