Word 7:stä mihin/uuteen Wordiin?

Kannattaako?

Olen käyttänyt iät ajat Word 7:skaa (Word -97) ja opiskellut sitä aikoinaan kahdessa eri oppilaitoksessakin.

Kannattaako alkaa tapella jonkun upouuden Word 2007:n kanssa, vai meneekö siinä hermot? Kirjoitan fiktiota enkä halua kokoajan olla tutkimassa jokaista eri yksityiskohtaa että mistähän tämäkin saadaan esille ja muokattua, kuten esim. dialogin aloitus viivalla. Word 7:ssä tiedän mitä mistäkin tapahtuu tai jos en muista niin etsimällä löytää.

Näin Word 2007:n ja se näytti aivan ufolta. Oppiiko vanha koira enää uusia temppuja ja kaikkein tärkeintä: onko ylipäätään mitään hyötyä vaihtaa uudempaan ohjelmaan?

Mitä hyödyn fiktion kirjoittajana siitä että lopetan tutun ja turvallisen 7:n käytön ja ihmettelen haavi pyöreänä 2007:ää? Vai olisiko joku 2003 parempi, muistuttaisiko se enemmän 7:ää?

8

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen tietää..

      Kuka muu voi tuohon sinulle vastata kuin sinä itse?

      • Kannattaako?

        No hemmetti soikoon. Kai joku toinenkin on käyttänyt jotain vanhempaa Wordia ja siirtynyt uuteen, tai yrittänyt, että voi kertoa kokemuksiaan?

        Eikö näillä palstoilla voi vastata muutakuin näsäviisastellen.


    • -.-.
      • Kannattaako?

        Tästähän voisi vanhakin oppia. Kiitos!

        (Aina inhottanut yli kaiken selvitellä missä mikin on jossain ohjelmassa, ja siksi mieluiten käyttää jotain minkä jo osaa...)


      • Kannattaako? kirjoitti:

        Tästähän voisi vanhakin oppia. Kiitos!

        (Aina inhottanut yli kaiken selvitellä missä mikin on jossain ohjelmassa, ja siksi mieluiten käyttää jotain minkä jo osaa...)

        tutustua myös ilmaiseen OpenOfficeen tai sen IBM-versioon Lotukseen; ehkäpä jompikumpi muistuttaa enemmän tuttua Wordiasi, kun itsetarkoituksellinen kikkailu puuttuu. Samanlaista kuin Word 97 et kuitenkaan löydä mistään, joten jotakin uutta on opeteltava.

        http://fi.openoffice.org/
        http://symphony.lotus.com/software/lotus/symphony/home.nsf/home


    • sama kumpaa käytät

      ysiseiskaa tai kakstuhatseiskaa. ei ne perusjutut miksikään ole muuttuneet, uudemmassa on vain lisää kaikenlaisia toimintoja. perusidea on sama.

    • ”Word 7” tarkoittanee yleensä Word 95:tä, kun taas Word 8 = Word 97. Mutta tämä numerointi on melko sekavaa ja tässä yhteydessä epäolennaista.

      Järkevät vaihtoehdot ovat Word 7:ssä pysyminen ja Word 2007:ään siirtyminen. Väliversioilla ei ole tulevaisuutta, sillä Microsoft on tosissaan vaihtanut käyttöliittymän 2007:ssä – vanhaa ei siinä saa käyttöön, ja se tulee olemaan myös tulevissa Wordin versioissa.

      Word 2007 on ollut monille hankala, mutta siitä kyllä selvitään, kunhan asennoidutaan niin, että kaikki on uutta (jos on jotain tuttua, se on sitten kiva ylläri!) ja että opiskeluun menee tunti pari – mieluiten hyvän kirjan tai kokeneemman käyttäjän seurassa.

      Sellaiset asiat kuin dialogin aloitus viivalla kannattaisi hoitaa tyyleillä. En tiedä Word 7:n tyyleistä, mutta esimerkiksi Word 2002:lla tehdyt tyylit toimivat myös Word 2007:ssä. (Tyylin valitsemisessa on toki eroja kuten käyttöliittymässä muutenkin.) Jos et ole käyttänyt tyylejä, niin uuteen versioon siirryttäessä kannattaisi vaihtaa tyylikkyyteen.

      Minusta Word 2007:n tärkein parannus fiktion kirjoittajalle on parempi suomen kielen tuki, mukaan lukien kielioppi- ja tyylitarkistukset. Taitavat kirjoittajat tietävät tarvitsevansa sellaisia, taitamattomat luulevat osaavansa itse. Toisaalta tietysti kielentarkistuksia voi tehdä erillisillä ohjelmillakin.

    • as-keetti

      kirjoitan paljon.
      Aikoinaan vaihdoin Office-97:sta Office-2000:een
      ja ollut siihen hyvin tyytyväinen.
      Vaihdon syynä oli makrokieli ja sen laajennus
      VBA.
      Vielä ei ole näköpiirissä mitään syytä vaihtaa
      siitä pois.
      Jos makrot eivät kiinnosta, niin nähdäkseni sinulla
      ei olisi mitään syytä vaihtaa -97 -versiosta
      uudempaan. Ei pelkkä raa'an teksitin kirjoittaja
      hyödy vaihdosta mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5407
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      51
      3463
    3. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3436
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3328
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1666
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1647
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      151
      1316
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1179
    Aihe