Vl- talo tulipalossa
ylivieskassa??
7713768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 39 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 39 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Isän mukaan talossa 7-8 lasta ( eihän lukumäärästä oo näissä piireissä niin tarkkaa lukua ). Ja nää 7-8 keskenään kotona. Isä oman ilmoituksen mukaan pois about 1 h ja tuli jo välikatossa. No, aikahan on suhteellinen käsite..
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1628262
Antti meni yhdistykselle, Esa meni pelamaan.. Onnea onnettomuudessa!
..vain poika. Sukulaisia lienevät kuitenkin.
..tulen olevan irti. Toisessa uutisessa lapsi oli juossut naapuriin ilmoittamaan.
... vaihe ei todellakaan vie tuntia.
Suosittelen jokaiselle lukijalle seuraavan linkin katsomista netistä, palomiesten tekemä kuvaus palon etenemisestä tavallisessa huoneessa.
Minuutteja ei ole montakaan käytössä,kun huoneen lämpötila saavuttaa 150 astetta,mikä tuhoaa hengityselimet, puhumattakaan tappavista savukaasuista. Kuvaus sellainen, että olen itse sitä käyttänyt koulutus-materiaalina 3.luokkalaisista ylöspäin.
www.spek.fi/Suomeksi/Paloturvallisuus/Jokakodin_paloturvallisuus/Palonkehitys
http://www.keskipohjanmaa.net/gen/534700.asp
Tämä onkin erittäin tärkeä kysymys joulun ajaksi pohdiskeltavaksi. Onkohan arvin pojanpoika vielä uskomassa? Siis tämä palopäällikkö?
"Tyttö havaitsi savun hajun, etsi sisarukset käsiinsä ja ohjasi heidät ulos asunnosta turvaan naapurin luokse, joka teki ilmoituksen hätäkeskukseen. Tyttö toimi erittäin terävästi, Jokilaakson pelastuslaitoksen apulaispalopäällikkö Marko Hintsala kiittelee."
Pikkutyttö tuossa perheessä. Mutta onko tuo lapsi ollut hoitamassa pienempiä sisaruksiaan palon syttymishetkellä? Jos on niin aika paljon on ollut hoidettavia tuon ikäisellä.
Pääasia kuitenkin, että kaikki lapset ovat hengissä.
Jos iskä ja äiskä on töissä, jonkunhan on pienempiä hoijettava, ootko pahvi.
"Jos iskä ja äiskä on töissä, jonkunhan on pienempiä hoijettava, ootko pahvi."
Meillä lapset päiväkodissa silloin kun iskä ja äiskä on töissä. Lapsia on päiväkodissa max. 15 kpl, ja siellä vaaditaan 3 aikuista ammattitaitoista hoitajaa, joilla on koulutus tuohon hoitamiseen.
Tuntuisi siis aivan kohtuuttomalta, että 12 vuotias lapsi hoitaisi yksin pienempiä lapsia 7-8 kpl.
Aina ei kaikki voi olla kohtuuden rajoissa,,,,, joillakin.
kuolee synnytykseen, niin tämä sama, nyt 12 v tyttörukka, hoitaa jotain muuta, jahka Jumala antaa isälle uuden vaimon, valitettavasti
OK.
Olla VL? Miten??????
Vanhoillislestadiolainen talo kertoo, että se on vanhoillislestadiolaisten asuttama. Jukka-talolla ei sen sijaan ole välttämättä mitään tekemistä Jukka -nimisellä asujalla. Vl-talo voi myös olla lyhenne vanhoillislestadiolaistalosta.
Vanhanaikainen maali ei tarkoita, että maalin kehikko tai verkko olisivat vanhalta ajalta, vaan se ilmaisee erään maalintekotavan jääkiekossa.
Aika typerältä kuulostaa. Onko sulla itselläsi ev.lut-talo, ortodoksi-auto, ateisti-asuntovaunu, kommunisti-traktori, kasvissyöjä-kesämökki, homo-piano vai peräti lesbo-lemmikki?
