Kohtaloako kaikki?

Jos yrittää hahmottaa ihmisten elämän tarkoitusta Ison Pomon näkökulmasta, niin mielestäni jokaiselle ihmiselle on annettu oma rooli ja tehtävänsä tässä elämässä. Moni perustaa perheen ja elää perhekeskeisen roolimallin mukaan elämänsä loppuun.Jotkut päätyvät luostariin ja kokevat olevansa siellä sinut itsensä kanssa. Jotkut päätyvät papeiksi tai elämään yksinäisyydessä. Joidenkn kohdalle kuuluu vaan myös onnettomuudet, sairaudet, kuolema nuorena. Ehkä niillä halutaan muistuttaa eloonjääviä siitä kenelle me viimmekädessä kuulumme ja kenelle elämme? Hyvälle vaiko Pahalle? Roolit vaihtuvat elinvuosien karttuessa.Ehkä jokaisen ihmiselämän käsikirjoitus on ennalta kirjoitettu? Voiko kohtaloaan kaikki muuttaa? En tiedä? Ehkä onnettomuuksienkin pitää vaan, tulla että edes yksi ihminen saataisiin heräämään miettimään mihin on omassa elämässään matkalla?

13

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalo ratkaisee

      Kuten arvelet, ihmiselämän käsikirjoitus on laadittu etukäteen ennen syntymää. Se tulee heti hedelmäittyneeseen munasoluun (lukion psykologian opettajani).

      Kasvu ja kehitys ovat suunnilleen puoliksi perimän ja ympäristön tulosta. Mielestäni ympäristöllä on suurempi vaikutus kuin perimällä. Joka tapauksessa pitää vastaanottaa se, joka on tarjolla; oli se sitten hyvää tai pahaa.

      Kasvu ei ole mahdollista ilman onnettomuuksia tai epäonnea, sillä kukaan ei ole täydellinen. Aina on jotain uutta opittavaa.

    • Pähkylä

      Viisaita kirjoittelet. Se inspiroi minuakin miettimään...

      >> Jos yrittää hahmottaa ihmisten elämän
      >> tarkoitusta Ison Pomon näkökulmasta,
      >> niin mielestäni jokaiselle ihmiselle on
      >> annettu oma rooli ja tehtävänsä tässä
      >> elämässä.

      Samaa mieltä, ja on hienoa löytää se oma paikkansa ja tehtävänsä Ison Pomon suunnitelmassa. Me emme ole sattuma tai vahinko, vaan meidät on luotu, suunniteltu, ja meidän elämällä on tarkoitus ja tehtävä. Ajattelen niin, että olemme täällä palvelemassa, emme ensisijaisesti palveltavina. Se on hyvä muistaa, kun joskus itsellekin iskee päälle semmoinen "tyytymättömän kuluttajan" asenne elämään.

      "Palvelkaa kukin toistanne sillä armolahjalla, jonka olette saaneet, Jumalan moninaisen armon hyvinä haltijoina." (1.Piet.4:10)

      Jumala on antanut kullekin omat lahjansa ja lahjakkuutensa sen mukaan kuin on nähnyt hyväksi. "Mutta kukin meistä on saanut oman armolahjansa, sen jonka Kristus on nähnyt hyväksi antaa." (Ef.4:7) Joillekin perhe on armolahja, toisille perheettömyys. Voiko sairauden kautta tullut jokin hyvä olla myös armolahja? Joku voi omalta kohdalta sanoa, että on.

      >> Joidenkin kohdalle kuuluu vaan myös
      >> onnettomuudet, sairaudet, kuolema nuorena.
      >> Ehkä niillä halutaan muistuttaa eloonjääviä
      >> siitä kenelle me viimmekädessä kuulumme ja
      >> kenelle elämme?

      Nuoren kuolema pakottaa ajattelemaan sitä, että itsekin kuolen kerran, ja se voi olla paljon ennemmin kuin olen ajatellut. "Parempi kuin pitotaloon on mennä surutaloon, sillä siinä on kaikkien ihmisten loppu, ja elossa oleva painaa sen mieleensä." (Saarn.7:2/3) Sairaus voi olla ainut Jumalan keino saada ihminen pysähtymään väärällä tiellä. "Tautivuoteen tuskat puhuttelevat nekin ihmistä, kun kipu repii hänen luitaan hellittämättä." (Job.33:19) - vaikka se onkin vain yksi mahdollisista sairauden "syistä". Ei ihmisen ymmärrys riitä kaikkea sairauksia ja kärsimyksiä selittämäänkään. Taivaassa vasta me emme kuulemma enää kysy Jumalalta mitään, kun kaikki elämän arvoitukset ovat ratkenneet.

      >> Ehkä jokaisen ihmiselämän käsikirjoitus
      >> on ennalta kirjoitettu?

      Ihmisellä on toki vapaa tahto, voimme aidosti valita saatavilla olevista vaihtoehdoista mitä teemme ja sanomme. Robotteja tai tietokoneita me emme ole, vaan meillä on vastuu ja vapaa valinta. Joka päivä voimme alkaa valita toisin kuin ennen, jos niin päätämme.

      Mutta Jumala tietysti näkee meidän valintamme elämämme alusta sen loppuun saakka jo nyt. Jännä ajatus sinänsä.

      Psalmi 139 kertoo siitä miten hyvin Iso Pomo meidät tuntee:
      http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Ps. 139:1&rnd=1230461070580

      "Sinun silmäsi näkivät minut jo idullani, sinun kirjaasi on kaikki kirjoitettu. Ennen kuin olin elänyt päivääkään, olivat kaikki päiväni jo luodut."

      >> Ehkä onnettomuuksienkin pitää vaan,
      >> tulla että edes yksi ihminen saataisiin
      >> heräämään miettimään mihin on omassa
      >> elämässään matkalla?

      Jos Jumala ei saa vedettyä meitä rakkaudellaan puoleensa, Hän joutuu joskus huutamaan kutsunsa, ettemme juoksisi tuhoon. "Opeta meille, miten lyhyt on aikamme, että saisimme viisaan sydämen." (Ps.90:12)

      Jokainen elää vain kerran, eikä kukaan ole luvannut sitä, että nousemme huomiseen päivään. Jeesus kutsuu uskomaan häneen ja omistamaan syntien anteeksiantamuksen nyt kun vielä elämme. Viisas sydän ottaa vastaan Jeesuksen nyt, kun hän kutsuu.

    • Trubaduuri

      Jokaiselle syntyneelle ihmiselle on annettu mahdollisuus elää, mutta yksilön elämän pituudesta ja laadusta ei ole päätetty etukäteen, pieniä poikkeuksia lukuunottamatta. Kyllä ihan itse on ihmisen annettava elämäntehtävä itselleen. Fatalismi on vanhaa taikauskonnollista ajatelmaa joka saattaa johtaa jonkinsortin mielenpimeyteen ja synkkään harhaan. Valintoja joutuu siis jokainen ihminen tekemään elon taipaleellaan ja niiden kanssa elämään sekä myös niiden seuraamukset kantamaan ihan itse.

      • tuntuu olevan tärkeää lyödä otsanahka portaattoman rappusiin Niemenmäessä puoli kahdeksalta ja ventata Suure Rivan avautumista.

        Pulputipul, veliseni.


      • anna sen setän jo olla?
        Nas.se kirjoitti:

        tuntuu olevan tärkeää lyödä otsanahka portaattoman rappusiin Niemenmäessä puoli kahdeksalta ja ventata Suure Rivan avautumista.

        Pulputipul, veliseni.

        Kierrät häntä kuin kissa kuumaa puuroa, vai kiertääkö kissa häntäänsä?


      • anna sen setän jo olla? kirjoitti:

        Kierrät häntä kuin kissa kuumaa puuroa, vai kiertääkö kissa häntäänsä?

        ja hiukan olen huolissani tuosta veljen Geen nappaamisesta. Ottaisi edes ohuempia siivuja, pulputtaisi vähemmän.


      • Trubaduuri
        Nas.se kirjoitti:

        tuntuu olevan tärkeää lyödä otsanahka portaattoman rappusiin Niemenmäessä puoli kahdeksalta ja ventata Suure Rivan avautumista.

        Pulputipul, veliseni.

        Niinkö. Mielenkiintoista.


      • Trubaduuri
        Nas.se kirjoitti:

        ja hiukan olen huolissani tuosta veljen Geen nappaamisesta. Ottaisi edes ohuempia siivuja, pulputtaisi vähemmän.

        Valehtelet sujuvasti. Liekö tuokin syntämälahja!


    • Se tarkoittaa uskoa, että ihmiselle tapahtuu kaikki ennaltamäärätyn kohtalon mukaan eikä kohtaloaan voi välttää.

      Olen valitettavasti kuullut sellaisia kommentteja, että tulen sitten uskoon, jos Jumala minut hurahduttaa, tms. Tämä "tiiliskivi päähän -teoria" kuuluu predestinaatio-oppiin.

      Se pitää paikkansa vain siinä mielessä, että Jumala näkee meidän elämän alusta loppuun. Jumala kutsuu jokaista ihmistä omakseen muutaman kerran, ja ihmiselle jää valinnan vapaus. Ei siis pidä vain tarpoa eteenpäin kohtalon lapsena, vaan tehdä itsenäinen, aktiivinen päätös: otan Jeesuksen vastaan ja lähden seuraamaan Häntä.

      Älä sinäkään tyydy olemaan kohtalon armoilla, vaan anna elämäsi Jeesuksen vahvojen käsivarsien huomaan.

      • Jumala ihmistä

        jonkun testiohjelman mukaan, vai ilman sitä. Mitäpä mieltä olet.


      • sivusta puuttuja
        Jumala ihmistä kirjoitti:

        jonkun testiohjelman mukaan, vai ilman sitä. Mitäpä mieltä olet.

        Tämä on elämää eikä testiä.


      • Jumala ihmistä kirjoitti:

        jonkun testiohjelman mukaan, vai ilman sitä. Mitäpä mieltä olet.

        En tiedä testaako Iso Pomo ihmisiä, mutta Iso Pahis testaa/koettelee ihmisiä. Testasihan Pahis Jesseekin autiomaassa paaston päätteeksi ja olisi luvannut hänelle piikkipaikan maailmassa kunhan vaan alistus Pahiksen palvelijaksi. Demokratiaan kuuluu vapaus ihmisen valita asioita elämässään tiettyyn rajaan asti. Kun tuo raja ylittyy, niin yleensä virkavalta on paikalla. Pomo taitaa toimia samoin. En tiedä onko mitään suunnitelmallista ohjelmaa kummallakaan Isolla ( Hyvällä tai Pahalla)testailla? Ei kai. Tilanteet tulee ja menee elämässä ja kun on herkullinen tilanne iskee niin ainakin Pahis on importtina paikalla.


    • omaa elämää

      Pikkuasiatkin ovat valinnoista kiinni, on tienristeyksiä joissa sinulla on täysin oma valinta mitä tietä lähdet kulkemaan, sinua ei kukaan käske tekemään niin. Itseaiheutettu kohtalo voi olla kurjakin, jos olit tietä valitessasi tietoinen pahoista asioista ja riskeistä, mutta silti menit.
      Ainoa joka voi ihmistä auttaa, on yksin Jeesus kristus, ja hänen kauttansa Jumala.
      Silloin ihminen aivoittelee oman tiensä, mutta tapahtuu niinkuin Jumala tahtoo, ja Hänen tahtonsa on, että kaikki pelastuisivat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      50
      6409
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      251
      5580
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      236
      3011
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      88
      2808
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      150
      2525
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      71
      2194
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2070
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      74
      1908
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      214
      1821
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1419
    Aihe