Olen käyttänyt iät ajat Word 7:skaa (Word -97) ja opiskellut sitä aikoinaan kahdessa eri oppilaitoksessakin.
Kannattaako alkaa tapella jonkun upouuden Word 2007:n kanssa, vai meneekö siinä hermot? Kirjoitan fiktiota enkä halua kokoajan olla tutkimassa jokaista eri yksityiskohtaa että mistähän tämäkin saadaan esille ja muokattua, kuten esim. dialogin aloitus viivalla. Word 7:ssä tiedän mitä mistäkin tapahtuu tai jos en muista niin etsimällä löytää.
Näin Word 2007:n ja se näytti aivan ufolta. Oppiiko vanha koira enää uusia temppuja ja kaikkein tärkeintä: onko ylipäätään mitään hyötyä vaihtaa uudempaan ohjelmaan?
Mitä hyödyn fiktion kirjoittajana siitä että lopetan tutun ja turvallisen 7:n käytön ja ihmettelen haavi pyöreänä 2007:ää? Vai olisiko joku 2003 parempi, muistuttaisiko se enemmän 7:ää?
Word 7:stä mihin/uuteen Wordiin?
8
687
Vastaukset
- sen tietää..
Kuka muu voi tuohon sinulle vastata kuin sinä itse?
- Kannattaako?
No hemmetti soikoon. Kai joku toinenkin on käyttänyt jotain vanhempaa Wordia ja siirtynyt uuteen, tai yrittänyt, että voi kertoa kokemuksiaan?
Eikö näillä palstoilla voi vastata muutakuin näsäviisastellen.
- -.-.
Muistaakseni 97 ja 2003 olivat aika samanlaisia, joten tästä voisi olla sinulle apua 2007:een tutustumisessa.
http://office.microsoft.com/fi-fi/word/HA100744321035.aspx- Kannattaako?
Tästähän voisi vanhakin oppia. Kiitos!
(Aina inhottanut yli kaiken selvitellä missä mikin on jossain ohjelmassa, ja siksi mieluiten käyttää jotain minkä jo osaa...) Kannattaako? kirjoitti:
Tästähän voisi vanhakin oppia. Kiitos!
(Aina inhottanut yli kaiken selvitellä missä mikin on jossain ohjelmassa, ja siksi mieluiten käyttää jotain minkä jo osaa...)tutustua myös ilmaiseen OpenOfficeen tai sen IBM-versioon Lotukseen; ehkäpä jompikumpi muistuttaa enemmän tuttua Wordiasi, kun itsetarkoituksellinen kikkailu puuttuu. Samanlaista kuin Word 97 et kuitenkaan löydä mistään, joten jotakin uutta on opeteltava.
http://fi.openoffice.org/
http://symphony.lotus.com/software/lotus/symphony/home.nsf/home
- sama kumpaa käytät
ysiseiskaa tai kakstuhatseiskaa. ei ne perusjutut miksikään ole muuttuneet, uudemmassa on vain lisää kaikenlaisia toimintoja. perusidea on sama.
”Word 7” tarkoittanee yleensä Word 95:tä, kun taas Word 8 = Word 97. Mutta tämä numerointi on melko sekavaa ja tässä yhteydessä epäolennaista.
Järkevät vaihtoehdot ovat Word 7:ssä pysyminen ja Word 2007:ään siirtyminen. Väliversioilla ei ole tulevaisuutta, sillä Microsoft on tosissaan vaihtanut käyttöliittymän 2007:ssä – vanhaa ei siinä saa käyttöön, ja se tulee olemaan myös tulevissa Wordin versioissa.
Word 2007 on ollut monille hankala, mutta siitä kyllä selvitään, kunhan asennoidutaan niin, että kaikki on uutta (jos on jotain tuttua, se on sitten kiva ylläri!) ja että opiskeluun menee tunti pari – mieluiten hyvän kirjan tai kokeneemman käyttäjän seurassa.
Sellaiset asiat kuin dialogin aloitus viivalla kannattaisi hoitaa tyyleillä. En tiedä Word 7:n tyyleistä, mutta esimerkiksi Word 2002:lla tehdyt tyylit toimivat myös Word 2007:ssä. (Tyylin valitsemisessa on toki eroja kuten käyttöliittymässä muutenkin.) Jos et ole käyttänyt tyylejä, niin uuteen versioon siirryttäessä kannattaisi vaihtaa tyylikkyyteen.
Minusta Word 2007:n tärkein parannus fiktion kirjoittajalle on parempi suomen kielen tuki, mukaan lukien kielioppi- ja tyylitarkistukset. Taitavat kirjoittajat tietävät tarvitsevansa sellaisia, taitamattomat luulevat osaavansa itse. Toisaalta tietysti kielentarkistuksia voi tehdä erillisillä ohjelmillakin.- as-keetti
kirjoitan paljon.
Aikoinaan vaihdoin Office-97:sta Office-2000:een
ja ollut siihen hyvin tyytyväinen.
Vaihdon syynä oli makrokieli ja sen laajennus
VBA.
Vielä ei ole näköpiirissä mitään syytä vaihtaa
siitä pois.
Jos makrot eivät kiinnosta, niin nähdäkseni sinulla
ei olisi mitään syytä vaihtaa -97 -versiosta
uudempaan. Ei pelkkä raa'an teksitin kirjoittaja
hyödy vaihdosta mitenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1425289Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei984881Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka514298Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73993Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j123791Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden533694Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313625Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.553373Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12383- 1912361