Voiko koiran suussa elää joku raskaudelle haitallinen bakteeri? Siis voiko koiran pusuttelusta saada syntymättömälle lapselle jotain haittaa aikaiseksi? Eikai listeria elä koiran suussa? Madot eivät ainakaan tartu (ja koira on madotettukin).
koira ja raskaus
ja pusut
71942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nou hätä. Ihmisen purema on huomattavasti vaarallisempi kuin koiran purema.
Lapsi joka syntyy koiraperheeseen on koirattomaan lapseen verrattuna paremmassa asemassa. Lapsi saa koiran kautta immunijärjestelmän normaaliin kehittymiseen tarvittavaa bakteerialtistusta. Koiraperheiden lapset ovatkin keskimäärin terveempiä kuin muut.
Vastaan alkuperäisele kysyjäle samala tavala! Koiran suu on puhtaampi ku normaalisti ihmisen suu.
Entä jos koira syö raakaa lihaa? Lihassahan on listeriaa ja kanassa voi olla myös salmonellaa.
koiran suu on puhtaampi :) Peseytyyhän se kielelläänkin ja siltikin koiran suu on puhtaampi kuin ihmisen. ole huoletta! :)
kaikkea se yltää nuolemaan..niin en anna yleensäkään koiran lipoa naamaa..puhumattakaan nyt raskaana ollessa- yök!!! mitä hyötyä siitä on??huhhhuhh..
Äläkä usko noihin koirafanien sepityksiin. Käyt kusettamassa koiraa jonka jälkeen se nuolee persustansa josta on juuri paskonut ja sitten tulee nuolemaan sinua. Ihan maalaisjärjellä voi miettiä kuinka puhdas se koiran kieli oikein on.
Meidän koira ei nuole takapuoltaan itse lainkaan, se pestään suihkussa. Ei sitten kerran kertaa ole nuollut niin että näkisin (ja se on kokoajan lähettyvillä). Pimpsaa se nuolee mutta sieltä tulee puhdasta pissaa ja koira on leikattu. Ei vuoda mällejä tai muita eritteitä.
KOira tulee iloissaan antamaan pusuja (osaa käskystäkin) ja nuolee naamaa. Ja tokihan sille pitää pusu moiskauttaa kun se on niin iiihana ;)