Moro! Kannattaako tohon kuuseiskaan ottaa ilmajouset? Kenellä kokemusta? käytettynä näet ei ole paljon ilmajousilla varustettuja autoja. Ja mitä tarkoittaa DSP sound system ja Audi music interface? Mitä sisältää?
Audi Q7 ilmajousitus
15
6934
Vastaukset
- Naurava naapuri
Semmonen jolla olis varaa ostaa q7 ei tosiaankaan pyörisi täällä a3-a4teinien keskellä kyselemässä niiden mielipiteitä.
- änim
Kyllä tällä kysellä saa.
Sitä epäilevä on niitä paskajauhajia, joita on tällä palstalla tarpeeks liikaakin.
- Audi Q7
En ottas Suomessa ilmajousitusta. Pakkanen panee ja raiskaa tuommoset hienoudet. En huomannu juuri mitään eroa tavallisen ja ilmajousituksen välillä koeajossa. Enemmän merkkaa renkaat. Mulla on 20" ja kyyti on aika kova.
DSP sound systeemilla voi leikkiä. Säätöjä löytyy perseestä perämoottoriin. Ihan turha kuitenkin kun kerran on laittanu säädöt kohdalleen.
Audi music interface on Ipod liitäntä. Kätevä sydeemi. Mulla on yksi Ipod koko ajan kiinni autossa.- Rikas audimies ja suuri kiv...
Asun tuossa Räikkösen Kimin naapurissa eikä meitä Kimin kanssa vittuakaan kiinnosta hajottaako pakkanen nuo hienoudet, meillä on aina pari vara-autoa tallissa ja takuut aina voimassa. Köyhät noista rikkoutuvista osista sitten saa kärsiä.
- Rikas audimies ja suuri kiv...
Rikas audimies ja suuri kiv... kirjoitti:
Asun tuossa Räikkösen Kimin naapurissa eikä meitä Kimin kanssa vittuakaan kiinnosta hajottaako pakkanen nuo hienoudet, meillä on aina pari vara-autoa tallissa ja takuut aina voimassa. Köyhät noista rikkoutuvista osista sitten saa kärsiä.
Terveisin nimimerkillä: Rikas audimies ja suuri kivitalo
- Anonyymi
Rikas audimies ja suuri kiv... kirjoitti:
Asun tuossa Räikkösen Kimin naapurissa eikä meitä Kimin kanssa vittuakaan kiinnosta hajottaako pakkanen nuo hienoudet, meillä on aina pari vara-autoa tallissa ja takuut aina voimassa. Köyhät noista rikkoutuvista osista sitten saa kärsiä.
Kyrpä
- Heikki
Ilmajouset ovat mukavuutta lisäävä ratkaisu, johon Q7:n tapauksessa mielestäni kannattaa panostaa. Kyseistä mallia ei kukaan rata-ajoon ostakaan, joten ainakin minä ruksaisin kyseisen varusteen uutta autoa tilatessani.
Auton jälleenmyyntiarvoon kyseinen varuste ei sitten aikanaan juurikaan vaikuta, vaan Audinkin tapauksessa lähes kaikkien lisävarusteiden hinta häviää autosta kahden vuoden aikana kokonaan pois. - Quu77777
Ilmajousitus kannattaa ottaa ehdottomasti. Ennen kuin hankin ko. auto ajoin molempia, ilmajousituksella ja ilman. Molempia autoja ajoin la ip - ma aamu välisen ajan, eli melko pitkä koeajo - eikä vain pieni raapaisu.
=> mun valinta oli, että ehdottomasti ilmajousituksella.
DSP:n soundSystemin paras ominaisuus on "aktiivinen ajomelunhallinta", hiljentää jo muutenkin hijaista autoa entisestään.
Music interface: siihen saa iPodin kiinni.- audistiallroad
Q7 on aika kovaääninen mun mielestä. Jos verrataan XC70 volvoon vm 08 niin ero on aika valtava. Volvo on todella hiljainen Q7 aan verrattuna...
- hyöty vain et
pysyy samalla tasolla vaikka painoa lisää, muuten samanlaiset iskarit ym. tekniikka... siis jousen tilalla ilmajousi.
- audistiallroad
En kokeillut kun oli ajossa että lastaisin sen täyteen niin miten paljon se ''antaa periksi''. Onko kellään kokemuksia jos tavaratila täynnä tavaraa ja takapenkillä matkustajia niin ''niiaako'' perä Q7 assa?
- Iso Audi
Ei se ilmajousitus mitään pakkasta pelkää mulla on Audissa ja Mersussa ja ei koskaan mitään häiriöitä ole ollut . No tosin autot on aina lämpimässä tallissa ja talvi kuukausina ajoa kumpaankin autoon 4-5 kk n,2500 km yhteensä .
- kanssa.. paitsi
odottele ostoksiesi kanssa, paitsi jos sulla on liikaa ylimääräistä törsättäväksi... maastoautoja saa kohta tuntuvilla alennuksella :-)
- ÖÄP
Viestisi on täyttä sopaa.
- Anonyymi
DSP, Digital Sound Processing....hifiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss845900Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243527- 1592049
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2281977Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741741Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2821485Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571021- 671011
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.21990Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109927