..vanhoillislestadiolaistalosta. Tällä palstalla on vakiintunut tapa lyhentää esim. "vl-aikoinani", "vl-parannus", "vl-piirit". Aloittajan olisi ehkä pitänyt laittaan näin: vl:n talo tulipalossa tai vl:sten talo tulipalossa.
MV-elokuva tarkoittaa: mustavalkoelokuva tai mustavalkoinen elokuva.
Aina vaan typerämpää. Pitäiskö ihmisten omaisuudesta (esimerkiksi sinun) kirjoittaa tähän tapaan: "Homon auto suistui tieltä", "Kasvissyöjän koira raateli lampaita", "Kommunisti putosi rakennustelineeltä", "Kirkkoon kuulumattoman talo tulvan saartamana".
Oletko ajatellut yhtään miten typerältä kuulostat????
hyvä viitata vanhoillislestadiolaisuuteen. Ei aloittaja varmasti asiasta vähemmän tietäneille olisi noin kirjoittanut. Täällä on tuttua sanoa vl vähän miten sattuu ilman, että asiaa ei ymmärtäisi sen takia. Toisin on muualla.
T. Entinen vl vai ent.vl vaiko ent-vl.
Hyvin väännetty rautalangasta, mutta älä silti luulekaan, että se täällä kenenkään kaaliin uppoaisi!
Minun olisi pitänyt olla huolellisempi. Väliviivakin on väärässä paikassa. Lisäksi ylivieska kirjoitetaan isolla alkukirjaimella. Olisi pitänyt tehdä näin: "Vl-talo" tulipalossa Ylivieskassa, jos halusin noita sanoja välttämättä käyttää.
..tälle palstalle. Vl:llä harvemmin alkoholi haittaa "liikennettä".
vl-kuoro = vanhoillislestadiolainen kuoro. Ei näin: vanhoillislestadiolainen - kuoro. Tämä Kieliopillisesti väärin, vaikka ei haittaa viestin ymmärtämistä.
Pienet on murheet kun tämmöisestä aiheesta saadaan tämmöinen keskustelu, seuratkaa laajemmin mailman tilannetta niin huomaatte olevan homman kohta ohi.
säästyivät, huh!
Aivan kauhea tapahtuma, onneksi ei kuitenkaan kukaan jäänyt taloon. Lapset kai osasivat itse tulla talosta ulos.
Toivottavasti perhe saa pian asiat kuntoon eikä jäisi henkisiä traumoja, varsinkaan lapsille.
...varmaan viimeinenkään. Vl-ajoilta muistan, kuinka joskus seuroissa kerättiin kolehti, kun jossain päin Suomea oli vl-perheen talo palanut.
Eikä varmaan ole ainoa eikä viimeinen kerta kun "ei vl-talo" on tulessa. Aika hienoa että yhteishenki ja auttamishalu toimii.Tässä perheessä ei lapset ole uusavuttomia niinkuin monet tänä päivänä. Reippaita ja hoksaavia lapsia.
isossa perheessä tulee sosiaalisia lapsia. ne osaa jakaa tavaratkin,, joskin joskus tappelun kera. mutta ne joilla ei ole kuin yksi lapsi ja se saa kaiken ,, mitä haluaa ei varmasti kasva kunnon ihmistä sellasesta.. vaan itsekäs ihminen.
1 lapsi tai 10-20 lasta?
se oli vaan esimerkki,. onko pakko ottaa kaikki niin vakavasti.. ja sitä paitsi nykysin on tosiaan vaan aika paljon noita 1 lapsisia perheitä. voi kyllä olla niin kin eteivät saa enempää.mutta silti.
näin vakavilla asioilla revitellään...
Onneksi ei tullut ihmisvahinkoja.
kirjoitit.
Lapsia enempi kuin laki sallii! Joku uusuusperheperhe. Vai mistä oikein kyse?
Kysymys lestadiolaisesta perheestä, joilla normaalisti on paljon lapsia, koska ehkäisevät he eivät.
"Uskovaisen talon tunnistaa siitä, ettei sillä ole katollaan televisioantennia. Näin ennen opetettiin, mutta kaapelitv:n aikakaudella synti ei talostakaan välttämättä näy ulospäin...
täällä on?
Miten kummassa voisi olla kysymys heitteillejätöstä? Eikö mikään normaali ole enää normaalia nykyaikana?
Muutaman tunnin poissaolo on luonnollinen asia - voihan sattua mitä tahansa milloin tahansa muutenkin - sähkövika jossakin laitteessa? Eivätkö vanhemmat voi olla poissa lastensa luota hetkeäkään?
Onneksi omat lapset ovat aikuisia eikä tarvitse tämän ajan mielettömyyksillä rasittaa itseään!
Tuo tyttö oli tosi neuvokas ja osaa huolehtia toisista - onko se joku murhenäytelmän aihe vai? Eikö olisi onni, jos kaikki lapset kasvaisivat sellaisiksi?
Nykyään mennään äärimmäisyydestä toiseen: ylettömästä vapaudesta ja rajoittamattomuudesta järjettömään huolehtimiseen, jossa ei ole mitään älyä. Kaikenlainen saasta on lasten ulottuvilla jo kauppojen kassoilla televisioiden ja videoiden ym. ym. tarjonnasta puhumattakaan ja sitten jos lapset opetetaan huolehtimaan toisistaan kas! se onkin hirveää heitteillejättöä ja huolimattomuutta ja ties mitä!
Oikeasta on tullut väärää ja väärästä oikeata.
En muuten ole vl. Televisiotakin olen katsellut ihan riittävästi ja nettiä myös tietääkseni, mitä ne sisältävät...
jos on mahdollista osallistua perheen auttamiseen!
perustetaan. Mutta ei se tapahdu yht.äkkiä
"Muutaman tunnin poissaolo on luonnollinen asia - voihan sattua mitä tahansa milloin tahansa muutenkin - sähkövika jossakin laitteessa? Eivätkö vanhemmat voi olla poissa lastensa luota hetkeäkään?"
Ollut ihan luonnollista, että pienet lapset jätetään keskenään kotiin?
Muistan kuinka edellisessä asuinpaikassamme pienet lapset jätettiin keskenään kotiin, vain ehkä vähäksikin aikaa. Niin lapset kömpivät ikkunasta pihalle, ja juoksentelivat pihassa pikkuvaatteissa ja paljasjaloin kovassa pakasessa. Tuohon kyllä soliaaliviranomaiset puuttuivat.
Ja onhan noitakin juttuja ollut, kuinka vanhemmat jättävät lapset kotiin ja lähtevät esim. baariin. Eihän siellä baarissakaan ole tarkoitus olla kuin muutama tunti. Ja ei tuota ole koskaan mielestäni luonnollisena pidetty, päinvastoin.
On totta, että koskaan ei tiedä mitä sattuu. Mutta monilta ikäviltä tapauksilta vältyttäisiin, jos vaara tiedostettaisiin ajoissa, ja yritetään estää ne parhaimman mukaan.
vanhemmat olleet baarissa. Lapset eivät juoksennelleet pitkin pihaa pakkasessa!
Isosisko sai heidät turvaan naapuriin.
Meilläpäin oli tulipalo kerrostalossa ja perhe oli kotona - tyttö hätääntyi omassa huoneessaan, kun tuli tarttui kynttilästä verhoihin. Vanhemmat olivat kotona. Lapsi ei ollut heitteillä. Ei ollut suurta perhettä edes.
Silti tuo lapsi kuoli!
Pitäisikö siitäkin syyttää jotakuta?
Meillä lapset olivat keskenään välillä - oppivat olemaan kyllä - eikä oltu missään hummailemassa. Tällä palstalla vaahdotaan kuten koko maailmassa nykyään turhista asioista - onnettomuutta ei nähdä onnettomuutena vaan aina on syyllinen löydettävä ja rangaistava!
Mutta olkoon. Meillä lapset selvisivät hengissä ja selviävät kuolemaansa asti.
Minä myös!
Muutaman tunnin poissaolo on ihan luonnollista.
"Mutta ei tässä
Kirjoittanut: tapauksessa 23.12.2008 klo 18.57
vanhemmat olleet baarissa."
