uniapnea ja raskaus

oiå

Olen raskaana ja minulla on uniapneaa. herään usein yöllä siihen, että pitää haukkoa henkeä ja pulssi on hieman koholla. Kuinkahan vaarallista tämä on sikiölle? Onko kellään ollut vastaavaa kokemusta?

5

3154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä tiedetään

      Uniapneasta kärsivillä ainakin verenpaine kohoaa herkemmin raskauden aikana, ja myös raskausmyrkytystä esiintyy enemmän. Hapenpuutteesta johtuvisa oireita ovat mm. vireystilan aleneminen, nukahtelutaipumus, jatkuva voimakas väsymys, päänsärky, muistivaikeudet, aggressiivisuus ja henkisen sekä ruumiillisen toimintakyvyn alentuminen, myös yöllisiä rytmihäiriökohtauksia ja aivoverenkiertohäiriöitä esiintyy enemmän kuin terveillä. Ylipainoisilla odottajilla uniapnea ja kuorsaaminen on tavallisempaa kuin normaalipainoisilla, ja on ajateltu että osa ylipainon raskaudelle aiheuttamista haitoista (esim. sikiön kasvuhäiriöt, raskausdiabetes) ovatkin nimenomaan uniapneasta johtuvia.

      CPAP-hoitoa voi käyttää myös raskauden aikana. Tietysti tolkuton painonnousu pahentaa myös uniapnean oireita raskausaikana, joten sitä kannattaa hiukan tarkkailla.

      • oiå

        Neuvolassa ei osattu oikein sanoa asiaan mitään. Ilmeisesti tämä on harvinaisempaa nuorilla ihmisillä. Minä en kuorsaa öisin, enkä ole myöskään ylipainoinen. En ole päivisin erityisen väsynyt, eikä minulla ole päänsärkyä, joten siitä päättelin, ettei uniapneani ole kovin vaikea, mutta tietysti huolettaa, kuinka vauvan käy jos hänkin on öisin heikommalla hapella. Netistä olen yrittänyt etsiä aiheesta tietoa, mutta en ole löytänyt.


    • Jllkk

      Mulla on kans ollu tuollasta et herää henkeä haukkoen..miten vaikuttaa siis sikiöön??muita mielipiteitä?

    • 1+1=??

      No varmastikin kannattaa kysyä asiaa lääkäriltä, sentään sikiön voinnista kyse.

    • Jllkk

      No aattelin kysellä miten muilla raskaus menny jos uniapneaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      175
      6453
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1774
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1558
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      982
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      37
      928
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      897
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      839
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      235
      797
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      789
    Aihe