Miksi armo loppui SRK:n
Kirjoittanut: valtakunnasta? 24.12.2008 klo 08.44
Vaikka syntiset anelivat anteeksiantoa itkien seurakunnan edessä, eivät kädet siunaukseen nousseet vaan katuva syntinen jätettiin saatanan haltuun.
Näin 70- ja 80-luvuilla kotipaikkani Ry:llä tällaisia tilanteita useita kymmeniä. Miksi armo meni säännöstelyyn? Eikö Jeesus luvannut, että armo riittää kaikille? Miksi SRK alkoi sitä panttaamaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000040340584
Armo, osa vl-valtapolitiikkaa
7
218
Vastaukset
- tuhat ja yksi
seurakuntiensa historiaan ennenkuin ihmisten silät avautuvat käsittämään petoksen täydellisyyden.
- tuhat ja yksi
Devoit kirjoitti:
Eikä ihmisten silmät avaudu, tai eivät suostu uskomaan ettei keisarilla ole vaatteita.
Ilman vaatteita näin pohjosen oloissa eikä vieläkään uskota vai olikose uskotaan.
Tulee kyllä väkiselläkin mieleen ,täytyis tehrä jotain.
Nuoriako auttaa enemmän, on seurausten hoitoa.
Vai saarnamiehetkö laittaa persoonallisuustestiin ja aivopesukin onnistuisi jos ne on yhdenkerran aivopesty tuohon oppiin kyllä kaitne voisi avopestä poiskin siitä.
(Taitaa olla huono konsti kun Guantamon aivopesukaan ei kuulema onnistu ja mitä kovemmin yrittää niitä pestä nuo onnettomat vangit yrittää päättää päivänsä itse.Syytön tai syyllinen sama on pesu.)
Entä jos ei ole aivopesty, vaan on nähnyt mahdollisuutensa se saarnamies, sanoisinko toivoton tapaus silloin auttaa vain seurakunnan pako!Nuoret reagoivat herkemmin.
- eilen..
.. se joulusiivous, kun et laittanut tietääkseni ainotakaan viestiä. Vai kunnioititko sitä tulipalotapausta olemalla palstalta pois? Pysäyttikö se sinut?
Enkeli Taivaan lausui näin: nyt sitä saa, nyt sitä saa.. ..vaikka laittaa aloituksia.
Hyvää Joulua sinulle nimerkki "Devout"!- VapaastiVain
Devoit kirjoitti:
No, en ole täydellinen :)
Hyvää joulua sinullekin..Tee aloutuksia niin paljon kuin haluat. Tai edes keskustele toisten aloitusten alla. Saa aina loukkantuakin. Suomi on vapaa maa.
VapaastiVain kirjoitti:
Tee aloutuksia niin paljon kuin haluat. Tai edes keskustele toisten aloitusten alla. Saa aina loukkantuakin. Suomi on vapaa maa.
"Suomi on vapaa maa". Kyllä, olen huomannut, että liiankin vapaa, uskonlahkojenkin terrorille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491787
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121641Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va301232Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931161- 911113
- 741001
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351961- 62839
- 49811
- 50796