Joulu

Vuositasolla kulutuksen hiupentuma. Edelleen, yksikään täysjärkinen ihminen ei rahoita jouluaan lainalla. Ei yksikään. Lapsista, joulupukista ja sisaruksista huolimatta.
Tuntuu minunkaltaiselle, normi-ihmiselle täydellisesti järjenvastaista ottaa lainaa kun voi pitkin vuotta maksaa hiukan ylimääräistä ennakkopidätystä. Sillä minäkin tämän vuoden tonnit taioin itselleni. Ei makseta korkoa, ei, mutta jos minä joutuisin ottamaan lainaa, minä maksaisin korkoa.
Hyvää ja velatonta joulua kaikille kaikesta huolimatta. Sujukoot tuleva vuosi kitumisen ja velkojen poismaksamisen merkeissä.
8895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ollaan oltu jo 10 vuotta 36v lähtien.Kalkkunaa ostin jouluksi ja konjakkia ja nautin rauhassa joulusta ja uudeksi vuodeksi 3 kk aasiaan reissuun.Menkäähän töihin jotta voitte eläkkeeni maksaa:=)=

Äänestä

..makseta korkoa? Niin minä ainakin muistelisin. Ainakin jäännösveroihini taisi olla joku korko taas lisättynä.

Meillä jouluksi ostetaan se mitä ostetaan. Erikseen ei tarvitse säästää joulua varten, mutta kulutus pitkin vuotta onkin pienempää kuin tulot.

Ei se joulumieli rahalla muodostu, se tulee sieltä sisältä, jokaisesta itsestään.

Äänestä

Kyllä, puhut paljon mutta asiaa... Miksi kärsiä joulusta ku sen yhden päivän (paska juhla...)

...Näin joulun kunniaksi Sinulle yksi kysymys, oi suuri pankkitoimihhenkilö I , eli mikä on Herran tuomio?

Olen yksinasuva mieshenkilö, ikä 34 v, ei lapsia.
Luottotiedot tietysti kunnossa, asuntolainaa n 66 t € vielä maksamatta. (2 H K) kaukana Hesasta. ...Vakituinen duuni ja nettopalkka about 2300 € / kk.

Kysymys: paljonko Herran mielestä pitäis lyhentää kuukaudessa? (Hoitivastike 130 € / kk ) ?
(Saako asuntovelallinen Herran mielestä elää normaalia elämää, vai pitääkö kaikki ylimääräiset rahat laitaa lainaan?

Luottokorttejakin löytyy peräti 3 (ViewVisa, ST1-Visa ja normi Visa), näitä tulee käytettyä jos/kun tulee ylimääräisiä kuluja, mutta maksan aina kaikki poijes ku palkka tuloo.


Haluan siis kysyä Teiltä, oi Iso ja kaikkitietäväinen Pankkitoimihenkilö; onko minulla tulevaisuutta, vai kuulunko heihin joiden tulevaisuus näytää harmaalta ja maailamanloppu on jo näkyvissä?


Hyvvee joulua !!

Äänestä
  • nimimerkki pitää joutavia ja jokaiselle selvistä asioista turhia saarnojaan. Ostakoot kukin millä lystää tai olkoot ostamatta. Itse ostan käteisellä sen mitä ostan, mikäli ei ole varaa johonkin en velaksi osta.

    Äänestä

Olen luullut että osaat hoitaa talouttasi ihan viimeisen päälle, mutta sitten luen että annat valtiolle ilmaista lainaa maksamalla LIIKAA veroja? Miksi ihmeessä teet näin?
Itse maksan niin pienellä veroprosentilla kuin kehtaan, ja nostan sen vasta sitten oikeaan prosenttiin kun tuloraja tulee täyteen. Sen matalan prosentin aikana maksan koko vuoden asuntolainaerät pois ja kerään siitä korkosäästöt. Samoin saa kerättyä mukavan rahan jemmaan loppuvuoden suuremman prosentin ajalle, mukaanlukien ne joululahjarahat. Joka sentti kotiinpäin! Isossa ennakonpidätyksessä ei ole minkäänlaista järkeä. Se veronpalautus on pelkkä itsensäkusetuspotti, mieluummin otan vaikka mätkyjä.

