Täällä ei oikein sanan vapaus toimi?

Onko luterilaisella kirkollamme osake enemmistö Suomi24:jästä?
Aina kun vähän tällä astutaan enemmistö kirkkomme varpalle,se kirjoitus poistetaan?Tuossahan olisi ajatusta valittaa johonkin "korkeimpaan" neuvostoon kuluttajatasolla!
14658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Näin se menee ,lonkeronsa se luikertaa jokapaikaan kuin mafia ,mafia Italian tapaan.
Olen aina ihmetellyt miksi 88,2:sesa luetaan niin usein "kirkollisia tapahtumia"

Äänestä
  • Enpä ihan usko tuota. Tietääkseni seurakunta ja myös Salon kaupunki maksaa tiedotteidensa lukemisesta radiossa. Samoin kirkkovaltuustossa istuvat paikalliset poliitikot ovat päättäneet ostaa sunnuntaisin jumalanpalveluksen radioinnin 88,2:lta. Lienee melkoisen kallista, vaikkakin hyvää palvelua.

    Jos tuo omistuspohja pitää paikkansa, niin silloinhan melkein puolet ohjelmista pitäisi olla tavalla tai toisella seurakunnan toimintaan liittyvää. Muuten kirkollisveroni menevät näiltä osin lähes hukkaan!

    Eikös Salon Seudun Sanomat omista suurimman osan? Ja puhelinlaitos melkein loput. Täytyypä tarkistaa asia.

    Äänestä

  • perustuu? kirjoitti:

    Enpä ihan usko tuota. Tietääkseni seurakunta ja myös Salon kaupunki maksaa tiedotteidensa lukemisesta radiossa. Samoin kirkkovaltuustossa istuvat paikalliset poliitikot ovat päättäneet ostaa sunnuntaisin jumalanpalveluksen radioinnin 88,2:lta. Lienee melkoisen kallista, vaikkakin hyvää palvelua.

    Jos tuo omistuspohja pitää paikkansa, niin silloinhan melkein puolet ohjelmista pitäisi olla tavalla tai toisella seurakunnan toimintaan liittyvää. Muuten kirkollisveroni menevät näiltä osin lähes hukkaan!

    Eikös Salon Seudun Sanomat omista suurimman osan? Ja puhelinlaitos melkein loput. Täytyypä tarkistaa asia.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Radio_88,2

    "Fakta" taitaa perustua suureen pelkoon kirkkoa kohtaan tai hypokondriaan!

    Äänestä

neuvostoon; kunhan siirrät ittes ja juttus tuonne -Uskonto ja uskomus-palstalle. KIITOS !

Äänestä
  • Tämä palsta on juuri oikea paikka. Täällä pyörii kaikki, noitiin, ufoihin ja Jeesukseen uskovat.

    Äänestä

Sinä olet väärällä palstalla.
Kirjoit "uskonnot ja uskomukset"- palstalle ja sielläkin kannattaa katsoa miten kirjoittaa...

Äänestä

http://keskustelu.suomi24.fi/ohje/#saannot

Luepas oikein ajatuksella Suomi24 säännöt. Siellä mainitaan erityisesti uskontoa käsittelevät kirjoitukset, jotka poistetaan palstoilta, joille ne eivät kuulu ja/tai siirretään uskontoa käsitteleville palstoille.
Ei pitäisi tuottaa kovinkaan suurta vaikeutta ymmärtää luettu!

Äänestä
  • Eihän kirkko ole sama asia kuin uskonto. Liikelaitoshan se enemmänkin on. Jostain kumman syystä sen napamiehet koulutetaan veronmaksajien kustannuksella yliopistoissa. Nimittäin siellä Oletustieteiden osastolla.

    Äänestä

  • Pirun paha pakana kirjoitti:

    Eihän kirkko ole sama asia kuin uskonto. Liikelaitoshan se enemmänkin on. Jostain kumman syystä sen napamiehet koulutetaan veronmaksajien kustannuksella yliopistoissa. Nimittäin siellä Oletustieteiden osastolla.

    Sulla tuntuu olevan ylitsepääsemättömiä vaikeuksia kirjoittaa ja keskustella normaalilla tavalla. Nimittelet ihmisiä mitä oudoimmilla nimityksillä ja vaikutat olevan hampaat irvessä ja niskakarvat pystyssä koko ajajan kuin ärhäkkä rakki.
    Kirkosta ja uskonnosta voi tosiaankin keskustella niille tarkoitetuilla palstoilla. Kun vaikutat kovin kirkko- ja uskontokielteiseltä, niin toimit aivan samalla tavalla kuin kiihkouskovat, jotka tulevat pimputtamaan ovikelloa ja vaativat päästä kertomaan sanaansa. Minusta heidän ja sinun toiminnallaan ei ole mitään eroa.
    Muistuttaisin vielä, että Suomessa on uskonnonvapaus - eli vapaus olla uskomatta tai myös uskoa!
    Keksustelisit edes normaalisti ja käyttäisit normaalia kieltä, eikä harrastamisasi alatyylin ilmaisuja, niin joku voisi viitsitä keskustellakin kanssasi. Keskustella voi, vaikka toinen osapuoli olisikin erimieltä - sekin sinun on hyvä muistaa!

    Äänestä

Asiallinen Salon seudun kirkkokuntien toiminnan arviointi sopinee kyllä seudun keskustelupalstan aihepiiriin. Mutta täällä on toistuvasti esiintynyt häiriintyneen tuntuinen 'kirkonpolttaja', joka käyttää erittäin törkeää kieltä. Nuo "p*??u"-sisältöiset kommentit - tai ketjut - on kyllä syytäkin poistaa.

Äänestä

Hyvä jos asiattomat viestit poistetaan. Myöskin Salo-palstalle kirjoittavien olisi hyvä osata netti etiketti. Mielipiteensä voi ilmaista mutta huonolla, loukkaavalla tyylillä kirjoitteluun onkin syytä puuttua ja ainakin itse teen ilmoituksen jokaisesta loukkaavasta tai herjaavasta kirjoituksesta liittyi se sitten kirkkoon tai henkilöön.

Äänestä
  • onko lyöty lokaan ketään ja koska?en ole kirkon toiminnassa mukana mutta maksan firmani ja omassa verotuksessani korkean hinnan käyntikertoihini nähden ku olen niinkuin muutkin nykyihmiset.Mielestäni siellä on ja oli minunkin nuoruudessani hyvää toimintaa nuorien kohdalla opastaa oikeihin asenteihin ihmisiä (jotain mitä kunnioittaa pahoina ja hyvinä hetkinä ja rauhoittaa ihmismieltä).Ei aina voida kaikkea kyseenalaistaa rahan mitassa kun on millä mällätä,mutta sitten kyllä kun se on loppu löytyy sinnepäin apuatarvitsevia niin sitä pitää myös olla ja se ei saa olla häpeä,muuten on monella paha olla!!!

    Äänestä

  • meidän enemmistön kirkossa on kirjoitti:

    onko lyöty lokaan ketään ja koska?en ole kirkon toiminnassa mukana mutta maksan firmani ja omassa verotuksessani korkean hinnan käyntikertoihini nähden ku olen niinkuin muutkin nykyihmiset.Mielestäni siellä on ja oli minunkin nuoruudessani hyvää toimintaa nuorien kohdalla opastaa oikeihin asenteihin ihmisiä (jotain mitä kunnioittaa pahoina ja hyvinä hetkinä ja rauhoittaa ihmismieltä).Ei aina voida kaikkea kyseenalaistaa rahan mitassa kun on millä mällätä,mutta sitten kyllä kun se on loppu löytyy sinnepäin apuatarvitsevia niin sitä pitää myös olla ja se ei saa olla häpeä,muuten on monella paha olla!!!

    Sekö siinä kismittää, että se on ns. valtionkirkko. Se ei kuitenkaan ole ainutlaatuinen maailmassa, onhan niitä muuallakin. Toisaalta esim. mormonit maksavat kirkolleeen palkasta "kymmenyksiä" ja kyllä niitä muillekin uskontokunnille maksetaan, eihän niidenkään toiminta muuten olisi mahdollista.
    Englannissahan on anglikaanisella kirkolla melkoinen valta ja asema.
    Jos valtion ja kirkon suhde on se, joka hermoja raastaa, niin silloin pitää tehdä esim. kansanedustajalleen kysely siitä, että voiko hän tehdä lakialoiteen muutoksen, jotta ne erotettaisiin toisistaan. Taitaisi Suomen tapauksessa vaatia myös perustuslain muutosta.
    Perustuslaissahan määritellään uskonnonvapaus, ja se antaa mielestäni myös oikeuden kuulua kirkkoon ja uskoa, kuten mysö erota sieltä.
    Turha näille palstoille on tulla sitä tiettyä weppiosoitetta jakamaan, kiroilemaan, rähisemään ja haukkumaan nitä, jotka toisin ajattelevat.
    Ei taida tämän "vakiopakanan" ajatusmaailmaan kuulua uskonnonvapaus, vaikka hän siitä ja sananvapaudesta meille säännöllisesti saarnaakin.

    Äänestä

Luterilaiset lyövät kapuloita rattaisiin. Hommaavat näitä poistoja urakalla!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


no,huh huh kirjoitti:

Onko luterilaisella kirkollamme osake enemmistö Suomi24:jästä?
Aina kun vähän tällä astutaan enemmistö kirkkomme varpalle,se kirjoitus poistetaan?Tuossahan olisi ajatusta valittaa johonkin "korkeimpaan" neuvostoon kuluttajatasolla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu