Ostin tänään uuden Buffalon 500gb ulkoisen kovalevyn.Heti alusta alkaen se temppuili,ei antanut oikein siirtää tiedostoja.Ajattelin että aseman alustaminen saattaisi auttaa,no aloitin sen ja se tekikin sen loppuun ja sitten ilmoitti että alustaminen ei onnistunut.Miksi?Sitten se muuttui Raawksi ja nyt ei toimi eikä aukea!Mikä ihme avuksi?Alustaminen ei onnistu,ilmoittaa vaan että windows ei voinut suorittaa alustusta loppuun.APUA!!!Ja kiitoksia jo etukäteen paljon.
Ulkoinen kovalevy muuttui Fat32:sesta Raw!?APUA!
Apuvaa08
42219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
siihen formatoimiseen
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4000000000000057&posting=22000000040362548
Fat ei tue kuin 65 GB:n levyjä/osioita. Asia on kierrettävissä, mutta parempi muuttaa se NTF:ksi niin onnistuu, eikä kaadu niin helposti.
FAT32 tukee kyllä osioita aina kahdeksaan teraan asti, WinXP ei tosin osaa alustaa yli 32Gb:n FAT32 osioita. Ongelma on kierrettävissä eri tavoin, mm. edellä olleen linkin kautta tai vaikkapa tällä:
http://www.compuapps.com/download/Swissknife/swissknife.htm
NTFS on toki suositeltavampi koska se mahdollistaa yli 4Gt:n tiedostot jos vaikkapa videoita pyörittelet eri formaateissa. NTFS:n alustus onnistuu ihan Windowsin omillakin työkaluilla.
Niin, ja sitten varovaisuutta ja silmä käteen kun käpistellään kovalevyjä jollain osiointiohjelmalla ettei vain mene väärä levy sileäksi!