Vatsahappolääkkeet

Perustuuko niiden teho aina hapon erityksen ehkäisyyn, vai korjaako yksikään niistä vatsan limakalvoon tulleita vaurioita?

Olen ollut huomaavinani että raskas syöminen vatsahappolääkityksen alaisena on pahasta, sillä tuntuu ettei vatsa todellakaan kykene sulattamaan esim. lihaa, jos hapoista jopa 80 % on ehkäisty lääkkeellä... Mitäs sitten kun kuuri loppuu? Tulevatko hapot vain takaisin ennenpitkää? (Syön nyt Lanzo Meltiä kuurina 1. kertaa elämässäni.)
41855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ostappa marraskuun Eeva-lehti, siellä on kiinnostavaa juttua vatsaoireiluista.

Äänestä

Itse olen syönyt monia kuureja. Lanzoa, nexiumia omeprazolia ja paljon muita, joiden nimiä en edes muista. Kipuun olen saanut litalginia ja libraxia.

Minulla tämä vaiva on uusiutuva. Lisäksi ruokatorveni on usein tulehtunut, koska vatsahapot pääsevät (vatsassa olevan löystyneen nipukan/pidikkeen takia) ruokatorveen.

Eli tämä on siis minulle ikuinen ongelma, ellei sellainen ihme tapahtuisi, että se löystynyt "vatsahappopidike" leikattaisiin ja hapot täten pysyisivät vatsassa. Turha toivo varmaankin..

Minulla ainakin stressi pahentaa oireita. Poliklinikalla on juostu monet kerrat, kun kipu on ollut sietämätön..

Äänestä
  • Lanzot, nexiumit (joilla hoidetaan myös vatsahaavoja)korjaavat kyllä limakalvomuutoksia.

    Minulla helpotus on ollut väliaikaista, mutta joillekin yksi kuuri on riittänyt ja toista ei ole tarvittu.

    "Voi niitä onnekkaita"...

    Äänestä

  • moi heidi! tuttu tunne hei! olin tähystysleikkauksessa vajaa vuosi sitten ja se kyllä vei pois närästyksen, mutta nyt on alkanut taas uudet vaivat eli eipä siihen mikään taida kunnolla tepsiä. vatsahappolääkkeet ovat kaikki järjestäen täysin turhia. suosittelen kyllä sitä leikkausta. voihan olla että se sun tapauksessa poistuu kokonaan.. tsemppiä!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simoleena kirjoitti:

Perustuuko niiden teho aina hapon erityksen ehkäisyyn, vai korjaako yksikään niistä vatsan limakalvoon tulleita vaurioita?

Olen ollut huomaavinani että raskas syöminen vatsahappolääkityksen alaisena on pahasta, sillä tuntuu ettei vatsa todellakaan kykene sulattamaan esim. lihaa, jos hapoista jopa 80 % on ehkäisty lääkkeellä... Mitäs sitten kun kuuri loppuu? Tulevatko hapot vain takaisin ennenpitkää? (Syön nyt Lanzo Meltiä kuurina 1. kertaa elämässäni.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu