Olisi tarkoitus lähteä viettämään joulua vanhempien luokse toiselle paikkakunnalle. Meillä on 4 kk:n ikäiset kissaveljekset, jotka luonnollisesti ottaisimme mukaan. Mutta nyt aloinkin miettimään, että onko reissu liian stressaava pienokaisille? Perillä on nimittäin kissavanhus (leikattu naaras), joka ei ole tottunut muihin eläimiin. Kissojen erottaminen lienee siis viisasta..? Isossa talossa on kyllä molemmille osapuolille tilaa. Autoilun suhteen kissamme ovat olleet suht ok, tosin ovat olleet autossa vain lyhyitä matkoja. Nyt olisi matkattavaa n. 100 km. Mutta entäs se paikan vaihdos, mitenhän suhtautuvat "uuteen kotiin" parin päivän ajaksi? Mitä kannattaa ottaa huomioon? Huolehdinkohan turhia...
Kissat mukaan joululomalle
wooh
7413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mites tuo matkapahoinvointi yleisesti kissoilla?
ennen kissanpentujen ottamista mietittyä näitä asioita? Nyt alkaa olla jo myöhäistä arpoa asiaa nettipalstalla. Et voi kuitenkaan jättää kissoja yksin, joten otat kissat mukaan, hankit niille hoitajan tai viet hoitolaan.
TOTTAKAI tuli mietittyä, mutta kas kummaa, eipä silloin tullut ensimmäiseksi mieleen, että lähdemme jouluksi jonnekin. Näihin aikoihin ihmisillä on kiireensä, emmekä saa luotettavaa ihmistä kissojamme hoitamaan. Myöskään mihinkään hoitolan häkkiin en noita suosutuisi viemään mistään hinnasta!
Joten minun osaltani tämä "arpominen" päättyköön tähän, hyvää joulua kaikille (myös jeesustelijoille).
mieltä siitä että pitäis miettiä kissan ostamista ennen kaikki mahdolliset reissut ja muut muutenkaan en uskois että meijän kissa ainakaan vois olla 100km
autossa...
Harkittu juttu!
Ollaan kerran käyty päiväreisulla tutustumassa ja nyt aiotaan aatona mennä käymään ja olla yökylässä, ehkä toinenkin yö. Saa kattoa, mittä kissat tuumaa ja miettii.
Matkustamista ollaan harjoiteltu kopassa olemalla. Meitä on treenattu hississä, rappusissa, pihassa ja lähinaapureissa käynnillä, ollaan siis päästy reissuun matkakopassa. Kivaa on ja koppaan mennään loikkien, kun se avataan. Autoreisuja ei montaa ole ollut, emännällä kun ei ole omaa autoa. Lääkärireisut ja muutama kyläreisu on tehty. Vähän se pistää totiseksi, mutta kyllä me se on kestetty. Koppa on tuttu ja turvallinen. Sisko turvana.
Automatka voi pelottaa. Voi olla vaikka ääniä, mitkä pelottavat. Autojen nastarenkaat, radio, ilmastointi, ihmisten kova puhe,.. jos nuo tuntuvat häiritsevän sulje tai vähennä, hiljennä vauhtia.
Älä opeta kissaasi siihen, että matkanteko on 'teatteria' kissan ehdoilla.
Puhu kissoille, mutta ällä yllytä kissoja huutamaan. Kissa oppii hleposti, että jos kysyy *mikä hätänä?*, kissa parkaisee ja taas huomioit kissan - kierre on valmis. Anna kissojen rauhassa vähän naukua, älä itse yliregoi ja huolestu/hössötä, kissat saattavat rauhoittua itsekseen. Älä avaa koppaa ja ala silittää kissaa kesken matkan. Tottakai jos tilanne käy todellakin kriittiseksi - kissa on todella hädässä - on syytä rauhoittaa kissaa ja pysähtyä.
Jos mahdollista tätä kannattaisi treenata etukäteen lyillä matkoilla.
Mieti myös mihin aikaan lähdette matkaan. Ehkä ei kannata lähteä, kun kissat ovat juuri heränneet ja aktiivisimmillaan. Kannattaisiko heräättä kissat leikkittää väsyksiin ja syöttää, odottaa hetki ja lähteä matkaan, kun kissat nukkuvat väsyneinä ja kylläisinä. Jotku kissat saattava okdsentaa ja pissata autossa, peloissaan? Kannattaa siis tarkistaa, mitenkä nuo hommat on hoidettu kotona!
reissulla viime jouluna kun menimme Lappiin Luostolle.Kissat oli silloin n.1.5v ikäisiä. Matkaa tuli yhteen suuntaan ainakin 700-800km.Olimme ostaneet eläinkaupasta jotain "rauhottavaa", en muista nimeä jota annoimme joitakin päiviä aiemmin.Sitä olisi kuitenkin pitänyt antaa jo vähän aiemmin. Pysähdyimme välillä jaloittelemaan hihnassa. Alkumatkasta kullä maukuivat mutta sitten varmaankin väsähtivät. Ehkä se oli niille vähän liian pitkä matka, koska emme olleet totuttaneet niitä kopassa oloon kuin lääkärikäynneillä.Perillä ei ollut mitään ongelmaa,kotiutuivat heti taloon. Mutta uskon että kissa tottuu matkustamiseen kun sitä vähitellen totuttelee. Tiedän yhden kissaa joka säännöllisesti matkustaa monta sataa kilometriä sukulaisiin ja ihan levollisena kopassa. Tänä jouluna pysytään kotona.Yleensä lomamatkoilla ollessamme järjestämme kissoille hoitajan kotiin.Onneksi meillä on kissaihmisiä kavereina.Miekään en haluais viedä kissoja hoitolaan jos joutuvat olemaan häkeissä.
Heräilee - naukuu - jos käännytään vääristä mutkista. Kissa tietää minne ollaan menossa, kun kerron. Jos mennään muuta reittiä taikka ollaan vieraassa autossa, ilmoittelee ja kyselee käännyttäessä, missä ollaan.
Normaalireittiä mennessä nukkuu koko matka ja on täydessä seikkailuiskussa, kuin maille keritään. Kaupungissa emme juurikaan käy pihalla, mutta maalla valjaissa kyllä.
Kissa oppii kyllä. Alkuun ei saa peläyttää. Asteittain totuttelemalla alkun, jos kissa on arka tai jo vähän vanhempi.