Nexium lääkkeestä

apua??!!

Aloitin eilen nexiumin. Otin tabletin normaalisti aamulla. Päivä meni ihan ok, hieman kuumotti, mutta en muuten tuntenut, että lääke olisi aiheuttanut jotain muuta sivuvaikutusta.
Kunnes illalla meinasi taju lähteä istuessa sohvalla. Hirveä surina päässä yhtäkkiä ja maisema vaan pyörähti näkökentässä. Kaamee kokemus!! Sen pyörrytyksen jälkeen vatsa täytty ilmalla ja olikin tukalaolo koko loppu illan..
Muilla vastaavia sivuvaikutuksia??? Nyt en uskaltanut lääkettä ottaa...

2

2423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chiliman

      Olen kokeillut Nexiumia pariinkin kertaan. Mitään sivuvaikutuksia en havainnut. Tapauksesi voi olla allerginen reaktio tai sitten yhteisvaikutus muiden troppien kanssa. Tai sitten se on jotain ihan muuta. Jos pelottaa, niin vaihda Somaciin. Sen halpis rinnakkaisvalmiste Ratiopharm-tuotteisiin kuuluva kopio on huomattavasti sikahintaista Nexiumia halvempi. Soita lääkärille ja pyydä vaihtamaan Somaciin. Turha sitä on ihmetellä ja kauhistella sen enempää.

    • tarkemiinkin

      kummallista, että sivuvaikutukset tulivat vasta ??????tunnin päästä. Entä jos söit jotain sellaista,joka aiheutti saman tunteen.Yleensä yhdestä kerrasta ei varmasti voi sanoa vaikutuksia suuntaan tai toiseen. Mistä tiesit,ettämeinasi lähteä taju? Makasitko ja joku piti jalkojasi ylhäällä vaimiten,olitko yksin vai kaksin? En minä tähä'n selvitystä tarvitse - ihmettelen vaan.Olen käyttänyt Parietia, Somacia ja Nexiumia n.6 vuotta vuorotellen, eikä mistään ole tullut mitään kummaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe