Piikkiön Keskusta

Töissä Kaarinassa

Moi, Mikä Tulee Piikkiön Keskustan Nimeksi, vai Jääkö Se Piikkiö-nimiseksi ??

4

1284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töissä Piikkiössä, asuu Kaa...

      Piikkiö säilyy Piikkiönä, ainoastaan Kaarinalaiset ottavat Piikkiön velat maksettavikseen ja tukevat rahallisesti myös halvempaa veroäyriä.
      Parempi kuitenkin molemille, kuin suur Turku.

    • Jmdmff

      Miksi hiivatussa Piikkiön nimi pitäisi muuttua kuntaliitoksen myötä? Muutuiko suomen valtion nimi kun liityttiin EU:hun?!

      • aapeli44

        Piikkiö oli kunta , jota ei ole enää olemassa .Siksi pitäisi käyttää toista nimeä.Kaarinan kaupungin webbisivuilla lukee näin: Harrasteillat alkavat Piikkiön kirjastossa.Ei ole piikkiön kirjastoa.Piikkiö hävisi maailman kartalta 1.1.2009.Ja Eu liittymisellä ei ole mitään tekemistä kuntaliitosten kanssa.Siinä liityttiin unioniin ei Saksaan,Ranskaan kuin muihinkaan maihin.
        Nyt pitäisi ruveta käyttämään paikannimiä.Esim.Hadvalan kirjasto.


      • pikkiöläinen edelleen...
        aapeli44 kirjoitti:

        Piikkiö oli kunta , jota ei ole enää olemassa .Siksi pitäisi käyttää toista nimeä.Kaarinan kaupungin webbisivuilla lukee näin: Harrasteillat alkavat Piikkiön kirjastossa.Ei ole piikkiön kirjastoa.Piikkiö hävisi maailman kartalta 1.1.2009.Ja Eu liittymisellä ei ole mitään tekemistä kuntaliitosten kanssa.Siinä liityttiin unioniin ei Saksaan,Ranskaan kuin muihinkaan maihin.
        Nyt pitäisi ruveta käyttämään paikannimiä.Esim.Hadvalan kirjasto.

        Onhan Paattinenkin aikoinaan liitetty Turkuun... paattisten kirjasto... paattisten uimahalli... paatisten keskusta...paattislaiset on yhä paattislaisia... Kakskerta oli oma kuntansa... nyt on kakskerran koulu... kakskerran kirjasto... kakskerran kirkko...jne. Miksi ihmeessä ei olisi piikkiön kirjastoa... piikkiön keskustaa... Ei se Piikkiö mihinkään ole hävinnyt. Eihän Kakskertakaan... eikä Paattinen... Hassuja te olette.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6922
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3797
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2615
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      286
      2500
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1956
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1820
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      135
      1411
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1336
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1305
    Aihe