Hiljattain paikallislehdessä ollut kirjoitus:
_______________________________________________
Parikkalan kunta järjesti 10.12 tiedotustilaisuuden tukiasumisyksikön perustamisesta Särkisalmelle. Valitettavasti vain muutamia valtuuston jäseniä oli vaivautunut paikalle. Tilaisuudessa tuli esille lukuisia asioita, jotka lopullista päätöstä tehtäessä olisivat olleet kullanarvoisia.
Monista pyynnöistä johtuen rohkenen esiintuoda tekijöitä, vaikka ne eivät kaikkia miellyttäisikään. Kuntalaisilla on oikeus tietää minkälaiseen ahdinkoon kunnan talous aiotaan viedä.
Saamieni tietojen mukaan Särkisalmen koulukeskuksen vuokrapyyntö on paikkakunnan vuokratasoon nähden kohtuuton. Vaikka alussa vuokran maksaa valtio, jää vuokran maksu kunnan huoleksi sen jälkeen, kun valtion velvollisuudet päättyvät. Suurin riski kunnan kannalta on se, kun toiminta joskus loppuu ja rakennukset mahdollisten vaurioitten kohdalta kunnostetaan vuokrasuhteen alussa olevaan kuntoon. Siinä työssä miljoona on pikkuraha.
Asumisyksikköön on tulossa 80 nuorta. Näiden osalta valtio on luvannut maksaa kaikki aiheutuneet kustannukset siihen asti, kun he ovat vailla oleskelulupaa. Pysyvän oleskeluluvan saatuaan nämä nuoret ovat Parikkalan kunnan asukkaita. Silloin valtion tuki lakkaa ja he siirtyvät elämään kelan päivärahalla. Mikäli heidän tulonsa eivät riitä kohtuulliseen elantoon, kunnan sosiaalitoimi maksaa erotuksen.
Valtion maksamista korvauksista todettakoon vielä, että yleensä valtio korvaa vain ne kulut, jotka laki ja asetukset määräävät. Odottamattomat ja yllätyksenä tulleet kulut maksaa kunta.
Näillä nuorilla on oikeus anoa vanhempansa, isovanhempansa ja mahdollisia veljiä ja sisaria Suomeen. Nuorten omaisia on yleensä tullut 5 - 6 henkilöä yhtä anojaa kohden. Näistä 400 - 500 maahanmuuttajasta tulee Parikkalan kunnan asukkaita samoin ehdoin kuin näistä nuoristakin.
Todennäköisesti toiminta tulee jatkumaan uusilla tulijoilla. Tulijoita tuntuu riittävän. Muutaman vuoden kuluttua huomaamme, että Parikkalassa asuu jopa toistatuhatta työnhakijaa entisten työttömien lisäksi. Paljonkohan ovat silloin kunnan terveys- ja sosiaalikulut.
Tukiasumisyksikön tulemista on perusteltu kuntaan tulevilla työpaikoilla. On hyvin todennäköistä, että mahdolliset työntekijät tulevat naapurikunnista ja himoitut verotulot menevät sinne. Työpaikat ovat tilapäisiä ja sen takia muuttohalukkuutta Parikkalaan ei tule olemaan.
Parikkalan kunnan talous on jo nyt menossa hyvää vauhtia kuralle. Hyväksyessään tukiasumisyksikön perustamisen Särkisalmelle kunta ottaa voimavaroihinsa nähden kohtuuttoman riskin.
Toivottavasti valtuutetut eivät kuuntele haihattelijoita, vaan keskustelevat tästä kohtalonkysymyksessä olevasta asiasta äänestäjiensä kanssa. Näin toteutuu parhaiten kuntalaisten tahto.
_________________________________________________
Keskustavetoinen kunnanvaltuusto hyväksyi sitten hiljattain maahanmuuttajien oton kuntaan. Mistähän näille työpaikat Parikkalasta? Muutama työpaikka on tälläkin hetkellä kunnassa auki, suurimmaksi osaksi sairaanhoito-lääkäri- akselilla. Kunnassa on ennestään korkea työttömyysaste. Juurihan hesarissa oli, että pakolaisille pitää löytyä työtä ja koulutusta. Entä asunnot jatkossa? Vapaita vuokra-asuntoja kunnassa ei juurikaan ole.
Mm. kokoomuslaiset ovat arvostelleet hanketta ja entinen kunnanjohtaja. Perussuomalaisia ei ole Parikkalan kunnanvaltuustossa. Keskustalainen kunnanvaltuuston puheenjohtaja erosi hiljattain, tosin mukamas toisiin syihin vedoten. Kunnanjohtajan kannattaa tarkkailla verenpainettansa.
Heeh, kiitos jälleen keskustapuolueelle, se osaa!!
Maahanmuuttajia
2
165
Vastaukset
- mita sina sanoa,,,,,,
me halutan asua suomi. taala helppo olla. rahatulee ei tarvste tehda mitaan. helppo elama kiitos suomi
Saate muuttaman työpaikka paikallisille, veikkaan noin 20 hkl ja valtio maksaa kustannukset.
Kunnanvaltuutettujen laimea kiinnostus on samanlaista täällä Kotkassakin yleensä osanotto
kunnanvaltuuteltujen osalta on täällä 0, no nyt se muutu, perussuomalaiset ovat maahanmuuttajien asialla, ja tulemme seuraamaan kaikki teeman ympärille tapahtuvia kokouksia.
Valitsin itse maahanmuuttajana, perussuomalaiset koska se on ainoa puolue joka ottaa edes jonkunlainen kannan tähän teemaan puolueohjelmassaan, muut puolueet ovat keskittyneet kaiken tarmon kauniisiin juhlapuheisiin.
Keskustavetoiset kunnat eivät voi moiti, he näkevät ainoastaan valtion heilumia euroja jotka tulevat kunnan kassaan.
Veikkaan, kunhan Parikassa päästään kunnolla nauttimaan, kansainvälisyyden tuomasta rikkauksista.
Että tulevaisuudessa voi tapahtuu radikaali kannatuksen lasku keskustapuolueella se on tietysti positiivinen asia, muuta positiivista en parhailla mahdollisella tahdolla pystyy näkemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282601- 1272273
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1131965- 1281936
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121673Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161471228Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu271102Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901095Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891061Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno361009