Mutta riskialtis.
Muistutukseksi tästäkin!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000040321631
Muistutukseksi tästäkin!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000040321631
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000040342630
ja nyt kadehditte sitä että on vielä ihmisiä jotka haluavat auttaa lähimmäisiään. Vai olisiko ollut teille mieluisempaa auttaa jos nämä eivät olisi olleet vl-ä?
On todellla järkyttävää nähdä Suomalaisten katellinen perusluonne ja pahantahtoisuus kun kysymyksessä on vl-t
Tämähän on kuten vanhassa vitsissä; Kun eräs talo paloi, ja sinne meni naapurit ja palonsammuttajat,niin kateellinen naapuri sanoi, "varrotkaas, palaa se talo vielä meilläkin"
Kateellista ja pahantahtoista väkeä on täällä .
Miltä tuntuisi jos oma koti olisi palanut teiltä te pahantahtoiset panettelijat?
Ylivieskassa on jo maanantai-illasta lähtien kasvava joukko ihmisiä ryhtynyt auttamaan Kataisen perhettä. Ylivieskan Rauhanyhdistyksen johtokunta piti tiistaina puhelinkokouksen, jossa päätti hakea perheen avuksi virallista rahankeräyslupaa. Poliisi käsitteli luvan kiireellisenä tiistaina iltapäivällä.
Yhdistyksen puheenjohtaja Kyösti Marjanen kertoo, että apua voi lahjoittaa Kataisen perheen auttamiseksi avatulle viralliselle tilille Ylivieskan Osuuspankissa, tilinumero on 553405-290113.
http://www.kalajokilaakso-lehti.fi/gen/1203875.asp
Kun pitää yksityisten rahaa antaa?
Laittakaa sitten rahaa heille myös lasten hoitajan pallasmiseen myös että ei tartte pienten lasten yksin kotona olla vastaisuudessa.
Mitä ääliöitä vanhemmat onkaan!!!!!!
On ihmisillä outo käsitys tulipalon kohdanneesta perheestä ja heidän tilanteestaan. Vakavissaan ainakin osa on sitä mieltä, että kun oli vakuutus niin kaikki on kunnossa! Se on aivan sama minkä vakuutusyhtiön ja minkälainen vakuutus tulipalon kärsineellä on, koska tulen tuhotessa omaisuuden ei ole sellaista vakuutusta jolla saisi tapahtuneen tapahtumattomaksi. Tulipalo ei ole yksinkertaisesti vain sellainen asia, että siinä palaa omaisuus ja jos on vakuutus niin ostetaan tavarat takaisin ja jatketaan taas uudelleen eteen päin ilman mitään häiriötä elämässä :) Siinä tuhoutuu paljon sellaista asiaa, joille ei voi vakuutuskaan laskea arvoa ja yleensä myös tavaroiden arvo muuttuu ajan mukana joten ei aina vastaa vakuutus täysin vastaavaa. Ja se ylimääräinen työ ja touhu ja tuskailu kun on kaikki levällään ja eletään evakossa niin kauan että saadaan taas oma katto pään päälle. Siinä välivaiheessa palaa rahaa paljon sellaiseen mitä ei osaa arvata sellainen jolla ei ole asiasta kokemusta. Itselläni on kokemusta yhden tulipalon verran ja en toista kaipaa enää. Silloinkin riitti niitä taivastelijoita, jotka kuultuaan vakuutusten olevan kunnossa olivat sitä mieltä, että silloinhan siinä ei mitään isoa vahinkoa käynyt. Heh, heh, Parhaimmat olivat tosiaan kateellisia siitä etttä saimme uutta asuintilaa ihan vakuutuksen turvin-ei voi kuin sääliä tuollaisia otuksia kun eivät ymmärrä asian kokonaistilannetta. Että aivan turhaan kukaan jauhaa näistä rahankeräyksistä näille palon uhreille, koska saattaa olla että kuluja kertyy arvaamaton määrä tällekin perheelle.
Näihin hujauksiin eikös winkapita riittänyt.
pojat iske raha suoneen.
Muuten . . . asiasta toiseen eikös vakuutusyhtiö korvaa taloa, tämä on kaikki plussaa mikä tälleen tulee.