Kaikki tietävät että syntilista on, mutta se pitää kiistää, ettei sitä olekaan. Kaikki kuitenkin tuntevat painostavana ja ahdistavana sen läsnä-olon. vrt. alkoholismi.
Käsite on lainattu Tommy Hellsteniltä.
Syntilista: Virtahepo olohuoneessa
6
581
Vastaukset
Syntilista = suuri näkymätön virtahepo olohuoneessa, joka kertoo mitä vl-uskovainen haluaa ja varsinkin mitä vl-uskovainen ei halua tehdä.
"Koska synnistä ei ole olemassa absoluuttista totuutta, kanssauskovaisen syntisyys on muiden uskovien tulkinnan varassa. Se, joka määrittelee synnin ja oikeaoppisuuden, määrittelee myös yhteisön sisäiset suhteet. Tähän sisältyy myös lestadiolaisuuden sisällä olevan poliittisuuden ja konfliktisuuden mahdollisuus: tulkinnan kautta tehdään eroja yhteisön muihin jäseniin. Tällä tavoin tulkinnan tekijä myös harjoittaa vallankäyttöä suhteessa muihin uskoviin. Vallankäyttö nojautuu yhteisön johtajavaltaiseen rakenteeseen.
Suljetuilla uskonnollisilla yhteisöillä - joihin myös lestadiolaisuus kuuluu - on yleensä oma selkeä hierarkia ja organisaatio, jonka johtajat määrittelevät uskonnollisen sanoman tulkinnan ja jäsentensä valvonnan. "
(Aini linjakumpi lestadiolaisuudesta väitöskirjassaan poliittisesta Islamista)Tarkoituksella en laittanut linkkiä ko. listaan ettei poistoperusteita pitäisi löytyä.
Mutta tuohon Linjakummun väitöskirjaan, linkki olisi mielenkiintoinen, mutta eiköhän se kuukkelillakin löydy.- orjia liioin
Devoit kirjoitti:
Tarkoituksella en laittanut linkkiä ko. listaan ettei poistoperusteita pitäisi löytyä.
Mutta tuohon Linjakummun väitöskirjaan, linkki olisi mielenkiintoinen, mutta eiköhän se kuukkelillakin löydy.vl.ssä ole. Silloin ei virtahepoakaan ei ole :)
Valitettavasti Suomessa on tänäkin jouluna niitä alkon-mannekiineja ollut liikaa, sen on saanut lukea lehtien uutis-sivuilta. Devoit kirjoitti:
Tarkoituksella en laittanut linkkiä ko. listaan ettei poistoperusteita pitäisi löytyä.
Mutta tuohon Linjakummun väitöskirjaan, linkki olisi mielenkiintoinen, mutta eiköhän se kuukkelillakin löydy....Ja siellä lainaukseen Aini Linjakummun analyysista Lestadiolaisuuden suhteen:
http://www.kaltio.fi/index.php?134orjia liioin kirjoitti:
vl.ssä ole. Silloin ei virtahepoakaan ei ole :)
Valitettavasti Suomessa on tänäkin jouluna niitä alkon-mannekiineja ollut liikaa, sen on saanut lukea lehtien uutis-sivuilta.1.) Myös vl-liikkeestä löytyy piilojuoppoja.
2.) Jos olisit tutustunut Tommy Helstenin tuotantoon, niin tietäisit että alkoholi ei ole ainoa virtahepo olohuoneissamme. Käsite kuvaa mitä tahansa tabua / ongelmaa, jonka kaikki tietävät mutta mistä ei ääneen puhuta.orjia liioin kirjoitti:
vl.ssä ole. Silloin ei virtahepoakaan ei ole :)
Valitettavasti Suomessa on tänäkin jouluna niitä alkon-mannekiineja ollut liikaa, sen on saanut lukea lehtien uutis-sivuilta.Virtahepo olohuoneessa voi olla vaikka tiukka uskonnollisuus! Ei pelkkä alkoholismi.
Lapsi on lapsi ja hänen harteilleen eivät kuulu aikuisten ongelmat ja tunnevauriot. Lapsi jää silloin sivuun ja hylätyksi, kun aikuinen keskittyy esim. omaan juomiseensa tai sitten tiukan uskonnon harjoittamiseen.
Se ei anna lapselle mahdollisuutta tulla huomioiduksi lapsena - lapsen omine tarpeineen.
Lapsi joutuu elämään aikuisten sairaiden vaatimusten varjossa ja myötäilemään heidän tarpeitaan. Juomisriippuvuutta tai uskonnon tiukkaa harjoittamista helvetin pelossa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1821272
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138883- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47684Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t247594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550- 51549