tuntua siltä, että Suomessa on kaksi mahdollisuutta suhtautua henkilökohtaiseen koskemattomuuteensa. Laillinen vaihtoehto (ryöstötilanteessa) on ottaa turpiinsa tai puukosta ja menettää omaisuuttaan toivoen että pystyy vielä elämään normaalia elämää tulevaisuudessa. Pitää myös kestää se, että ryöstäjä(t) saavat ehdollista ja pienen korvausvelvoitteen uhrille, jota eivät todennäköisesti tule koskaan maksamaan.
Toinen, laiton, mutta yleisesti sivistyneessä maailmassa hyväksytty ja normaaliin järkeen ja oikeustajuun perustuva vaihtoehto on pistää mahdollisuuksien mukaan vastaan käyttäen tarvittavia voimakeinoja ja näin estää ryöstön onnistuminen. Tähän tarvitaan tietysti jonkinlaista kättä pitempää, mutta koska itseään ei saa puolustaa, niin kaikki tehokkaat itsepuolustusvälineet ovat laittomia.
Suomen oikeuslaitos on menettänyt kunnioituksensa kansalaisten silmissä, enkä itsekään pidä rikoksena enkä tuomittavana pitää laitontakin itsepuolustusvälinettä mukana, jos nuhteeton kansalainen kokee sen tarpeelliseksi. Oikeusjärjestelmän rapautumisen myötä on alkanut yleistyä asenne, joka antaa yksilölle enemmän harkintavaltaa eri lakien noudattamisen suhteen. Oikeutta kun ei välttämättä saa kuin itse siitä huolehtimalla.
Pikkuhiljaa
2
754
Vastaukset
- lievä älyvamma
Luulisin että jos lainsäätäjät ja tuomarit joutisivat törkeiden raiskausten,väkivallan tai varkauksien kohteeksi tuomioista tulisi oikeudenmukaisempia.
Nykyisin kun rikollinen voi palkata rikoksen kohteeksi joutuneen kustannuksella huipputuomarin (varaton saa valita valtion laskuun),tällaiseen taas uhrilla ei usenkaan ole varaa,joten tuomio lievä tai erittäin lievä. - aika usein
nämä "nuhteettomien kansalaisten laittomat itsepuolustusvälineet" muuttuvat lauanataiaamuyöstä nakkikioskin jonossa joksikin ihan muuksi kuin "itsepuolustusvälineiksi".
Shaatana sä kähmit mun naista..
Muuten kirjoituksesi sisälsi osin asiaakin.
Kannataa vaan se "laiton itsepuolustusväline" napata mahdollisuuksien mukaan sieltä tilannepaikalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323027Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b2012663Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1141283Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411248- 721146
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3031141Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721101Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211035Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin81013