Äänestä
  • Sinä varmaan otat mielelläsi mätkyjä, jos sinulla on asiat hyvällä mallilla, mutta oikeasti köyhälle ihmiselle veromätkyt voivat olla se viimeinen asia mikä katkaisee kamelin selän. Jos joutuu mätkyjä varten ottamaan kulutusluottoa, niin se vasta kalliiksi tuleekin!

    Jouluruokiin useimmat ihmiset pystyvät puristamaan yhden ylimääräisen satasen ilman vernopalautustakin. Turhien lahjojen ostamatta jättäminen on kantista kiinni, mielestäni aikuiset ei tarvitse lahjoa jouluna, hyvän joulun toivotukset ja ehkä joulukortti saa riittää sukulaisille, jos ei olla varoissa.

    Äänestä

  • hhgkksllls kirjoitti:

    Sinä varmaan otat mielelläsi mätkyjä, jos sinulla on asiat hyvällä mallilla, mutta oikeasti köyhälle ihmiselle veromätkyt voivat olla se viimeinen asia mikä katkaisee kamelin selän. Jos joutuu mätkyjä varten ottamaan kulutusluottoa, niin se vasta kalliiksi tuleekin!

    Jouluruokiin useimmat ihmiset pystyvät puristamaan yhden ylimääräisen satasen ilman vernopalautustakin. Turhien lahjojen ostamatta jättäminen on kantista kiinni, mielestäni aikuiset ei tarvitse lahjoa jouluna, hyvän joulun toivotukset ja ehkä joulukortti saa riittää sukulaisille, jos ei olla varoissa.

    Tottakai minulla on asiat hyvin kun osaan katsoa pitemmälle kuin seuraavaan päivään. Voisin toki elää kädestä suuhun niinkuin pikavippaajat, mutta miksi ihmeessä tarvitsisin pikavippiä mätkyjen maksamiseen kun lasken ja tiedän tasan tarkkaan joudunko maksamaan niitä mätkyjä vai en. Tai joudunko maksamaan mitään muutakaan.

    En minä ole mikään varakas henkilö, mutta osaan suunnitella, budjetoida ja katsoa nenääni pidemmälle eteenpäin. Minulla on "asiat hyvin" jo valmiiksi eikä tarvitse tehdä mitään kikkailujärjestelyjä kun ei tule "yllätyksiä".

    Äänestä

  • Oletko lukenut "Pankkitoimihenkilön" neuvoja? Nehän tuntuvat olevan lähinnä oikeustoimikelvottomalle tai muuten patologiselle tapaukselle suunnattuja. Ja tuo liikaa ennakonpidätystä maksaminen on juuri tätä samaa sarjaa. Kaverilla tuntuu raha polttavan niin pahasti taskun pohjalla, että pitää antaa ne verottajalle jemmaan. Ja myöskin Visan luottorajat minimissä, ettei "tule elätyksi yli varojensa"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pankkitoimihenkilö_I kirjoitti:

Vuositasolla kulutuksen hiupentuma. Edelleen, yksikään täysjärkinen ihminen ei rahoita jouluaan lainalla. Ei yksikään. Lapsista, joulupukista ja sisaruksista huolimatta.
Tuntuu minunkaltaiselle, normi-ihmiselle täydellisesti järjenvastaista ottaa lainaa kun voi pitkin vuotta maksaa hiukan ylimääräistä ennakkopidätystä. Sillä minäkin tämän vuoden tonnit taioin itselleni. Ei makseta korkoa, ei, mutta jos minä joutuisin ottamaan lainaa, minä maksaisin korkoa.
Hyvää ja velatonta joulua kaikille kaikesta huolimatta. Sujukoot tuleva vuosi kitumisen ja velkojen poismaksamisen merkeissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu