Tuo em. sana, on jo kaukainen, varmaan sadanvuoden takainen, kaanaankielinen ilmaisu.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
...
En tarkoita sitä. Hyvä ilmaisu sekin, tuskin kaanaata :)
Pissihavukkaa käytti jo faaraon tyttäret. Se on esihistoriallinen dildo.
_________
Onko se oikeasti se?
Tiedätkö missä kaanaankielisessä merkityksessä sitä on käytetty?
Sitä muutamissa saarnoissa, sarjaan kuului
Keiturit
Pissihaukat
Viinaporvarit
ym.
Pissihavukka on nimen omaan henkilö, joka tekee hankalia kysymyksiä Raamatusta, puhujille.
Pissihaukka, tunturipöllö. Jokainen on nähnyt pöllön tuikean katseen, ilmeettömät silmät ammollaan se vahtaa ympärilleen, siitä jokainen voi käsittää mistä on kysymys.
o...
Hiiripöllön tunnistaa höyhenpeitteen vaakaraidoituksesta ja pitkästä pyrstöstä. Laji on liikkeellä myös päivällä. Silloin sen löytää istumasta hyvältä tähystyspaikalta pellonreunan puusta.
Hiiripöllö on hyvin liikkuva ja pesii hyvillä ravintoalueilla. Se seuraa myyräkantoja ja pesii toisinaan myös Keski-Suomessa. Pääosa Keski-Suomen havainnoista tehdään kuitenkin loppusyksyllä ja talvella, kun vaeltavat linnut pysähtyvät tänne ravintotilanteen salliessa. Suomen kannan painopiste on pohjoisessa.
Hiiripöllö on peloton ja sitä pääsee tarkkailemaan läheltä. Se valitsee pesäpaikkansa harvasta, aukeiden pirstomista metsästä tai suon läheltä. Pesällään hiiripöllö on aggressiivinen ihmistäkin kohtaan, joten puun kolossa sijaitseva pesä kannattaa kiertää kaukaa.
Rinnakkaisnimiä ovat mm. pissihaukka, kissapökkö, pöllöhaukka, kissahaukka.
- Ruumiin pituus 35–45 cm
- Pesä kolossa tai pökkelönpäällä
- Paikka- ja vaelluslintu ravintotilanteesta riippuen
Oisko havukkaahon ajattelia toiselta nimeltä?