Eikö se ole ihan sama missä vanhemmat ovat, jos he jättävät pienet lapset yksin kotiin? Vaikka siellä baarissa. En oikein keksi mitään syytä miksi vanhempien pitäisi yleensäkään jättää pienet lapset keskenään kotiin?
Kauppaankin voi mennä vain toinen vanhemmista, ja jos se ei ole mahdollista niin pienimmät lapset aina mukaan.
"Meilläpäin oli tulipalo kerrostalossa ja perhe oli kotona - tyttö hätääntyi omassa huoneessaan, kun tuli tarttui kynttilästä verhoihin. Vanhemmat olivat kotona. Lapsi ei ollut heitteillä. Ei ollut suurta perhettä edes.
Silti tuo lapsi kuoli!
Pitäisikö siitäkin syyttää jotakuta?"
Tuskimpa tässä ketään syytetään koska vanhemmat olivat kotona. Kyseessä ei ole siis heitteillejättö.
!Meillä lapset olivat keskenään välillä - oppivat olemaan kyllä - eikä oltu missään hummailemassa."
En tiedä, mutta me olemme sellaisia vanhempia, että emme uskalla jättää lapsia hetkeksikään yksin kotiin. Olemme sitten kenties liian ylisuojelevia, mutta tiedämme mitä kaikkea lapsemme voisivat poissaollessamme keksiä, ja koitetaan ainakin parhaamme mukaan estää se.
jos 12 vuotias on vanhin ja sitten ollut 7-8 NUOREMPAA lasta keskenään, miten se on sinusta normaalia? TUossa tilanteessahan pienimmät on voinu olla parin vuoden ikäisiä?
KÄYTTÄKÄÄ kumia, niin tällaista ei tapahdu.
Ei talo voi olla vanhoillislestadiolainen. Talo kun ei voi uskoa mihinkään. Mutta jos olisit laittanut, että vanhoillislestadiolaisten talo, niin kirjoitusasu olisi ollut oikea.
Mua nauratti joskus takavuosina Larssin palstan nimi. Siinä kun luki, että vanhoillislestadiolainen keskustelupalsta.
Harmillista, että joillakin menee tällä tavalla ehkäpä joulu pilalle. Eikä yhtään ole kivaa, että jotkun sitten pui ja ehkä irvaileekin tapahtumalle. Itse toivotan talonsa menettäneille oikein rauhallista joulun aikaa. Kyllä se elämä tästä taas lähtee, vaikka tällainen tapahtuma on aina varsin murheellinen. Onneksi ei mennyt ihmishenkiä!
Eikös se vl-talo ollutkaan viikonlopputalo? Vl-isä on viikonloppuisä ainaskin.
tai parannus? Silloin, jos nimellä viitataan ihmiseen tai ihmisiin, se voi olla vanhoillislestadiolainen. Niinkö? Suomalainen auto. Vanhoillislestadiolainen sananparsi. Ei kuullosta hullummalta näinkään.
Suomalainen voi olla myös esine. Jos jokin esine on valmistettu suomessa, se on suomalainen. Mutta vanhoillislestadiolaisuus onkin uskon suunta, tai aate. Esineet eivät voi uskoa mihinkään eikä niillä voi olla mitää aatteita. Näin esimerkiksi tuoli ei voi olla ateisti, tai lyijykynä ei voi olla mormoni. Sen sijaan se tuoli voi olla vaikka venäläinen ja lyijykynätkin on aina jossain tehty.
Vanhoillislestadiolainen voi tarkoittaa ihmistä(=substantiivi). Se vastaa kysymykseen: mikä/mitä/kuka/ketkä. Se voi olla myös adjektiivi, mikä vastaa kysymykseen: millainen. Millainen sanaparsi? Vanhoillislestadiolainen sananparsi eli vl-sananparsi.
Tuohan on selvä tapaus. Lasten heitteillejättö. toivottavasti joku sosiaalitäti tajuaa tämän ja lapset otetaan huostaan!
Lastesuojeluliiton sivuilla kerrotaan hyvin selvästi, että missään laissa ei sanota, minkäikäinen voi huolehtia nuoremmistaan. Eli isä ja äiti tietävät parhaiten asian. Eikö tämä tapaus osoita, että vanhemmat ovat hyvin tunteneet lapsensa, joka toimi todella esimerkillisesti! Moni aikuinen olisi vaan juossut karkuun. Palon syttymisellä ei liene mitään tekemistä sen kanssa kuka oli kotona!!!
miten typeriä ja tunteettomia suurin osa tämän ketjun parjaajista olette. Miltä tuntuisi jos sama olisi tapahtunut teidän kohdalla? Järkyttää miten halpamaisia te olette toisten hädällä irvailuissanne
Kun ette tiedä asiasta älkää kommentoiko.
Ei voi muuta sanoa kuin: Te vähä-älyiset, hävetkää!!!
..pakenevat asiaa uskaltamatta kohdata. Toisaalta kuolonuhreilta vältyttiin eikä kukaan tainnut loukkaantuakaan. Ei Jeesuskaan niin mammonasta välittänyt.
Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa, että tapauksessa oli kysymyksessä pienten lasten heittellejättö. Sen seurauksena olisi voinut syntyä monta hiiltynyttä lapsiruumista. Onneksi nyt ei käynyt niin.
Vanhemmat olivat - ties missä...?
http://www.mielenterveysseura.fi/tukea_ja_apua/kriisipuhelin.html
ajattelemattomia, kouluttamattomia, väsyneitä ja tyhmiä
ihan hyvä kun kirjoitit noin.kannatas tänne kirjoittajien meittiä mistä asiasta alkaa, vaetää juttua.. miettikää tämän perheen väkeä jos ne lukee nää jutut miltä niistä tuntuu,, ylläpidolle pyyntö poistakaa kaikki tätä tulipaloa koskevat kirjoitukset tämäkin
että talo ja suuren perheen koti paloi. Ikävää, että vanhemmat olivat hylänneet lapset yksin olemaan.
Hienoa, että kaikki lapset pelastuivat.
semmonen tapa isommat lapset hoitaa pienempii mut onhan niin tehty ennenvanhaanki jaoon nähnyn vielä nuorempien ki hoitavan
Tässä perheessä ei todellakaan ole hylätty lapsia. Isä lähti vain viemään isompia lapsia töihin. Oli hetken poissa ja palasi takaisin. Äiti oli töissä mutta lapsilla oli mummo hoitajana silloin kun isä ja äiti olivat molemmat töissä Mummo on ammatiltaan kodinhoitaja ja varmasti ammattitaitoinen. On todellakin hienoa että joissakin perheessä osataan kasvattaa lapsia huolehtimaan toisistaan.
tulipalon syttyessä, ettei vain noin pieniä lapsia oltu jätetty omin nokkinensa?
Uutisista saamme toistuvasti lukea: Lapsi harhaili siellä ja täällä, vanhemmat umpihumalassa, kyvyttöminä huolehtimaan lapsistaan.Lapset otettiin sosiaaliviranomaisten huostaan.Tai äiti jätti lapsen/lapset kotiin ja lähti lähipubiin kaljalle. Tai humalainen isä pahoinpiteli perhettään, tai äiti löi humalapäissään puolisoa leipäveitsellä, lapsi seurasi tilannetta vierestä. Herätkää vanhoillisten herjaajat ja suhteuttakaa asiat. Onko tuossa mitään järkeä haukkua räksyttää jatkuvasti yhden pienen kansan osan tekemisistä ja tekemättä jättämisistä! Meidän ihmisten tulisi aina muistaa: hoidetaan ensin omat asiat kuntoon ja jos voimavaroja riittää mennään avuksi ja rinnalla kulkijaksi hänelle, jonka näemme väsyvän. Kuka uskaltaa sanoa kaikkivaltiaan Jumalan edessä itsensä synnittömäksi? En ole ainakaan vanhoillislestadiolaisten näin kuullut sanoneen, päinvastoin he tuntuvat valittavan omaa syntisyyttä ja vaivaisuutta. Valitettavasti näissä uskonnon alan keskuteluissa on jopa rasismin ja kiihottamisen kansan ryhmää kohtaan tunnusmerkkejä. Jos samalla sävyllä kirjoitettaisiin maahanmuuttajista, tuomarit olisivat jo aika päivää olleet nostamassa syytteitä.
ei ole 12v mikään pikkunen enää...minäki hoitelin jo täyttä häkää 9vuotiaana sikojeni lapsia..se minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa :)
kiitos sinulle, kirjoitit oikeaa asiaa
Ole hyvä!
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1628492
http://www.keskipohjanmaa.net/gen/534767.asp
mitä luulette?
Kirjoitin tähän ketjuun kommentin otsikolla "Älä lyö lyötyä". Se on itketty pois. Miksi?
nii että ei niinkös mikää aivan tavallinen palo ollukkaa....OIKKEE VL TALO MIKÄ PALO!!Kyllä jotkuu jaksaa olla naurettavia !!!Aivan sama jo palaa vaikka helluntalais perheen talo...onko se sitte joku Hellu talo..jne....ihan sama kenen talo palo jne..se on jokatapauksessa aivan kaamalaa,mutta miten hienosti toimi tän perheen 12 vuotias!!!!Hengen pelastus mitali tollaselle tytölle kuuluu ja on ollut onni matkassa ettei tosiaan kukaan kuollut!!Mutta on toi otsikointi ihan outoo!!!!
Ylivieskassa on palanut kolme taloa joulukuussa mutta vain yksi vaikuttaa palaneen. Siksikö että nämä kaksi ei olleet "vl-taloja"?
Koska meilläpäin kaikki vammaset lapset,kolarit,tulipalot ym luokitellaan kostoksi ylhäältäpäin.Eli uskon että heillä aika syntisiä lapsia niin siinä tulos.Me vanhoilliset emme hyväksy mitään poikkeavaa emmekä myöskään lapsia joilla joku pidempiaikainen sairaus.Tosin toi tulipalohan oli tahallaan järjestetty kun pakastin josta syttyi oli tarkoitettu sisälle eikä ulos kuten heillä oli,joten tilasivat tulipalon tahallaan itsellensä.Ohjeissa lukee selvästi että vain sisätiloissa.Toivottavasti ei vakuutus korvaa.Kun ei osata lukea.
Pyhän Allahin lasten talo se oli, jossa oli ruotsalaisomisteisen Ikean huonekalut sekä Airamin lamput katossa, huomaa ei-energiasäätömallia.
Mietin mitä helvettiä on merkitystä talopalossa, mikä on isännän hengellinen vakaumus.
Tuuttiruuhkat eivät sovi sinne, missä on sähkölaitteita. Ei missään nimessä. Nuo savukääryleet kuuluvat jättää polttamatta.
Jos perheen isä sanoo olleensa kotoa poissa vähän aikaa, mitä syytä on olettaa että hän valehtelisi ja olisi ollut tuntikaupalla pois kotoa? Ja onko ihan kohtuutonta jättää 12-vuotias katsomaan pienempien perään vähäksi aikaa kun hän kerran selvästikin on ollut tarpeeksi fiksu hoitamaan tehtävänsä? Ihmetyttää tämä joidenkin rähjääminen - kyllä tässä kodin ja koko omaisuuden menettämisen lisäksi pitää vielä jotenkin saada heitteillejättösyytekin aikaan! Miettikää edes vähän mitä kirjoitatte! Miltä tuntuisi jos oma kotinne palaisi ja netissä anonyymit kirjoittelijat yrittäisivät keksiä teidän niskoillenne vielä jotain rikossyytteitäkin vain siksi että satutte kuulumaan johonkin ei-pidettyyn kansanryhmään?
on ehdottomasti liian nuori ottamaan vastuun 6-7 nuoremmasta sisaruksestaan. Tehkää vl:t vain sen verran lapsia, että normaali ihmiselämä on mahdollista.
Yksitoista- ja kaksitoistavuotiaita jättää keskenään, heti on sossut oven takana.
Onko ne lestoille omat säännöt?
talo oli 90luvulla rakennettu puutalo! ei vl talo keskustelun aloittaja hyppää kaivoon!
Olisko joku vanhempi osannut toimia järkevämmin tässä tilanteessa? Mikä olisi mennyt paemmin jos paikalla olisi ollut esim tv een ääreen nukahtanut aikuinen?