Kokoomuksen, Keskustan, Vihreiden ja Perussuomalaisten nuorisojärjestöt ovat vaatimassa pakkoruotsin poistoa kouluista.
Ja sehän on erittäin hyvä asia.
Mutta jotain puuttuu!
Missä ihmeessä ovat vasemmiston nuorisoliitot?
Miksi tämä hiljaisuus asian tiimoilta?
Miksi juuri vasemmistonuoret haluavat jatkaa tuota elitististä historiallista jäännettä?
Voisiko joku vasemmistonuori vastata?
Ja sehän on erittäin hyvä asia.
Mutta jotain puuttuu!
Missä ihmeessä ovat vasemmiston nuorisoliitot?
Miksi tämä hiljaisuus asian tiimoilta?
Miksi juuri vasemmistonuoret haluavat jatkaa tuota elitististä historiallista jäännettä?
Voisiko joku vasemmistonuori vastata?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vasemmiston "perinteisiin" on AINA kuulunut epäsuomalaisuus.
Suomenmielisyys nähdään oikeistolaisuutena ja siksi vastustettavana.
Ihme porukkaa!
Suomessa, se ei ole epäsuomalaisuutta
hapanta mätää kuusisientä.
Opin kovan koulun kautta, ettei sinne kannata osallistua. Koko järjestö on vapaaehtoinen eikä edes välttämätön ehdolle asettumisen kautta.
Sitä johtavat nuoret aikuiset ja järjestöaktiivit ovat ihme porukkaa. He yrittävät aina olla toisten hyväksymiä eivätkä koskaan tavoittele mitään itsenäisen ajattelun tavoitetta. He myös vihaavat kaikkia poliittisesti ajattelevia nuoria, koska se jotenkin uhkaa heidän maailmanjärjestystään, siis sitä hierarkiaa, jossa kaikki ovat tavallisia ja tekevät niin kuin järjestöetiketti määrää.
En tiedä miksi he eivät ole ottaneet kantaa pakkoruotsiin, mutta miksi kysyäkään?
Tämä terveinen menee erityisesti minua loputtomia kertoja herjanneelle entiselle lehden valokuvaajalle, jonka mielestä minä häiritsen vuorotellen SDP-nuoria ja Vasemmistonuoria. Tosin viime kerralla olin sopimassa puoluejäsenyydestä enkä hänen normeihiinsa sopeutumisesta. Ihme tyyppi, mutta annan kaiken hänelle anteeksi, koska hän on vain ennakkoluuloinen.
muine hömpötyksineenkö edustavat sinulle ns. ajattelevaa nuorisoa.
Kahohan miekkonen,se perussyy ruottin perusosaamiseen on turvallisuuspoliittinen.Nääs jos Iivana ajaa tilapäisesti taas ruottiin pakoon, niin on hyvä osata kielen arkisanonnat. Kuten esim.poika tytölle; jaa ville nulla dei,passar de nyy?
Röyhkeiden venäläisten suomenvastainen uhittelu jatkuu. Se tiedetään, että Venäjällä ei ole yhtään liittoa yhdistystä tai merkittävää puoluetta, joka ajaisi Venäjän valtion tekemien rikosten korvaamista suomalaisille.
Sen sijaan venäläiset äänestävät SUURIMMIKSI VENÄLÄISIKSI KOLME VENÄLÄISTÄ SUOMEN (RUOTSIN) SORTAJAA:
Nevskin, Stolypinin ja Stalinin
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1629380
28.12.2008 22:04
Keskiaikainen Novgorodin ruhtinas Aleksanteri Nevski on äänestetty kaikkien aikojen suurimmaksi venäläiseksi. Äänestyksen järjesti valtiollinen tv-kanava Rossia.
Voittajaa enemmän huomiota herätti kuitenkin se, että kolmannelle sijalle, heti Nevskin ja tsaarinaikaisen poliitikon Pjotr Stolypinin perään kiilasi neuvostodiktaattori Josif Stalin.
Kärkipaikkakaan ei jäänyt kauas, sillä Nevski keräsi äänestyksessä 524 000 ääntä, Stalin vain viisituhatta vähemmän.
- Jumalan kiitos että Nevski voitti, mutta Stalinin kolmannen sijan pitäisi saada meidät tosissaan miettimään tulevaisuutta. Meidän on kysyttävä mitä kansa ajattelee ja mitä he oikein haluavat, pohti tuloksia suorassa tv-lähetyksessä analysoinut elokuvaohjaaja Nikita Mihalkov.
Haluisikkos sää kulkea nyt nahkahousuissa ja viittoilla natsitervehdyksiä, että Heil ja heil..
Et voi olla tosissas.
Tsaarin upseeri ja suomalaisten kansanmurhaaja.
lomautuksien tuomasta ongelmasta ja ehdottanut lakia, millä pakkolomautukset estettäisiin peruskouluissa. Järkevä idea ja huomattavasti tärkeämpi asia kuin joku pakkoruotsi.