Kokoomus ja RKP antoivat Keskustalle oivan joululahjan. Itälä meni ehdottamaan EU:lle suomalaisten maataloustukien alentamista, eikä mitään tilalle kuten tuotteiden hinnannostoa. Sii maajusseille tulon alennus samalla kun muut kansalaiset ovat juuri kuitanneet palkankorotukset.
Ruotsalaiset puoltavat nuuskan tuontia. Pitäisi kuulemma tuoda siksi, että saataisiin verotuloja myynnistä. Valtiolle pitää saada verotuloja ihmisten terveyden kustannuksella.
Näistä avauksista pitää ottaa kaikki irti. Tulonalennus maanviljelijöille ja syöpää koko kansalle, on siinä meillä johtajat.
joululahja
4
211
Vastaukset 4
- mvv
..mitään maataloustukien pienentämistä. Jos joku on EU-parlamentissa puolustanut aina suomalaista maataloutta on se ollut Itälä.
Itälä on tehnyt kirjallisen kysymyksen komissiolle koskien tasa-arvoista kohtelua siipikarja ja sikatiloilla, ei hän ole vaatinut mitään 142 tuen alentamista.
Keskustalla on ollut taas maatalousministeri pitkään. Tänä aikana on maatalouden asemaa valitettavasti kurjistettu.
Keskustan liperaali-ryhmä pyrkii poistamaan kokonaan maataloustuet perheviljelmiltä ja siirtäsi maatalouden kokonaan teolliseen tapaan tuottaa.
Kirjoituksesi perustuu ilmeisesti Ilkan toimittaja Takalammen outoon solvausjuttuun lehdessään. Näyttää takalammen hermot pettävän.- huolimatta
Itälästä meni maku?
Itälä esittää poliittista suhmurointia pahimmillaan. Tottakai komissio alentaa muita tukia vastaavalle tasolle 141 :n kanssa. Tuosta "tasa-arvo"-jargonista se saa hyvän perusteen leikkaukselle.
Kaikki maajussit haluavat tuettomuuteen, tuottamisesta asiallinen korvaus on tavoite.- mvv
Akkre kirjoitti:
Itälä esittää poliittista suhmurointia pahimmillaan. Tottakai komissio alentaa muita tukia vastaavalle tasolle 141 :n kanssa. Tuosta "tasa-arvo"-jargonista se saa hyvän perusteen leikkaukselle.
Kaikki maajussit haluavat tuettomuuteen, tuottamisesta asiallinen korvaus on tavoite...on neuvotteluissa komission kanssa päätynyt tulokseen jossa pohjoinen tuki irrotetaan tuotannosta sika-ja siipikarjan osalta. Nythän se tasapuolinen kohtelu sitten toteutui ja Anttilakin tuntuu olevan tyytyväinen.
Kysymys ei ole Itälän kysymyksessä ollut tuen määrästä vaan kuinka voidaan tasapuolisesti kohdella A,B ja C -alueiden viljelijöitä.
Nyt nämä tuet näytetään kytkettävän viitemääriin joka alueella.
Anttila sopi myös pohjoisen tuen maksuvalmiuksien pienentämisestä, sekin sopi Anttilalle. Virrankoski on kyllä toista mieltä.
Tämä jatkuva vääntö A,B alueen ja C alueen välillä johtuu liittymisneuvotteluissa tehdystä 141 ja 142 ratkaisusta. Siinä 142 tuki tuli jatkuvaksi ja 141 tuki vain siirtymäajaksi. Nyt näitä näytetään yhdenmukaistettavan, siihen paineet on kovat.
On tietysti sekin käsittämätöntä jos maatalous supistuu voimakkaasti parhaalla viljelysalueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu491145- 16795
- 63715
- 68712
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69668Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131605Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31575Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9530Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45498Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8480- 4462
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24453Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113424Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 13400
- 33398
- 30385
- 30372