koko viimeyön valvoin ja yritin asentaa uutta ZyXelin ADSL poksia muttakun ei toimi niin ei toimi. kaikki niksit käyty läpi kuten myös asetukset ja óhjeet. johdot tarkistettu useíta kertoja 2 eri koneessa. ongelma on se ettei modeemiin tule internettiä, eli adsl valo ei pala? Telewell modeemilla toimii mutta tuo uusi ZyXel vain pelaa, oisko neuvoja mitä kannattaisi tehdä?
ZyXel modeemi ei toimi
ottaa päähän
2
4014
Vastaukset
- voi olla rikkikin
Jos pääset modeemin hallintaohjelmaan, oletko katsonut hallintaohjelmalla, mitä ovat VPI/VCI-arvot? Niiden pitää olla oikein, jotta laajakaista yleensä toimisi. Arvot saat operaattoriltasi.
Esim.
Elisa: 0 ja 100 (Saunalahtikin taisi olla näin)
Sonera: 0 ja 33.
Modeemissasi voi olla tehdasasetuksina eri operaattorin arvot.
Oletko käyttänyt samaa puhelinjohtoa molemmilla modeemeilla? Eli vika ei olisi sitten siinä.
Tietysti modeemi voi olla rikki, eikä siksi toimi.- telemies
Kannattaa päivittää modeemiin uusin softaversio zyxelin sivuilta..voisi auttaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1013786Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe543131- 793057
- 192915
- 282754
- 522472
- 192217
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans52145- 602138
- 591996