presidentti

mikämikä...

Mikä meno oli pressassa? Oliko loppuunmyyty?

4

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä vaan

      Paikalla oli paita- ja levymyyjä Elvis...

      Yleisön joukossa näin Mustien Enkelien Tuomiston sekä J-P Aaltosen , jotka meni keikan jälkeen "takahuoneeseen". Popedan uudehko bussi oli vielä tänään iltapäivällä klo. 16.00 Pakkahuoneen lastausovien luona parkissa.

      Keikka alkoi tasan 22.00 ja paikalla oli ainakin tuhat henkeä, ellei enempikin. Jokatapauksessa sold out oli tuo tilaisuus. Keikka kesti noin 2h.

      Iso-Pate tuli juttteleen keikan jälkeen faneille ja antoi kuvata itseään. Samoin Costello jakoi postikortteja ja nimmareitä, antoi kuvata itseään ja halaili naisfaneja...

      Costellon pojat oli mukana Kaasua-biisissä, Mies unelmoi biisissä ja veti myös Costellon kanssa Deep Purplen Burnista pätkät. Vanhempi pojista oli muuttanut stailinsa astetta rockimmaksi: oli mustat tiukat farkut, musta hihaton paita ja rasvaletti!



      Iso-Paten urut oli koristeltu joulukoristein. Laculla oli pienempi setti kuin yleensä ja rumpulavassa ei ollut nitä rockpaidat.com tekstejä. Arvopantti teksti oli siirtynyt kajareihin ja bassarin rumpukalvo oli nyt sellainen musta valkean sijaan ja siinä luki hienosti Popeda...

      Patella, Costellolla ja roudari MR.Brucella on välit nykyään taas erinomaiset, Pate halaili heitä useaan otteesen ja kiitti yleisöä menneestä vuodesta ja tästä keikasta ja kehui&kannusti yleisöä... Yleisö on todella villiä ja ihan täysillä mukana, heilutti käsiä, taputti ja lauloi ihan kympillä mukana osaten kaikki laulut!
      Pate esitteli useaan otteeseen bändin ja kehui Costelloa ja milloin ketäkin. Valoshow oli tosi hieno ja upea ja bändi soitti todella lujaa mutta soundit oli hienot&mahtavat vaikka pari kertaa hieman puuroutuikin se ääni. Costello liikkui pirusti lavalla, purskautteli vettä suusta, soitti niskan takaa, polvillaan jne jne. ja oli tosi iloinen ja energinen. Myös basisti Mellu liikkui lavalla normaalia enemmän ja hetti läppää minkä kerkis! Lacu oli yhtä huippu kuten aina ja Iso-Pate vaan hymyli ja keskittyi soittamaan ja jammaileen tosi hienosti&upeesti. Myös savutehosteet oli valojen lisäksi tosi mainiot. Taustakangas oli tosi iso, semmoinen tiiliseinäkuva jossa punaisella luki isolla Popeda ja valot osu usein siihen valaisten sen tekstin ja Lacun rumpupatterin.

      Pate oli tosi puhelias, energinen, hauska, rockkukkomainen ja ärräpäitä tuli useaan kertaan. Pate lauloi todella hyvin ja otti yleisön haltuun hienosti, kannusti sitä, palkitsi ja kätteli eturivin useesti ja lähetteli lentosuukkoja. Costello antoi yleisön koskea muutaman kerran kitaraan kun se soitti sitä samalla...Pate muisti sanat tosi upeesti, myös Elän itselleni tuli just niinku pitää eikä Pate sortunut juurikaan muuttelemaan mitään sanoja. Jopa Karoliinankin veti ihan kypällä vaikka se ei Paten suosikkiveisu ookkaan...Tuntui että Pate oli tosissaan treenannut ennen keikkaa. Patella oli upea käärmeennahkakuvionen pikkutakki ja mm. musta silinteri ja uusi viikinkihattu sekä upea viininpunainen tiukka pikkutakki jossa oli mustat kaulukset ja lopussa maastohousut. Päähine vaihtui vähänväliä illan aikana.

      Setti (tosin jossain kohti järjestys ei oikea!)
      MAAMME
      SITTEN ALKOI SOIDA KUUTAMOHULLUN ALKUSOINNUT JOSTA LUULI ETTÄ NYT ON ALKUBIISI VAIHTUNUT ,MUTTA SITTEN LACU JA BÄNDI TAKOI NOPEAN SPEEDMETAL TYYLISEN MÄTÖN PÄÄLLE JONKA JÄLKEEN ALKOI

      RAAKAA WOIMAA/BEBOPPAHOPPIN (pätkä)/RAAKAA WOIMAA
      MATKALLA ALABAMAAN
      SUKSET
      ONHAN PÄIVÄ VIELÄ HUOMENNAKIN
      SOITTOMATKALLA
      TOHTORI MUSTAJÄRVI
      HUHHAHHEI
      TAHDOTKO MUT TOSIAAN
      LENTOLUPAKIRJA
      PUNAISTA JA MAKEAA
      ELÄN ITSELLENI
      KUUTAMOHULLU
      HUUMMETTA
      POHJANTÄHDEN ALLA
      KERSANTTI KAROLIINA
      START ME UP/KAASUA KOMISARIO PEPPONE (tässä ei tullut nyt tälläkertaa sitä yleisön huudatusta jossa Pate näyttää keskisormea ja käskee silloin miehiä laulamaan)
      20 centtiä
      KUN RAKKAUS KERRRAN VOITTAA (EUROVISION SONG)/KUUMA KESÄ

      ENCORET, OSA YKSI:

      Mellu tuli lavalle joulukoristeet päällään ja sitten Mellu, Lacu ja Iso-Pate pukivat pukinparrat yms. joulurekvisiittaa päälleen ja lauloivat ja soittivat joululauluista pätkiä, jonka jälkeen tuli

      Mellun vuoro vetää Tango Pelargonia (lavalla liikkui samaan aikaan biisin aikana laivan pienoismalli!!!)

      Sit Costello ja poikansa vetivät Deep Purple Burn (osittain)/MIES UNELMOI

      Lacu lauluun, Pate rumpuhin ja pätkä Renegades Cadillac/sitten HÄN ON TÄÄLLÄ TÄNÄÄN
      REPE JA LISSU
      ELÄMÄSSÄ PITÄÄ OLLA RUNKKUA

      Sitten jätkät heilutteli hyvästit ja Pate kiitteli yleisöä jne... Mut sitten taas jengi taputti ja halus lisää ja sit tuli vielä

      VANKILALAULU/Mörri Möykky (joillain ihme sanoilla, rommista lauloi!)
      BEIBI ON Y.L.P.E.E
      ja sit Pate kiiteli ja kätteli yleisöä ja toivotti hyvät yöt yleisölle ja halas Mr.Brucea siinä ennenkuin poistu lavalta.

      LOPPUNAUHANA TULI PORILAISTEN MARSSI

      Sitten J-P Aaltonen ja muutama muu meni käymään bäkkärillä ja jotkut nuoret naisetkin sinne yritti vaikka millä verukkeella päästä, mut eivät päässeet.

      Costello tuli sit siihen lavan luokse jutteleen, valokuvattavaksi, halattavaksi ja jakaa nimmareita joksikin aikaa Costellon pojat autteli siin samaan aikaan roudareita lavalla.

      Iso-Pate meni yleisön sekaan jutteleen ja antoi valokuvata itteään yleisön kanssa. Mellukin kait kävi nopeesti siinä pyörähtämässä, mut Patea ja Lacu Lahtista ei enää näkynyt.


      Ite sain muutamat postikortit ja omistuskirjoituksella Costellon nimmarin!

      • Mä vaan

        20.12 et tuskin ainakaan paremmaksi pistivät sillä tuo oli noin kymmenestä tänä vuonna nähdystä erinomaisesta Popeda-keikasta ehdottomasti paras, jopa parempi kuin Ratinan show.


      • Pakkiksella
        Mä vaan kirjoitti:

        20.12 et tuskin ainakaan paremmaksi pistivät sillä tuo oli noin kymmenestä tänä vuonna nähdystä erinomaisesta Popeda-keikasta ehdottomasti paras, jopa parempi kuin Ratinan show.

        ..toisessa encoressa kuultiin "Beibi on YLPEE" ja viimeisenä biisinä "Delilah". Täytyy sanoa, että keikka oli vuoden parhaita ja todellakin normaalia pitempi. Enpä muista milloin bändi olisi edellisen kerran soittanut kahta encorea.


      • Mä vaan
        Pakkiksella kirjoitti:

        ..toisessa encoressa kuultiin "Beibi on YLPEE" ja viimeisenä biisinä "Delilah". Täytyy sanoa, että keikka oli vuoden parhaita ja todellakin normaalia pitempi. Enpä muista milloin bändi olisi edellisen kerran soittanut kahta encorea.

        kymmenen Popedan keikkaa ja tää oli paras niistä. Toseksi paras oli Ratinan keikka ja kolmanneks paras oli Lahden keikka Finlandia klubilla tai sitten Popedan Maaliskuinen Pakkahuoneen keikka.

        Myös Maaliskuussa tuli Pakkahuoneella kahteen kertaa encore, tosin silloin viimeisessä encoressa tuli vain yksi biisi... Nyt siinäkin tuli ainakin kaksi biisiä.

        Muutkin keikat olleet jotain 9/9 tasoa mutta kyllä toi top kolme osasto on ihan huippuja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2804
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2077
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1882
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1521
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1234
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1020
    Aihe