Raamatun kronologia

vuosi 5767

Minä vuonna Jumala antoi kymmenen käskyä?
Milloin ja minä päivänä Jeesus nousi ylös?
Miksi adventistit vihaavat Jeesuksen ylönousemus päivää ja kristittyjä?

Syyskuussa alkoi vuosi 5767

"Juutalaiset vuosiluvut perustuvat Raamatun omaan sisäiseen kronologiaan, joka on pyritty selvittämään mahdollisimman tarkasti. Ajanlasku aloitetaan maailman luomisesta 3760 vuotta ennen meidän ajanlaskumme alkua. Vuodenvaihde osuu joko syys- tai lokakuuhun. Uuttavuotta rosh hashanaa vietetään kaksipäiväisenä juhlana, jonka ensimmäisenä päivänä on tapana mennä veden äärelle heittämään sinne synnit. Käännetään taskut nurin ja annetaan niissä olevien murusten pudota veteen. Oinaansarvitorveen puhaltaminen kuuluu myös juhlan tapoihin. Siten herätetään sielu tekojen punnitsemiseen ja katumukseen. Uuttavuotta seuraa kymmenen katumuspäivää, joina juutalaisen perinteen mukaan ratkaistaan ihmisen kohtalo tulevana vuonna. Jumala kirjoittaa hyvän ihmisen nimen elämän kirjaan ja päinvastaisessa tapauksessa kuoleman kirjaan. Kun useimmat ihmiset eivät kuulu selkeästi kumpaankaan ryhmään, on heille sitten kolmas kirja. Jumala tutkii kaikki ja antaa aikaa parannuksen tekoon. ”Kirjoitettakoon sinulle hyvä vuosi”, toivottavat ihmiset toisilleen".

Sapatti on juutalaisten pyhäpäivä.

1

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse asiassa juutalainen uusi vuosi oli tänä vuonna 29. syyskuuta, joka aloitti vuoden 5769. Vuosi 5770 alkaa ensi vuoden syyskuun 18. päivä.

      Juutalainen kalenteri ei ole sen tarkempi kuin kristittyjen Vanhan Testamentin ajoista tekemät kronologiat. Raamatun sukuluetteloissa ja kertomuksissa on liikaa aukkoja, jotta niistä voisi tehdä aukotonta ajanlaskua.

      Eli tuskin kukaan ajatteleva juutalainenkaan (ks. esim Jewish Encyclopedia [juutalainen tietosanakirja]) pitää mahdollisena sitä, että Raamatun tapahtumat sopisivat tähän ajanlaskuun. Esim. vedenpaisumus sattuisi vuoden 2000 paikkeille, jolloin Egypti ja Sumer olivat konservatiivistenkin historiallisten arvioiden mukaan olleet olemassa yli tuhat vuotta.

      Kymmenen käskyn ajoituksen adventistit yleensä sijoittavat jonnekin vuoden 1445 e.Kr. paikkeille. Kristilliset tutkijat (siis sellaiset, jotka ylipäätään uskovat exodukseen ja liittoon Siinailla) tavallisesti ajoittavat tapahtuman vuosien 1540 ja 1200 e.Kr. väliseen haarukkaan, useimmat tuonne 1200 -luvun puoliväliin ennen Kristusta.

      Kymmenien käskyjen ajoituksella ei tietenkään ole mitään tekemistä sen kanssa, onko sapatilla merkitys kristillisenä lepopäivänä sen enempää kuin silläkään, minä päivänä Jeesus nousi ylös.

      Ja jos jossakin on adventisti, joka Jeesuksen ylösnousemuspäivää vihaa, niin hoitoonhan tuo pitäisi saada. Kun ylösnousemuksesta tai sen päivästä puhutaan useimmat sanovat: Halleluja!!

      Niin minäkin.

      Kai

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5679
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4352
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      144
      3846
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3630
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      70
      2854
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    8. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1759
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      226
      1656
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1431
    Aihe