Foster's 24-pack

Nautiskelija

Tiedättekö, voiko maista ostaa Foster's 24-pack -pakkauksia? Ko. merkki on älyttömän hyvää mutta ei juuri nyt huvittaisi lähteä sitä mistään laivalta hakemaan. Asun Etelä-Pohjanmaalla eli jotkut Rovaniemen Cittarit eivät tässä valitettavasti paljoa auta =)

9

7129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voitko hieman

      täydentää nautintokokemustasi vaikka kuvailemalla sitä mikä tekee Foster's ista niin älyttömän hyvää - eihän se maistu edes kunnon maltaalle, humalointikin on hyvin vaatimaton. Voisi kuvailla jopa hieman makeaksi kevyeksi ja yli hiilihapotetuksi laageriksi.
      Olut on lisenssillä kotimaassa valmistettua ja tässä valmistajan juttua.

      "Ohramaltaan lisäksi Foster'sin valmistuksessa käytetään ripaus ohratärkkelystä, mikä tekee oluesta erityisen raikkaan. Foster'sin pehmeä katkeruus saadaan aikaan lisäämällä humalauute vasta valmistuksen myöhäisessä vaiheessa. Uute valmistetaan Foster'sin omaan käyttöön Pride of Ringwood -humalalajikkeesta. Myös käytetty hiivakanta toimitetaan Australiasta. Näin Foster'sin ainutlaatuinen, pehmeä maku saadaan aikaan", panimomestari Peter Hartwall kertoo"

      Eli niin kuin valmistajakin kertoo, osa ohrasta tulee tärkkelyksenä ja humala uutteena. Tämä takaa todellisuudessa vain ja ainostaan erittäin taloudellisen käymisprosessin ja hyvin vaatimattoman maun - itse en voi sietää tämän pikavalmistustavan antamaa kevyttä mutta epämielyttävää makua ja hajua.

      Itse laittaisin samaan sarjaa Lapinkullan kanssa, kotimaisista Olvin Sandels menee rimaa hipoen yli, perus Olvi jää Fostersin alle.

      Toki nämä ovat makuasioita, mutta oluessa pitää olla myös makua. Kesäällä kuumana päivänä yksi tuoppi terassilla - siihen Foster's sopii hyvin.

      • Nautiskelija

        ...tässä vaiheessa haluaisin nyt vain tietää, mistä niitä 24-packin laatikoita saa :)

        Itse juon monentyyppisiä oluita, varsinkin ulkomaalaisia, mutta ne ovat pääasiassa ns. kokeiluoluita (tuoppi silloin tällöin). Foster's ajaa kyllä mielestäni kirkkaasti näiden kotimaisten litkujen ohitse eli jätetään ne lapparit ja koffit sinne Alepaan vaan. Toinen tykkää tyttäristä, toinen äideistä, jotkut jopa isistä - makuasioista ei passaa kiistellä...


      • se on totta
        Nautiskelija kirjoitti:

        ...tässä vaiheessa haluaisin nyt vain tietää, mistä niitä 24-packin laatikoita saa :)

        Itse juon monentyyppisiä oluita, varsinkin ulkomaalaisia, mutta ne ovat pääasiassa ns. kokeiluoluita (tuoppi silloin tällöin). Foster's ajaa kyllä mielestäni kirkkaasti näiden kotimaisten litkujen ohitse eli jätetään ne lapparit ja koffit sinne Alepaan vaan. Toinen tykkää tyttäristä, toinen äideistä, jotkut jopa isistä - makuasioista ei passaa kiistellä...

        mutta et vastannut kysymykseen.
        Mikä siinä Foster's issa maistuu mielestäsi?

        Foster's on ulkolainen mutta kotimaassa lisenssillä tehty ja parempi kuin alkuperäinen kaupoissa ollut Briteissä tehty, Australiassa valmistettua olutta ei käsitääkseni ole eurooppaan tuotu. Eli tässäkään suhteessa Foster's ei poikkea muista jäteistä, lisenssillä valmistetaan ainakin parissa kymmenessä maassa.


    • sietää makeita

      melkein oluen makuisia litkuja. Laittisivat edes hieman makua mukaan niin a'vot, mutta nykyinen on kylmänä hyvä kesäjuoma, ei muuta arvoa.

      • löytyy

        Seinäjoen citymarketista löysin suureksi hämmästyksekseni 24-packin fostersia. Hinta taisi olla 23.76€ jos en väärin muista.


      • löytyy
        löytyy kirjoitti:

        Seinäjoen citymarketista löysin suureksi hämmästyksekseni 24-packin fostersia. Hinta taisi olla 23.76€ jos en väärin muista.

        Oulussa yliopiston lähellä olevasta Prismasta, muistaakseni jopa alle 22 eurolla. Myös Kajaanin Prismasta löytyy hintaan 22,80 e.


    • Sipatwentytwo

      Kyl sitä Laihian siwasta Joonatan Sievinen rohmus vissiin kaikki? Mut kyl mul massii on uuteen käppii (jou)

    • paskapylly

      pinta vai pohja hiiva olut

    • Anonyymi

      Nykyään ainut hyvä olut mitä Suomessa voi juoda. Kaikki muu maistuu paskalle. Mitä tapahtui?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5392
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2224
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1780
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1515
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1468
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1404
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1237
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1188
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      39
      1162
    Aihe