Urho Kaleva Kekkonen on ollut aikoinaan Suomen pitkäaikaisin presidentti.
Nyt se syykin sitten vihdoin selvisi.
http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F01068_3
Nyt se syykin sitten vihdoin selvisi.
http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F01068_3
Vastaukset 7
Vanhimmat
jatkuvasti pönkäkalluppeja, kuka muistaa?
Neukkulasta nootin ollessaan itse USA:ssa ja näin varmisti taas asemansa ainoana oikeana vaihtoehtona.
Minun muistaakseni Kekkosta ei valittu presidentiksi ikinä suoralla kansanvaalilla.Niin kuin nykyään tapahtuu.
Kekkonen valittiin melkein aina valitsijamiesvaaleilla Suomen presidentiksi.Kerranhan tehtiin jopa poikkeuslaki tuon kyseisen asian suhteen.
Kyllä nykyinen suora kansanvaali on minusta demokraattisempi ja parempi tapa valita Suomelle presidentti.Tällöin jää tuo turha politikointi vallan pois siitä välistä.
presidentin aseman ja tehtävät toisin kuin nämä kissakorttiäänestäjät. Noin tärkeätä vaalia ei pitäisi antaa kokotyhmän kansan käsiin koskaan! Presidentin ei tule olla idols-esiintyjä eikä perustuslakiin ole kirjattu (vielä ainakaan) tasa-arvoa ja poikkeavuuden esiintuomista presidentin toimialaksi.
Tämä nykyinen presidentinvaalisysteemi on demokratiaa parhaimmillaan.Kansa saa itse päättää kenet haluaa presidentikseen.
Koivistolle ja Maralle kikkakalluppeja kuukausittain?
Vaiko mummelilleko vain, koska hän on heikoista heikoin pressa, säälittävän surkea?
laski kauden loppua kohden. Sillä varmaan pohjustettiin halosen nousua kliimaksiinsa. Mara pelattiin ulos.