Eräs luterilainen ystäväni ja tämän Miesystävä saavat jonkun ajan päästä lapsen... Tämä mies on sanonut minulle että haluaisi minut lapsen sylikummiksi..
Olen sanonut että se olisi kunnia, mutta kun olen ortodoksi en näin ollen voi olla luterilaisen lapsin sylikummi.
Tämä miesystävä rupesi vain että "onhan siinäkin uskonnossa kirkko ihan niinkuin meidänki" ja "mitä se haittaa"
miten saisin hänet ymmärtämään etten voi olla heidän lapsensa kummi koska olen eri uskoinen???
Tulen muuten heidän molempien kanssa hyvin toimeen.
Eriuskoinen
2
588
Vastaukset
- pastori
Voit kyllä hyvin olla lapsen kummi. Lapsella täytyy olla vähintään 2 evankelisluterilaiseen kirkkoon kuuluvaa kummia ja heidän lisäkseen voi olla kummeja muista lapsikasteen hyväksyvistä kirkkokunnista, eli ortodoksi käy hyvin! Ja toki ortodoksi voi olla sylikummi. Sylikummius ei ole mikään virallinen käsite ja sylikummia ei edes ole pakko olla.
- katolilainen
Olen siis kolmas kummi, koska uskontoni puolesta minua ei "hyväksytty" oikeaksi kummiksi.
Mistä johtuu, että evankelisluterilaisilla täytyy olla kaksi ym kirkkoon kuuluvaa kummia.
Miksei pelkkä kristinusko riitä?
Lapsi oli sylissäni kastettaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684490Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113377Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.231919Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871175- 90929
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25807