Nyt kaikki joukolla äänestämään! Kuka on palstan paras kirjoittaja? Entäpä pahin?
Top 10 -äänestys
---
191135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Toiset voi ottaa itteensä.
Mulle ei olis niin väliä mitä mieltä musta, kun mielipiteiteiden peruusteella ne vaan olis arvosteltu.
vlm, on hyvä kirjoitteleen, mutta asiatieto puuttuu.
Niinkuin muutkin sisaret ja veljet, he ovat kaikki hyviä kirjoittamaan asiatiedossa kuitenkin vähän parantamista.
Kirjoitat niin paljon, että suurin osa jää lukematta ja varsinkin kommentoimatta.
Joskus kirjoituksesi on varmaan tahallaankin laitettu hupaisaksi. Minä koen ne joskus aivan hyvänä huumorina. Viesteissäsi on piilossa ajatusta, joka jää huomaamatta helposti, esim. tuolla toisessa x-vl-ketjussa.
Nyt tuli mieleeni antaa Sinulle tällaista palautetta, joka on jäänyt tekemättä niin monesti.
Vlm on hyvä kirjoittaja, ehkä paras täällä. En edes tiedä, mitä tarkoitat tuolla, että "asiatiedoissa on vähän parantamista". Kyllä sydämen usko riittää, ei ole mikään uskon ehto osata Raamattua kannesta kanteen.
Acimlainen on kans hyvä kirjoittamaan. Siinä top 2.
Lapsen usko, mutta kun avioeostakin tulee puhetta, niin missä se silloin on.
Voiko sen uskon ottaa aamulla lapsen päivällä oma niinkuin iltaisinkin, ja yöksi taas lapsen kaltaisuuten pukeudumme.
Hyvä on, mutta väärässä asiassa.
Tuonne ylemmä laitoin aloituksen, jossa vähänasiaa selitin, kuinka jos ei itselle sovi, niin tilataan vihollinen tappamaan.
Vai väitätkö vastaan, ettei näin toimittaisi.
...paras kirjoittaja on Seppo, Veera, Heikki, Armas, Uuno, Mikko, Ville, Kari Raimo, Anne, Isto, Mirjami, Kati, Maija-Leena, Vakas, Aino, Kimmo, Jukka, Petteri, Hans, Elisabeth, Virva, acimilainen, Kaitsu, Eine, Savolainen, Halkovaja, ............................................................................................................................................................kaikkien kirjoitukset ovat erittäin hyviä ja niitä on kiva lukea. Kaikkien kirjoitusten takana on Jumalan kuvaksi luotu ihminen, persoonallisen kaunis kuva ainutlaatuisineen luontoineen varustettu ihana ihmisyksilö.
Hyvää sijoitusta odottaa :o) hymy sinulle siitä, vaikka se hampaaton onkin, niin kuitenkin vilpitön.
Kuten olet huomannut olen TORVI.
...kaikki olivat samalla viivalla, ei kukäaan yli toisen, eikä alle toisen. Itse politiikassa mukana olevana jätin itseni ulos kokonaan listalta, koska te olette kaikki ystävät minun opettajiani.
Että kettinki on niin vahva kuin sen heikoin lenkki.
Millä politiikan alueella vaikutat?
...itsestäni enempää.
Vakaksen kirjoitukset PAKOTTAVAT ajattelemaan kun niistä ei niin helpolla saa tolkkua.
Mutta etsivä löytää, jopa vakaksen kirjoituksista löytää lopulta totuudenjyvän.
Kuitenkin rankkasit 1- seksi.
Ehkä kuitenkin tarkoitit sitä, joka sen tekeekin, etkä vakasta itseään.
Ja silloin arviosi on oikea.
Kunnia sille jolle kunnia kuuluu.
..pitävät mielen sekä terävänä että nöyränä.
Ihminen ei kehíty henkisesti jos hän syö vain aikaisemmin puremaansa pullamössöä.
Ne Raamatunkohdatkin joita otat esille eivät ole niitä aivan tavallisia. Kun ei ymmärrä, joutuu Herralta tiedustelemaan, että mitähän tässä nyt tarkoitetaan. Vastausta ei näin kelata omista aivoista vaan se tulee hengellistä kautta ylhäältä.
Huomaamista, ne pyytävät ei oikeastaan muuat, vain että sen pienen asian sieltä hoksaa.
Emmekä me ole kukaan toisiamme kummempia,ja jos kauttani jotakin hyvää tulee, niin kiitoksen voi lähettää Taivaalliselle Isällemme.
Häneltä on kaikki hyvä anti.
Olen sitä mieltä että useimmat Vl:t pärjäisi paremmin politiikassa, kuin hengellisten asioiden parissa.
Mä pieni, kepulainen oon
tykkään pyrkiä ma valtuustoon
mä siellä nisun jyvää jauhan
hampaissain' ja otan vielä kauhan
täyteen jaffaa vain
Ma ihmettelen, mitä sedät eessä pauhaa
ei täällä saliss' ole hetken rauhaa
ma mielelläin
vesi kielelläin
joisin kaffee kera viinerin.
joku mainitseepi sanan 'konsensus'
se mulle onpi suuri kummastus!
en ummarra ma sanaa tuota lain
ja uuden palan jyrsin kakustain!
Nuo pyrkyrit ne hetki hetkelt' ärsyttävämmäks' käy
ei aloitteissa rajaa, mielenkiintoons' näy
ne ehdottaapi kuntaan uutta häkkiä
koirille, ja linjakaspysäkkiä.
Mua kiinnosta ei kylän pohatat
ne kyllä maireasti nauravat
kun kysyn missä, mitä, milloin sanoitkaan
se hukkui kahvipumpun korinaan.
Parhaita, asiallisimpia ja maltillisimpia kirjoittajia täällä mielestäni ovat el Kirahvi ja Matkaaja.
ja tuohon voisi lisätä vielä Armon penikan ja Lasse-sedän.
Ja nyt kun täällä niin vuolaasti kaikkia kiitellään, niin otanpa minäkin korteni keosta: Monet täällä kirjoittelevat besserwisserit kuvottavat minua. Ne, jotka eniten meuhkaavat omavanhurskaudesta, tuntuvat oikein erittävän omahyväisyyttä. Ihohuokoset tirskahdellen. Tirsk tirsk. Mutta ei se minua häiritse. Se mikä minua häiritsee, on, että kun yksi toivottaa rauhaa, niin toinen visottaa siihen päälle, että mikäs sinäkin paska kuvittelet olevasi. Ja sama toistuu ja toistuu. Poski, toinen poski. Visotus visotus visotus.
Ja mikäpä sen otollisempaa riistaa, kuin ystävällinen mieli.