Onko siinä perää, että Terhin abs-kerrosten välissä oleva uretaani imee vettä itseensä, jos kuoreen tulee reikä? Jos näin tekee, niin kuinka nopeasti tällainen vettyminen tapahtuu?
Ajattelin ostaa Terhin, mutta uskaltaako tuollaista hankkia?
ABS-veneen kestävyys??
10
7493
Vastaukset
- en ostais
kerran 6020 peräpeilistä 5mm:n hapokkaalla istuimen selkänojaan asti, kun 30:nen perämoottori oli rikkonut koko perälaudan.
Tunnetuin polyuretaaniongelma on klassikkovene Fjordlingissa, mutta uusimmat yksilöt ovat valmistuneet 1969.
Polyuretaanihan on umpisoluista eikä ime vettä.
Terhiä en minäkään ostaisi, lähinnä ABS-muovin ominaisuuksista johtuen. ABS kestää nimittäin kaikkea paitsi UV-säteilyä, ja minulla on aika ajoin tapana veneillä aurinkoisellakin säällä (enkä lähtisi veneen säilytystä varten rakentamaan vajaa suojatekseni sitä auringonvalolta).- selvinpäin
olit väittäessäsi ABS:n hajoavan auringonvalossa?
Enpä moista väittämää usko vielä tällä syönnillä.
Itselläni on ollut Terhi-veneitä useampiakin ja moiseen potaskaan en ole törmännyt,enkä ole muidenkaan kuullut törmänneen.
Mutta haurestuuhan se lasikin kun riittävän kauan saa aurinkoa! - pintamateriaali ei olekaan ...
Vaan ASA:a joka kestää UV:tä. Mutta kaikki muovit haurastuvat UV-säteilyn vaikutuksesta, alumiini väsyy, puu lahoaa, rauta ruostuu , ja mekin vanhenemme. Minkäs sille tekee.
PU-vaahto, vaikka olisikin umpisoluista, niin imee sekin vettä, jopa 1% painostaan -saunassa. Normaalioloissa PU imee max. n. 0.5% painostaan vettä. Kysymys onkin se, mitä sille vedelle tapahtuu, pääseekö myös haihtumaan ulos, vai kondensoituuko solujen sisään kylminä aikoina.
Vene kuin vene tulisi säilyttää mahdollisimman kuivassa ja valolta suojattuna( paitsi puuveneet etteivät ravistu) silloin kun ei ole käytössä - jos sellaisen haluaa kestävän miestä kauemmin.
ELi se TErhin pintamateriaalin muovi jota käyttävät on monikerrosmuovia jossa päällimmäisenä on ASA, sen alla sitten ABS ; ja ikuisia nekään eivät ole, vaikkakin tukevia ovat. - lasimieskin
selvinpäin kirjoitti:
olit väittäessäsi ABS:n hajoavan auringonvalossa?
Enpä moista väittämää usko vielä tällä syönnillä.
Itselläni on ollut Terhi-veneitä useampiakin ja moiseen potaskaan en ole törmännyt,enkä ole muidenkaan kuullut törmänneen.
Mutta haurestuuhan se lasikin kun riittävän kauan saa aurinkoa!Nyt taidat itse olla humalassa.
Kyllä ABS auringossa haurastuu, mutta ei kovinkaan nopeasti. Olet vaihtanut venettä niin usein, ettet ole ilmiötä havainnut. Kaverilla oli Terhi Fun yli 10 vuotta ja kyllä siinä oli pinta liituuntunut (ja sisäkuori oli irti täytteestä lähes uudesta saakka).
Lasi ei sitten kylläkään auringossa haurastu. Se nimittäin on fysikaalisilta ominaisuuksiltaan nesteen kaltaista. Tosi vanhat ikkunat ovat alareunasta paksumpia kuin yläreunasta. - Ykä2
pintamateriaali ei olekaan ... kirjoitti:
Vaan ASA:a joka kestää UV:tä. Mutta kaikki muovit haurastuvat UV-säteilyn vaikutuksesta, alumiini väsyy, puu lahoaa, rauta ruostuu , ja mekin vanhenemme. Minkäs sille tekee.
PU-vaahto, vaikka olisikin umpisoluista, niin imee sekin vettä, jopa 1% painostaan -saunassa. Normaalioloissa PU imee max. n. 0.5% painostaan vettä. Kysymys onkin se, mitä sille vedelle tapahtuu, pääseekö myös haihtumaan ulos, vai kondensoituuko solujen sisään kylminä aikoina.
Vene kuin vene tulisi säilyttää mahdollisimman kuivassa ja valolta suojattuna( paitsi puuveneet etteivät ravistu) silloin kun ei ole käytössä - jos sellaisen haluaa kestävän miestä kauemmin.
ELi se TErhin pintamateriaalin muovi jota käyttävät on monikerrosmuovia jossa päällimmäisenä on ASA, sen alla sitten ABS ; ja ikuisia nekään eivät ole, vaikkakin tukevia ovat.Ihan mielenkiinnosta, ABS on lyhenne sanoista Akrylonitriili-Butadieni-Styreeni. Mitä mathtaa piiloutua ASA lyhenteeseen? Akrylonitriili-Styreeni-?
- Ykä2
Ykä2 kirjoitti:
Ihan mielenkiinnosta, ABS on lyhenne sanoista Akrylonitriili-Butadieni-Styreeni. Mitä mathtaa piiloutua ASA lyhenteeseen? Akrylonitriili-Styreeni-?
No kuukelihan tuon selvitti,
ASA, akryylinitriilistyreeniakrylaatti.
Tuo akrylaatti-osa on paremmin UV:tä kestävää. Mm monet automaalit ovat akrylaattimuoveja. - viisaus löytyikin
Ykä2 kirjoitti:
No kuukelihan tuon selvitti,
ASA, akryylinitriilistyreeniakrylaatti.
Tuo akrylaatti-osa on paremmin UV:tä kestävää. Mm monet automaalit ovat akrylaattimuoveja.eip' tarvinnu ennää lisät mittää - viisaus löytyy googlesta! näppärä tsydeemi.
Jeps, näin se menee, akryyli kestää paremmin uv:tä kuin styreeni; mm. autojen vilkkujen kuoret ainakin ennen tehtiin akryylistä juuri tästä syystä vaikka polystyreeni olisikin halvempaa.
Ja tohon vielä lisäksi sellanen tiedon sälänen, että kaikki tai lähes kaikki muovit absorboivat eli imevät itseensä uv:säteet eivätkä päästä niitä lävitseen; ja juurikin tästä syystä sitten vanheneva - muovilaadusta riippuen mikä hitaammin, mikä nopeammin. Tästä syystä syntyy mm. autoilijan rusketus - kädet ranteista sormiin jäävät laminoidun tuulilasin takana ilman ruskettavaa uv:tä, mutta pelkästään lasisten sivulasien takana ruskettuvat hyvinkin. Ja samasta syystä turha pelätä muovisia aurinkolaseja, ne suodattavat UV:t varsin hyvin, toisin kuin halvat oikeasta lasista tehdyt piraatti-reiskat. .. niissä oikeissa kun on tarkkaan valitut lisäaineet lasin seassa UV:tä blokkaamassa.
Sen sijaan lähellä punaisen valon aallonpituutta olevia IR-säteitä muovit läpäisevät erittäin hyvin, eivätkä siksi sovi kaasuhitsauslaseiksi.
ABS:n salaisuus taas piilee sen sisältämässä kumiosassa, siinä butadieenissä, joka parantaa sillä sitkistettyjen muovien iskunkestävyyttä.
Hyvät Uudet vuodet kaikille veneilijöille, veneen valmistusmateriaalista ja käyttövoimasta riippumatta!
- on hyvä
Kokemuksia useasta terhistä -70 luvun malleista nykypäivän malleihin. Ei se vesi imeydy mihinkään vaan jää kuorten väliin ja se vaan täytyy kuivattaa pois sieltä jos säilyttää talven ulkona ettei tule lisää halkeamia. kokemuksia on myös muista merkeistä ja voin sanoa että halkeaa nekin ja jos ei kuivata niin halkeaa pakkasessa lisää. Kuivauksen jälkeen halkeamat voi ja kannattaa paikata niin ei mene vettä enään kuorten väliin, mutta tälläkin hetkellä -96 mallin terhi 385 joka kesä vesillä(jäitten lähdöstä jäitten tuloon) ei ikinä haljennut eikä siis imenyt vettä. Isommistakin terhi-veneistä samaa sanottavaa eli ON PALJON KIINNI VENEEN KÄYTTÄJÄSTÄ JA KÄYTTÖTAVASTA MITEN VENE KESTÄÄ. Itse aion pysyä terhi-veneiden käyttäjänä.
- aaassds
http://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/66353/nbnfi-fe201012173129.pdf?sequence=3 siellä on muoveista infoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803