Läheltä

Jos joku sanoisi, että PerusS on natsihenkinen puolue, niin eipä ehkä kannattaisi edes yrittää saada sanojaa lailliseen edesvastuuseen perättömästä lausumasta.

(Perussuomalaisten sisäpiiriin kuuluu natsihenkinen järjestö.)

Tässä mustaa valkoisella:
http://www.jsn.fi/Default.aspx?d=910
4144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on kirjoittaja todistanut itsensä vasta "varttihulluksi" ja mielentilatutkimuksen jälkeen arviointi voisi olla: "syyntakeeton". Eihän tuollaisilla perusteilla saa tuomita. Hoitoon ehkä olisi hyvä ohjata, mutta kun nekin paikat ovat nykyään avopaikkoja ja siinä voivat mennä aamu- ja iltalääkkeet sekaisin.

Kyllä ne PerusS:t ovat ihan tavallisia työtään puurtavia pulliaisia ja aika natkuilla palkoillakin ahertavia.

Väittämäsi SS:t ovat taatusti jossain valovuosien päässä. Jos jossain sisärenkaassa, sitten ne ovat siellä Saturnuksen renkaissa!

Mutta mukavaa seurailla, miten iso hätä eräillä "vanhoilla" oikein on. Mooses I Suuri edellä ja pikkuhiiret perässä piipittämässä kateudesta jo ihan vihreinä.

Vaviskaa nyt SuoKustassa ja ViherPiippareissa, ettei tuo panettelun punahome -niminen kasvitauti lähde leviämään tuulen mukana sinnekin:)

Äänestä
  • "Minä uusnatsi ja minun uusnatsikaverit olemme ainoat terveet ihmiset tässä hullussa hyysäreitten täyttämässä maailmassa. Nyt meillä on myös puolue jonka me uusnatsit valtasimme pöljältä Soinilta".


    Katsokaa tätäkin hullua päätöstä:

    KANTELU, VASTAUS JA RATKAISU

    Kantelu 26.1.2008

    Kantelijan mielestä lehti on jutussaan leimannut Suomen Sisu -järjestön natsihenkiseksi ryhmäksi. Järjestön agendaan ei sisälly kansallissosialismia, vaan kansanvaltaiseen kansallismielisyyteen uskominen.

    Länsiväylän vastaus 5.2.2008

    Päätoimittaja Risto Hietasen mukaan Länsiväylässä uutisoitiin eräiden arjalaisuutta ihannoivien yhtyeiden konserttiperuutuksista, koska yhtyeiltä oli evätty tilat useissa eri kaupungeissa.
    Sisäsivulla aihetta laajennettiin uusnatsismin esiintymiseen yleisemmin Suomessa. Asiaa arvioivat uusnatseja tutkinut dosentti sekä Suojelupoliisin ja Keskusrikospoliisin edustajat. Heidän arvioihinsa perustuen jutussa todettiin, että pääkaupunkiseudulla toimii joitakin ”natsihenkisiä” ryhmiä, ja nimeltä mainittiin Lepakkojengi ja Suomen Sisu. Lehdellä oli perusteet käyttää termiä ”natsihenkinen”, koska se perustui osin viranomaisarvioihin. Viranomaiset totesivat, ettei toiminta ole lainvastaista ellei siihen liity rikollisuutta ja ettei kyseessä ole vakava suomalainen ilmiö.

    Jutun julkaisemisen jälkeen Suomen Sisun johtohenkilöt ottivat yhteyttä lehteen todeten, että yhdistys ei ole natsihenkinen vaan kansallismielinen. Yhdistyksen puheenjohtaja kirjoitti lehteen näkemyksensä yhdistyksen luonteesta. Se julkaistiin heti seuraavassa mahdollisessa numerossa 23.1.2008.


    Ratkaisu

    Journalistin on pyrittävä totuudenmukaiseentiedonvälitykseen (JO 8). Olennainen virhe on viipymättä korjattava (JO 20).

    Länsiväylän jutussa mainittiin, että Suomen Sisu -järjestö on natsihenkinen. Lehti julkaisi myöhemmin järjestön puheenjohtajan mielipidekirjoituksen, jossa tämä selvitti oman kantansa.

    Julkisen sanan neuvoston mielestä lehdellä oli perusteet mainintaan natsihenkisyydestä, joten kyseessä ei ollut virhe. Lisäksi lehti antoi järjestön puheenjohtajalle mahdollisuuden tuoda esiin oma mielipiteensä asiasta.

    Julkisen sanan neuvosto katsoo, että Länsiväylä ei ole rikkonut hyvää journalistista tapaa.

    Äänestä

on turvallisissa käsissä. Puolueen johtajana on toinen maan parhaista puoluejohtajista ja toinenhan on tietysti Katainen. Muut puolueet vielä vapisevat näiden kahden ottaessa maan ohjat käsiinsä.

Äänestä
  • reppanaa, kukaan täyspäinen ei usko enää juttujasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liippaa! kirjoitti:

Jos joku sanoisi, että PerusS on natsihenkinen puolue, niin eipä ehkä kannattaisi edes yrittää saada sanojaa lailliseen edesvastuuseen perättömästä lausumasta.

(Perussuomalaisten sisäpiiriin kuuluu natsihenkinen järjestö.)

Tässä mustaa valkoisella:
http://www.jsn.fi/Default.aspx?d=910

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu